Citat:
ki111er: Jer jedini digitalni kanali na SBB su Motors TV, i Eurosport 2. Jer se doticni kanali emituju u 16:9.
Mešaju i odnos strana sa digitalnom televizijom. Digitalna uopšte ne mora biti 16:9, isto tako ni analogna ne mora biti 4:3, iako je svuda tako...
Uopšteno, pod digitalnim (diskretnim) prenosom podrazumevamo prenos prenos informacija u obliku bitova. Obično se koriste RS kodovi + konvolucioni sa interliverom, pa se u na prijemu razmatra preneta informacija u obliku niske bitova koje teku

. Sve se to moduliše nekom modulacijom kao što je npr. BPSK, QPSK, 8PSK, 16-QAM, 64-QAM ili 256-QAM i šalje kao signal (sinusoidna-cosinusoidna funkcija), koji je identičan analognom (kontinualnom) signalu, pa ti možeš praktično da ga primaš i sobnom antenom.
Šum je prisutan i kod analognog i digitalnog prenosa, ali jaka sprega kaskadnih kodova kod digitalnog može do neke mere da ispravi greške (na nivou bita) i ti možeš na TV-u dobiti odličnu sliku iako je prisutan šum, jer tvoj dekoder regeneriše poslatu informaciju. Naravno do odredjenog nivoa, onda se dešava, s povećanjem šuma i interferencije, da je slika više negledljiva i gubi se. Kod analognog prenosa ti praktično nisi mogao nikako da koriguješ grešku, već samo da filtriraš šum kako bolje umeš i da dobiješ što čistiju sliku, što je u praksi kod prenosa tv signala jako teško.
To je što se tiče prenosta, međutim pre takozvanoh zaštitnog kodovanja postoji statističko kodovanje. Tu se slika maksimalno kompresuje da bi se što više informacije prenelo po kanalu. U praksi za DVB se koristi MPEG4 i MPEG2 za video, te MP2, AC3 ili ACC za audio. Sve ove kompresije su "destruktivne" tj. na neki način ne prenose sve informacije, već samo one koje su neophodne i one koje ljudsko oko može da vidi, odnosno čuje za zvuk. Odmah je jasno da "digitalna" televizija ne mora nužno da daje bolju sliku, jer ako vi stavite da jedan video stream kodiran u MPEG2 ima bitrejt manji od 0.5 Mbps, a pritom rezoluciju 720x576, svakako da slika će u najgorem slučaju biti dosta lošija ekvivalentne analogne.
Međutim, kao što su kolege napisale vi u taj enkoder na ulaz možete ubaciti i analogni signal, koji se uredno prenosi kao digitalni signal kroz "etar". Primer Pinka, koji je već naveden, oni imaju digitalni signal na satelitu, ali džaba kada je ulaz u dekoder ubacujete analogni signal.
Što se formata slide tiče, on je praktično potpuno nevažan u ovom delu priče. Zapravo, možemo reći da on prestavlja samo "fleg" ili oznaku od par ili jednog bita u čitavom kodu koji nosi informaciju da li je slika 16:9 ili 4:3, što tvoj dekoder tumači i onda ili šalje tv-u tu informaciju ili jednostavno je obradjuje na podešen način.
Naravno, čitava ova priča je samo o prenosu od tv kuće do korisnika. Obrada signala, snimanje unutar TV kuće i da li je taj deo analogni ili digitalni je već druga priča.