Citat:
djyova: Vecina vas ovde prica strucnim terminima koje mi koji nismo toliko strucni bas i ne razumemo najbolje. Bar ja...
Sta se ustvari desilo obicnim recnikom? Je li ovaj bitcon pukao ili nije?
OK, da uprostimo.
Osoba A ima neku vec u kolicinu coina, vecu u smislu da prevazilazi trade volume (kolicinu kupljenih/prodatih) u nekom periodu, recimo neka je to 25000 BTC. Osoba A izadje na berzu i da SELL ORDER (objavu prodaje) SVIH 25000 bez obzira na prodajnu cenu. Berza, u osnovi autoamtizovani sistem za trgovinu, spaja i realizuje gomilu BUY ORDERA malih kupaca i pri svakoj transakciji obori svoju BUY cenu (Mora da to uradi da kompenzuje svoj rizik i prosiri broj kupaca) i siri SPREAD (razliku izmedju kupovne i prodajne cene) jer ne zeli da kupuje vise jer ne zna dal ce ih prodati jer jos uvek ima deo tih 25000. Razmisljaj o marketu kao o jos jednom trgovcu ali onom koji preprodaje izmedju dva ili vise uceniska i koji zeli da na tome zaradi. Na kraju , u trenutku T1 (zapamti ovaj trenutak), berza je realizovala dobar deo od tih 25000 coina jer ce kupci automatski pristati da ih kupe po nizoj ceni od one koja je vazila kad su dali svoj BUY order. Sta se sad desava, ostali vlasnici bitcoina, NEINFORMISANI (vazno) PANICE da njihovi bitcoini gube vrednost i pocinju PANIC SELL-OFF iliti narodski daj sta das rasprodaju, bojeci se da ce ostati sa beskorisnim bitcoinima pristaju da prodaju po BILO KOJOJ ceni. Kupci, opet NEIFORMISANI, povlace BUY ordere i odustaju od novih (dolar u ruci i dalje vredi). Market, sada preplavljen bitcoinima dolazi u situaciju da ne moze da proda nista i krece u dalje obaranje cene pokusavajuci da nadje kupca, a posto kupca nema cena dostize minimalnih $0.01/BTC sto je (ako se ne varam) 2xmarza marketa. U tom trenutku, T2, haker izdaje BUY order po ceni od $0.01 za SVE dolare koje je pokupio do trenutka T1, nek mu je prosecna cena prodaje bila $10, za 25000 coina dobio je $250000 i imao je dovoljno kesa da kupi SVIH 432000 bitcoina na marketu. Ovo se zove market cornering i to ti je onaj ogromni najveci balon na bubble grafu (centar kruga je cena, svaki krug je transaction batch, precnik kruga je volume). U tom trenutku T3, MtGOX konacno obustavlja trading.
Kad se kaze NEINFORMISAN, to ne znaci glup i nenacitan, znaci u ovom kontekstu da svoju percepciju o vrednosti necega sto poseduju (BTC?) ne baziraju na realnim osnovama vec na nekim svojim utiscima, samim tim nemaju ni predstavu koja je minimalna a koja maksimalna cena po kojoj bi kupili/prodali. Kad kupujes auto npr ti mozes biti informisan i znati koliko taj auto vredi i neces ga kupiti za duplo vise para niti ga prodati za duplo manje, zar ne? Na informisanom trzistu postoji nesto sto se zove intrinsic value i vrednost nikad ne moze da padne ispod tog nivoa jer ce na panic sell-off informisani investitori u trenutku T1 izdati BUY order za max cenu tik ispod intrinsic cene i pokupovati sve sto se nudi dok cena ne ode iznad intrinsic vrednosti, njihova zarada kad se fluktuacije zavrse ce biti minimum razlika izmedju kupovne i intrinsic vrednosti. Ovaj potez se zove RALLY, i malo je drugaciji od RECOVERY-a (sto je kontrolisani rast cene zbog novopridoslih informacija koje uvecavaju intrinsic value)
Za BTC ti takvu informisanost NEMAS jer u osnovi BTC nema pokrice u robi/zakonu/proizvodnji/etc i nema intrinsic value i nemas nista sto sprecava panic sell-off i nista da inicira rally. Sve na cemu se bazira cena je ograniceni supply (ponuda) zbog ocekivanja gomile geekova da ce se na magicni nacin obogatiti prodavanjem bitcoina po visokoj ceni "tamo nekim" ljudima kojima su ti BitCoini preko potrebni. Da li je BTC pukao? Nije. Ali ce puci, pre ili kasnije jer u osnovi BTC NIKOME nije preko potreban. Za sve to vreme, iako supply deluje ogranicen u pozadini se u "slamaricama" gomila skriveni supply, sirovi vcoini koji ne ucestvuju u ekonomiji vec se kriju za pomenuto bogacenje. Prvih par koji se izbezobraze ce uzeti neku kintu, ostali ce da ostanu sa bezvrednim coinima.
[Ovu poruku je menjao mmix dana 21.06.2011. u 12:01 GMT+1]
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog
naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji
je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan,
sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv - Z.Đinđić