Rijec je o raznim patentima koji su spojeni u jednu cjelinu!
Evo sta vam je potrebno da bi se napravila Wireless Parabolic Antena:
1. Wireless USB adapter " TP-Link TL-WN322G "
2. CAT 6 kabal (max 17m koristeci dole navedenu šemu USB Extender-a)
3. Sito (ili Djevdjir)
4. Vezice ( oko 15 )
Ovako izgleda antena:



Prednosti ove antene:
- Vrlo su malene a veoma jake.
- Usmjeren signal bez rasipanja.
- Mreznim kablom CAT 6 postignuto je produzenje USB kabla od Wireless Adaptera na cak 17m sto znaci da nemate gubitaka u signalu ni na duzini od 5 m kabla ni na duzini od 17m dok je to redovna pojava ako se koriste antene koje idu na koaksijalni kabal , gubitci su uvijek prisutni i bas zbog toga se moraju koristiti ogromne Grid antene da bi se nadoknadili ti silni gubitci u koaksijalnom kablu a ovako racunar direktno komunicira sa uredjajem koji je u anteni i nema gubitaka nikakvih i antena prenosi direktno u racunar onakav signal identican kakav je na tom mjestu gdje je montiramo!!!
- USB konekcija se koristi prilikom povezivanja sa racunarom.
Eto na primjer gore na slici se nalazi antena koja ima Precnik sita od svega 19,5cm i ima domet od 3km jer joj je pojacanje 12dBi.
Ako je koristite na daljinama od 1,5km imacete na drugom kraju signal od -65dBi sto je izuzetno jak signal !
Zamislite koliki je domet Sita kod kojeg je precnik 30cm , po mojoj racunici bar 6km!
Ovaj patent se moze koristiti i sa vecim satelitskim tanjirima , mogu samo da zamislim koliki bi bio domet sa tanjirom od 90cm :) eto pa ako neko ima potrebe za povezivanjem na ogromne daljine evo idealnog rjesenja...
Kod pravljenja ovih antena ja preporucujem koristenje TP-Linkovih Wireless USB adaptera jer su se oni pokazali odlicni za ove namjene, najvise zbog kompatibilnosti driver-a sa novim WIN 7 operativnim sistemom i zbog toga sto su oni bez problema spajani na patent USB extender-a do 17m CAT 6 kabla a ostale marke su redovno pokazivale probleme na duzinama vecim od 6m.
Da biste izracunali fokus odbijanja signala u parabolicnim antenama da biste znali gdje je ziza odbijenih signala kako biste postavili wireless usb adapter na pravo mjesto potrebno je da uradite sljedece..
Prvo, otvorite vas Wireless Usb Adapter i pogledajte gdje se nalazi zavrsetak antene, obicno to bude kao tacka velicine 2mm, ali u novijim adapterima budu i dva voda na stampanoj ploci , u tom slucaju racunajte da je sredina ta koja vam treba i obiljezite markerom prilikom zatvaranja Wireless adaptera na plasticnom kucistu gdje vam je antena. Taj zavrsetak antene wireless adaptera mora da bude u zizi odbijenih signala u Situ !!!
A evo racunice kako izgleda racunanje zize (fokusa) odbijenih signala u parabolicnom situ...



Narocito treba obratiti paznju da se uzmu tacne mjere parabolicnog sita jer se gleda samo unutrasnja strana , ne i rub sita!
Moje sito velicine 22cm imalo je unutrasnji precnik od 19,5cm i to se uzma kao vrijednost za odredjivanje fokusa.
A dubina mu je bila 8cm.
- USB Extender (produzetak USB kabla wireless adaptera) -
Potrebno je skratiti na 10cm duzine kabal od konektora koji se kopca na wireless adapter isto uraditi i sa drugim krajem kabla koji ide u racunar. te krajeve kabla cete povezati sa mreznim kablom CAT 6 na sljedeci nacin:

Ovdje obratite paznju na jednu stvar, da neskidate izolaciju sa kablova skalpelom vec malo je zagrijete upaljacem i svucete sa zica jer USB ima jako tanke visezicne kablove koje mozete ostetiti skalpelom... i takodje nece to raditi ako ih samo budete zalemili zbog gubitaka u lemu, prvo ufrkajte zice pa ih onda zalemite da se ne raspetljaju (lem ce imati samo ulogu da sprijeci otpetljavanje zice ne moze se ovdje koristiti u drugu svrhu i nece vam raditi ovaj patent ako samo primaknete zicu uz zicu i zalemite je)
Na slici cete viditi da pise Up to 20m, jeste bilo je slucajeva gdje sam povezao antenu ovim nacinom i na 20m CAT 6 kabla ali na 17m mi je uvijek radilo i ovaj patent moze raditi na ovim duzinama samo ako vam racunar podrzava USB 2.0 standard, sto u danasnje vrijeme podrzava skoro pa sve i jedan racunar :)
USB 1.0 moze do nekih 7m !!!
I da, zaboravih reci jos jednu stvar,l ove antene su za vanjsku upotrebu i slobodno ih stavite na krov vase kuce samo navucite neku kesu preko nje ( neku tanju kesu jer deblje kese prave smetnje i slabe signal ), i nema problema sa kisom i ostalim vremenskim nepogodama..
Eto pa ako neko ima jos nekih prijedloga i pitanja.. :)
Mozda bi neko volio da detaljnije napisem neki postupak o pojedinostima iz konstruktovanja ove antene, ako nekog nesto posebno interesuje neka slobodno pita... rado cu odgovoriti !
[Ovu poruku je menjao bojan.javorac dana 03.11.2010. u 11:55 GMT+1]
[Ovu poruku je menjao bojan.javorac dana 03.11.2010. u 12:08 GMT+1]
[Ovu poruku je menjao bojan.javorac dana 03.11.2010. u 12:08 GMT+1]
[Ovu poruku je menjao bojan.javorac dana 03.11.2010. u 12:46 GMT+1]
[Ovu poruku je menjao tox master dana 17.06.2011. u 14:51 GMT+1]