U ovoj temi cu vam objasniti sta je SSD disk i kakve koristi imamo mi kao korisnici od njega.
STA JE SSD DISK?!


Solid state ili tvrdo stanje je elektricni termin koji se odnosi na elektroniku koja je u potpunosti izradjena od poluprovodnika. Termin je prvobitno koriscen za definisanje tih elektronika kao sto su radio-tranzisotri koji koristi poluprovodnike a ne vakum cevi u njenoj izgradnji. Skoro sva elektronika koju koristimo danas je napravljena od poluprovodnika i cipova. Sto se tice SSD-a, to se odnosi na cinjenicu da se primarno skladistenje podataka vrsi kroz poluprovodnike, umesto magnetnih, kao sto su hard diskovi.
Sada moglo bi se reci da ovaj vid skladistenja vec postoji u obliku fles memorije koji se prikljucuju u USB ulaz. Ovo je delimicno tacno, jer SSD diskovi i fles memorije koriste isti tip dugotrajne memorije koje zadrzavaju informacije cak i kad nemaju napon. Razlika je u formi i kapacitetu diskova. Fles disk je dizajniran da bude van racunarskog sistema, dok je SSD namenjen da bude u racunaru kao zamena tradicionalnom hard disku.
KAKO RADI SSD DISK?!
Za razliku od magnetnih hard diskova, SSD diskovi nemaju pokretne delove i ne oslanjaju se na magnetno polje za upis podataka na disk. Jer oni koriste elektricnu sturuju a ne motore i magnete za skladistenje podataka, zbog toga mogu da pristupre podatcima besumno i sa mnogo manjom potrosnjom energije!
SSD takodje ne podlezu fizickim ostecenjima od udarca ili velike magnetne sile, sto ih cini pogodne za mobilne racunare.
SSD koristi niz tranzistora, komade silikona i poluprovodnika za prenos elektricne struje. Svaki komad je mikroskopski i na svaki deo moze da utice transfer nekoliko elektrona. Kao i ostali principi skladistenja podataka, SSD koristi binarni sistem za upis podataka, to je niz jedinica i nula (1 i 0), sa kojim se predstavlja podatak. Nula (0), je predstavljena kao tranzistor koji ne moze da prihvati elektricnu struju dok jedinica (1) predstavlja tranzistor koji omogucava protok struje!
Prazan disk ili deo praznog diska se obelezava sa svim jedinicama. Svi tranzisotri u ovom delu diska ce omoguciti slobodan protok struje. Kada je podatak u procesu snimanja, napon se primenjuje na jedan komad silikona, koji je poznat kao (control gate) kontrolna vrata. Ovaj proces prenosi elektrone na drugi deo diska, koji se naziva (the floating gate) plutajuca kapija. Kada ta kapija bude ispunjena elektronima, struja nece prolaziti kroz njega i disk ce ga citati kao nulu.
Dok pisete ili brisete podatke sa diska, informaciju konvertuje program u binarni podatak. Ovo se dalje salje u diskov centar za pisanje podataka, gde se pretvara u elektricnu struju i koristi za poravnavanje tranzisotra. Da biste procitali podatak, diskov centar za citanje podataka salje struju kroz deo koji drzi podatak koji treba da se procita i vraca ga u sekvencama od jedinica i nula. Ova sekvenca se salje do programa i predstavlja se kao informacija koju mozemo da procitamo.
Proces pisanja podataka SSD diska nudi nekoliko prednosti, kao sto je mogucnost koriscenja diska dok je u pokretu, ali tehnologija je predmet ograniicenja. Pre svega, svaki tranzistor moze biti koriscen do odredjenog broja puta pre nego sto ona nece vise biti u funkciji. Svaki disk koristi napredne metode, poznate kao (wear level) ili nivo potrosnje, kako bi se sprecio odredjeni deo diska od prerane potrosnje. Cak i sa nivoom potrosnje, SSD disk se na kraju treba menjati jer delovi postaju diska postaju ne upisivi.
ZASTO KORISTITI SSD DISK?!
SSD diskovi imaju nekoliko prednosti u odnosu na konvencionalne hard diskove. Ponavljam, vecina ovoga proizilazi iz cinjenice da disk nema pokretnih delova, dok tradicionalni disk ima pogonske motore, koji pokrece magnetne ploce i glave diska. svo skladistenje na SSD disku obradjuju fles memorijski cipovi.
Ovo obezbedjuje tri razlicite prednosti:
* Manja potrosnja struje
* Brzi pristup podatcima
* Veca pouzdanost
Potrosnja struje je kljucna uloga za koriscenje SSD diska u prenosivim racunarima. Jer ne postoji potreba za napajanje motora, disk koristi daleko manje energije nego obican disk. Sada, industrija je preuzela korake za spustanjem brzine okretanja glave diska u vidu smanjenja potrosnje kod klasicnih diskova i razvoja hibridnih hard diskova, ali oba ova principa i dalje koriste vise energije od SSD-a.
Brzi pristup podatcima ce usreciti mnoge ljude. Posto disk ne mora da zavrti plocu diska ili da premesta glave diska, podatci sa diska se mogu citati skoro u trenutku.
Pouzdanost je takodje kljucni faktor za prenosive diskove. Hard disk ploce su veoma krhe i veoma osetljive. Cak i mali potres diska moze izazvati totalan poremecaj diska.
ZASTO SE SSD DISK NE KORISTI ZA SVE RACUNARE?!
Kao i kod vecine kompjuterskih tehnologija, primarni ogranicavajuci faktor u koriscenju SSD diskova u notebook i desktop racunarima jeste cena. Ovi diskovi su vec duze vremena na raspolaganju korisnicima, ali cena je otprilike ista kao i ceo notebook u koji treba da bude instaliran. Ovo se postepeno menja, kako je sve veci broj kompanija koje proizvode SSD diskove i kapacitet fles memorijskih cipova polako raste. Diskovi koji su tada najavljeni na CES-u 2007 god. su po ceni bili isti sa vise od polovine diskova istog kapaciteta u odnosu na prethodnu godinu.
Drugi problem koji utice na usvajanje SSD diskova jeste kapacitet koji se polako povecava. Vecina tih diskova 2007 je bilo malog kapaciteta 64GB. To znaci da ne samo da su diskovi mnogo skuplji od tradicionalnih nego jos i sadrze samo delic kapaciteta od tradicionalnih. Sve ovo ce se uskoro promeniti, zbog sve veceg broja proizvodjaca SSD diskova a i nekoliko kompanija koje su specijalizovane za proizvodnju fles memorija su najavile predstojece proizvode koji ce podici kapacitete istih relativno blizu konvencionalnih diskova, ali sa nizim cenama od sadasnjih SSD-a. Ovo ce imati veliki uticaj na skladistenje podataka na laptopovima.
Zbog sve vece upotrebe ovih diskova, odlucio sam da napisem nesto malo o njima, kako bih ste imali na uvid cemu sluze ovakvi diskovi i koje su njihove prednosti i mane. Nadam se da ce vam ovaj relativno kratak tekst u tome pomoci! :)