Koncept "mind maps" obuhvata razmišljanje, "speedreading" i pamćenje. Ostalo su izvedene "tehnike" da bi se više zaradilo od više knjiga/kurseva.
Otkriven je slučajno, kad tad bi ga neko našao jer se nameće svojom efikasnošću. Taj Toni Buzan je samo sistematizovao nekoliko prirodnih zanemarenih principa.
Impresivna stvar br. 1 je neverovatna funkcionalnos već prve mape koju sam video. Konkretno, niz stvari na njoj većina ljudi u sali zapamtila je odmah, a evo sad se vidi da je i prilično trajno. Besplatan je bio taj uvodni čas, ima ih sigurno i u BG. U N. Sadu su redovni, kao što su redovni i kursevi. Obavezno posetite neki jer se 40% onoga što se dobije u plaćenom delu, koji košta pedesetak evra, može pokupiti već tada. Za ostatak, naravno, pogledati na netu.
Da ne biste vijali plakatiranje kad budu kursevi, bolje vam je da pitate direktno u sedištu mense u svom gradu. Za BG npr. kontakt je npr. predavač: Časlav Mančić --
[email protected]. U drugim gradovima bolje je telefonom. Mislim da brojeva ima na sajtu mensa.org.yu.
Impresivna stavka br. 2 je jednostavan prikaz suštine "speed reading-a." Zamislite da vam neko govori toliko sporo da nemožete da povežete rečenicu. Onda zamislite suprotno. E, kao što je sporo govorenje pogubno za efikasnost, tako je i "sporo" čitanje. Uobičajeno čitanje u svetu, ustvari je sporo čitanje. Bržim se dobija na kvalitetu, a tek sekundarna je ta velika dobit i u vremenu.
Što se ovih programa tiče, manjem fali, a koliko sam shvatio sa screenshot-a većeg fali i njemu, jedna jako važna stvar. Nisu baš neupotrebljivi, ali "nije to to" dok se koriste tanke ravne linije umesto odgovarajućih koje ljudski mozak spontano upija. (Flomasteri su bolji

, naročito kada se uzme u obzir koliko simbola je na raspolaganju u odnosu na programe.)
Može se u programu tipa coreldraw napraviti reusable šablon, npr. izkopirane Buzanovske linije oko praznog prostora pa se pre dodavanja teksta ili simbola radi resize, rotate i drag. A može se i napraviti "custom (brush) stroke".
Knjige o ovome kod nas izdaje "Finesa," može se zaviriti u njih u svakoj knjižari.
Pošto ovo zvuči kao epp dodajem da nisam u nikakvoj šemi sa njima, ali jesam oduševljeni korisnik.
O "metodu kontrole uma" koji je našao Hose Silva kratko i jasno: kamuflirani spiritizam. Pardon, da bude jasno:
energično izbegavati.