Da i ja malo uplasim coveka
Nije samo hijerarrhija problem (iako hijerarhija sama po sebi jeste veeliki problem). Ovde postoji problem pracenja promena stanja kako pojedinih entiteta (GP, objekat) tako i cele baze.
Objekat prolazi kroz nekoliko faza ('planiran','projektuje se','u izgradnji','gotov','dobio resenje o adresi', 'porusen') U odredjenim fazama objekat dobija neke atribute - tek tada dobijaju smisao. Faze su medjusiobno zavisne. ne moze objekat dobiti resenje om adresi, ukoliko je pre toga srusen. Zatim, objekat, lamela, ulaz, stan - svi mogu menjati namene, vlasnike i korisnike. Jedna od namena katastra je da se prati ko je i kada imao vlasnistvo ili pravo koriscenja nad nekom jedinicom prostora (GP, objekat, lamela). Namena jedinice prostora se moze promeniti u nekom trenutku. Parcela prelazi iz poljoprivredne u gradjevinsku, ili obrnuto (obrnuto nesto redje

Zanimljiv pojam - jedinica prostora. Mozda moze da pomogne da se hijerarhija nekako razresi.
Ovakav poslovni problem ima neka ogranicenja koja su jako vazana a nazalost u ovom trenutku relacione (a i druge) baze ne pruzaju jednostavnu mogucnost za to. kako cete na nivou baze obezbediti da na primer
4.Jedan GO mora imati makar jedan ulaz, a moze ih biti vise.
5.Ukoliko GO ima lamelu, jedna lamela mora imati makar jedan ulaz, a moze ih imati i vise.
Normalizacija ne daje odgovor na poslednje pitanje, niti na pitanje o pracenju promena stanja entiteta. Ne pomaze ni cinjenica da se u projektovanju baza uglavnom zadovoljimo kad nekako dostignemo 3NF, jer u glavnom ni dotle ne stignemo. 3NF opisuje staticke odnose izmedju entiteta. A sve preko toga, moramo da se snalazimo kako znamo i umemo. Nazalost, u zivotu ima mnogo vise primera gde nam treba vise od 3NF.
Postoji jedna knjiga koja o tome pise i daje vam ideju kako uopste razmisljati o ovim stvarima: "Applied Mathematics for Database professionals", lex De Haan and Toon Koppelars, izdavac apress. Knjiga se moze naci besplatno na internetu, kao PDF, Google "Apress.Applied.Mathematics.for.Database.Professionals.Jun.2007.pdf" i nesto ce se vec pojaviti. Ako ne ide, mogu je poslati na privatnu postu, ima ok0 2.5 MB (2,471 KB).
Lex i Toon su dakle psotavili teorijske osnove. Prakticno je to ziveo Alex Kuznetsov, u knjizi "Defensiev Database Programming with SQL Server". Takodje se moze naci na internetu ako PDF. besplatna verzija je skracema za dva poglavlja koja msilim nemaju veze s nasim problemom, pa je dakle besplatna verzija potpuno OK.
Alexova knjiga moze se skinuti ovde
http://www.simple-talk.com/boo...efensive-database-programming/
Obe knjige ovu problematiku pokrivaju tek pri kraju, ali je veoma uputno da se obe knjige procitaju od pocetka. Knjige nisu lake za citanje i razumevanje, ali sta je tu je. To su otprilike jedina knjige koje vam u ovom momentu mogu pomoci.
Za hijerarhije evo dobar sajt, nadam se da jos uvek radi:
http://www.codeproject.com/KB/...se/Trees_in_SQL_databases.aspx
Probajte nesto malo, dok se ne stekne neko iskustvo, pa pomalo, u sitnim koracima napred.