Nijedna stanica ne lebdi , sve padaju jer su sve u niskoj orbiti. Sve ispod Lagranžove tačke će pre ili kasnije pasti na zemlju. Skylab je pao jer su amerikanci čekali da se razvije šatl umesto da su upotrebili poslednji saturn 5 koji su imali da je gurnu u višu orbitu. Svaki progres koji pristane uz iss najpre istovari gorivo, hranu, vodu i ostale potrepštine a zatim pomeri stanicu nazad u njenu željenu orbitu.
Da ne nabrajam sve, bez cerna ne bi bilo ni www-a.
Fuzija će itekako biti konkurentna alternativa.
Za fuzione reaktore će se koristiti neradioaktivni deuterijum i radioaktivni tricijum, oba su izotopi vodonika koji se može dobiti elektrolizom vode
Solarni paneli mogu imati veću, hmm "virtuelnu" površinu nego stvarnu fizičku korišćenjem kristala koji nisu ravni već rapavi, nepravilnog oblika.
Sama solarna energija neće moći da zameni motore sa unutrašnjim sagorevanjem, ali ako u pomoć dovede jonske motore,baterije i nuklearne reaktore onda je to druga priča.
Tokom šezdesetih i sedamdesetih i rusi i amerikanci su imali dovoljno male nuklearne reaktore koje su instalirali ali ne i uključili na pojedinačnim primercima svojih bombardera. Rusi su takođe tokom šezdesetih i sedamdesetih testirali i orbitalne reaktore, u sklopu priprema za let na mars (tri astronauta su čak godinu dana, 1967-1968 proveli u maketi broda za let na mars).
Sledeće godine, na ISS-u će biti instaliran VASIMR jonski motor (http://en.wikipedia.org/wiki/Vasimr)

Kada fuzioni reaktori budu bili mali kao današnji avionski fisioni, onda možemo govoriti o kraju motora sa unutrašnjim sagorevanjem. Inače i jonskim motorima, pored struje je potebno i "gorivo", tj. reaktivna masa koju će izbacivati.
btw. što se tiče cepelina, i mi imamo jednog od pionira u toj oblasti, Ognjeslava Kostovića
http://sr.wikipedia.org/sr/Ognjeslav_Kostović_Stepanović
A što se tiče krhkosti dirižabla, samo ću reći da od 2007 na visini od 525km kruži orbitalna stanica na naduvavanje Bigelow Genesis 2 http://en.wikipedia.org/wiki/Genesis_II
A ako želite u orbitu za 1$ po toni, onda pratite razvoj događaja o ovome:
"MSNBC reports a California company with an alternate launch site in Texas, JP Aerospace, is on their third test of a blimp system specifically designed to fly to space. Blimps. To Space. At payload costs around a dollar a ton to LEO. Their concept, first unveiled at the Space Access '04 conference in Phoenix last month (with a blog report here, include the Ascender, a ground-to-near-space blimp, which docks to a helium-inflated two-mile-long station at the edge of space, over 20 miles up. Another ship, also a blimp but specifically designed to reach orbit, takes the payload from there to LEO, using well-proven electric propulsion (AKA 'ion drive'). That trip to LEO would take up to nine days, but that's a good thing; for, what goes up fast, must come down fast, and speed is energy which must be bled off by either massive amounts of expensive and explosive rocket fuel, or through ablative heat transfer which has its own problems (as we have seen before). JP Aerospace has flown many PongSats -- micropayloads the size of a ping-pong ball -- for balloon or rocket-launch. Over 1,500 PongSats have flown to date, which demonstrates a track record in near-space few of the X-Prize contenders can approach. Oh, yes, the Air Force is interested."
http://www.msnbc.msn.com/id/5025388/
članak na vikipediji:
http://en.wikipedia.org/wiki/Orbital_airship
Kupite svoj satelit veličine loptice za golf i reklamirajte se u svemiru


Jednog lepog dana za desetak godina, odvezete se taksijem do aerodroma i ukrcate u ogroman cepelin koji će vas povesti na dvonedeljno krstarenje po niskoj orbiti. I to jeftinije od Šarm el Šeika jer put košta manje
