Citat:
atelago: Čemu toliko uvažavanje koordinatnih sistema? Pa oni su pomoćna a ne suštinska stvar.[/tex]
Donekle. Koordinatne sisteme moraš da uvažavaš zato što jednačine koje pišeš ne smeju da zavise od izbora koordinatnog sistema, ali kada hoćeš nešto da izračunaš moraš da specificiraš koordinatni sistem, zato što ti izbor koordinatnog sistema određuje brojeve (Koordinatni sistemi su "uređaji" koji pretvaraju opažajni svet u brojeve). Npr. jednačina

ne zavisi od koordinatnog sistema i ona kao takva predstavlja apstrakciju. Ona predstavlja relaciju između apstraktnih matematičkih koncepata koje zovemo vektori. Ukoliko hoćemo nešto da izračunamo, mi moramo te apstraktne objekte da pretvorimo u brojeve, a to radimo tako što vektoru pridružimo uređenu trojku realnih brojeva. Kako se vektoru

pridružuju ovi brojevi? Tako što specificiramo određena tri vektora

i onda vektoru

pridružimo trojku brojeva

. Obrati sada pažnju na sledeće, veličina

je komplikovana matematička apstrakcija (dakle nije brojna veličina), nezavisna od izbora koordinatnog sistema, dok je njoj pridruženja veličina

, brojna veličina, sa kojom umemo da računamo, ali je krucijalno uočiti da je ona zavisna od izbora trojke vektora

koji zovemo koordinatnim sistemom, čak štaviše,

nema smisla bez izbora koordinatnog sistema.
Razlika između vektora i njemu pridružene uređene trojke brojeva je finesa na koju retko ko obraća pažnju, ali je fundamentalne prirode.
Citat:
atelago:Elektron odnosno električna struja treba da se kreće najpre kroz provodnik ili u odnosu na provodnik i u jedom od smerova provodnika jer bez tog kretanja ne postoji indukovano magnetno polje oko provodnika, a bez indukovanog magnetnog polja oko provodnika nema interakcije tog polja sa poljem B.
Čak iako zanemariš kvantnu prirodu elektrona (elektroni imaju spin - pa će stoga i elektron koji miruje imati magnetno polje oko sebe) izolovani elektron (i bolo koja druga naelektrisana čestica) koja se kreće brzinom

u odnosu na neki koordinatni sistem će imati magnetno polje oko sebe u tom referentnom sistemu prema Jefimenkovom zakonu (vidi dole).
Citat:
atelago:Dakle, za jačinu indukovanog magnetskog polja oko provodnika merodavna je brzina v elektrona („struje“) u odnosu na provodnik, a za vrednost Lorencove sile merodavan je ugao između smera te brzine i smera polja B t.j. ugao između pravca provodnika i smera polja B.
Praktično da, ali to stoji samo zato što su provodnici u celini elektroneutralni što znači da ako počnemo da pomeramo provodnik brzinom v u pravcu struje, dodatna Lorencova sila koja deluje na elektrone će biti poništena Lorencovom silom suprotnog znaka koje deluje na pozitivne čestice (jone u čvorovima kristalne rešetke) tako da ukupna lorencova sila koja deluje na provodnik ostaje konstantna.
Druga bitna stvar je što treba uočiti da vrednost magnetnog polja zavisi od izbora referentnog sistema. To se najlakše može videti iz Jefimenkovog zakona:
#define TRUE FALSE /*Happy debugging suckers*/