Citat:
kkedacic: Pa uputi me. pobij logiku ili nesto, od ovakvih komentara nema nista.
Nisam mogao to tvrditi jer nisam niti znao sta je ROI do prije 5min kad sam pogledau u wikipediu. Izmedju ostaloga postoji objektivna vrijednost necega, kao sto su rjetki metali, oblici energije itd. i napuhane vrijenosti poput facebooka ili recimo prozvakana zvaka neke pop zvijezde koja se prodaje na aukciji. Ukoliko u ROI nisu uracunate objektivne i realne vrijednosti ulaganja i povratka meni on neigra nikakvu ulogu. A i M$ je poznat po tome da mu nista neide osim Windowsa i Office, a svagdje je volio gurniti nos.
Kao prvo kompletno je pogresno da su samo Windows i Office profitabilne produktne linije u MSu, od jacih ekipa tu su i Dynamics i Developer Tools, itd. Windows i Office su samo najpoznatiji sirokom javnom mnjenju. Ako te bas interesuje raspored, skini neki od skoriji SEC kvartalnih izvestaja pa procitaj (
http://finance.yahoo.com/q/sec?s=MSFT+SEC+Filings)
Drugo, code base Windowsa recimo IMA tu konkretnu vrednost ulaganja o kojoj pricas. Windows 7 je radilo oko 1000 ljudi u 25 timova (jedan od njih je bio u Beogradu) nekoliko godina, pa sracunaj koliko je to plata i koji su prateci operativni troskovi podrske toj ekipi. Dalje ima konkretno troskove prodaje, pakovanja i stampanja medija i marketinga na SVIM trzistima na kojima plasira proizvode, pride kao placeni softver ima odredjeni support cije pruzanje takodje kosta para nakon prodaje. Sad zamisli da ceo taj proizvod sa svim svojim troskovima treba da kupi i plati SAMO JEDAN korisnik? Budimo realni, licencni model prodaje softvera je savim ispravan i omogucava da imas za koriscenje nesto kao sto je Windows, rezultat mukotrpnog rada 1000 ljudi, za $100. Troskovi izrade i prodaje WIndowsa su projektovani pre same izrade i bazirane su na potencijalu prodaje licenci, samim tim sto mogu da prodaju toliko licenci mogli su i da uposle 1000 developera da ga iscukaju, kapiras? Proizvodne linije koje nemaju taj prodajni potencijal dobijaju manje resursa i samim tim i proizvod ima manje feature-a nego sto bi mogao imati. U krajnjoj liniji trziste diktira razvoj.
Ono o ecmu mozemo pricati kao "losem" su softverski patenti, koji IMHO predstavljaju monopole u malom i veoma veliki problem za jednu startup kompaniju. Ali i ostale industrije podjednako pate od tog zla. Ali to nema nikakve veze sa licencnim sistem naplate.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog
naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji
je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan,
sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv - Z.Đinđić