Dugo se nisam javljao u vezi ovoga al evo, sve lijepo napreduje! Gotova je skoro cijela elektronika za taj uC i uskoro krećemo na programiranje. Napravljene su i dvije tipkovnice (jedna ima Enter/OK, Back, <, > a druga je selektor 4 ulaza). Za tipkovnicu smo koristili one male tipkice a kako bi se mogle pritiskati, uzeli smo LED-ice i od njihovih nogica napravili 'amortizere' pa te LED-ice zalemili iznad samog potenciometra. LED-ice će biti na prednjem panelu a pritiskom na njih će se pritiskati tipka. Ova prva tipkovnica će imati više moda rada LED-ica (kontrolirane su preko uC-a); moći će raditi kao vumetar, stalno svjetliti, biti ugašene ili raditi razne efekte. Kod paljenja pojačala će onako 'projuriti' od početka do kraja tipkovnice i nazad (za foru). LED-ice na tipkovnici za selektor ulaza su spojene preko tranzistora na 4066 koji usput selektira i audio input tako da ovisno o tome koji input je selektiran ta LED-ica će svjetliti.
Sada sređujemo i nekakvu memoriju da zapamti koji je bio input selektiran te postavke menija i koji je zadnji 'ekran' bio odabran.
Al sada je drugi problem se pojavio: išao sam čitati Borine tutorijale (pročitao sam SVE na njegovom sajtu što ima vezano za audio pojačala i napajanja). Ti tekstovi su me 'prosvjetlili' i jako puno toga sam shvatio i naučio. Nažalost, tek sad sam shvatio kakvo sam smeće od pojačala napravio :S Toliko grešaka da je čudo što pojačalo uopće radi a kamo li što dobro radi. Pa počnimo:
1) Izračunom sam dobio da bi mi trebalo negdje od 8-10 000 uF po grani napajanja i umjesto da sam ja kupio 4 komada 4700 uF (dva po svakoj grani), ja sam kupio samo dva 10 000 uF 63V kondenzatora. A da ne govorim o njihovoj kvaliteti! Platio sam ih DUPLO MANJE nego što koštaju 4700 uF 100V. Zašto? Zato jer su Jamicon (za koje sam čuo da ne valjaju) i jer gore, umjesto metalnog 'poklopca' koji se rastvori ako eksplodiraju, ima plastični 'poklopac' tako da mi lijepo eksplodiraju poput male bombe i naprave bučkuriš od pojačala. Također, nemam nikakve blokove uz te kondenzatore... Koliko bi trebalo biti?
2) Zbog tih kondenzatora, protegao se još jedan problem... Naime, imam dva transformatora i dva graetza a i dva IC-a (7294 je mono) a ja budala, umjesto da svaki kanal ima svoje napajanje (što je svakako bolje), ja poslije transformatora i graetza sam spojio oba dva napajanja paralelno da bi mogo postavit kondenzatore pošto ih imam samo 2. Tu su još i dva komada 1000 uF 100V al nemože jedan kanal imat 10 000 a jedan 1000 a isto tako nemože jedna grana imat 10 000 a druga 1000. Jedino što je OK je to što sam koristio toroidalne transformatore a snage za kućno muziciranje ima i više nego dosta. Recimo da svaki kanal ima nekih 60-ak W RMS kako je rekao g. Bora, meni svaki trafo ima 100W.
3) Spajanje masa... Hmm, nema se tu što filozofirati, jednom riječju sam napravio KATASTROFU!! Mase sam spajao s ciljem da je što bliže i da što manje žica koristim. Mase zvučnika su spojene na ploči izlaznog stepena zajedno sa masom napajanja, ulaza i svim ostalim masama i tek jednom žicom se ta masa vodi na ploču napajanja gdje je totalni bučkuriš jer sam spajao onako da mi bude najjednostanvije i najkraće. Ista stvar i na predpojačalu... Također, gdje god mi se dalo, sam masu povezao za šasiju (ima više točaka).
4) Problem je i kod prevelikog napona transformatora pa nakon svih onih kondenzatora dođe +/- 46V dok je granica izdržljivosti ovog IC-a +/- 50V a preporučeno od 36 - 39V. To će mi izazvati dodatna izobličenja, smanjiti vjek trajanja samog IC-a i povećati samo grijanje.
Nevjerojatno koliko mi nekoliko kvalitetnih članaka promjeni mišljenje i pogled na cijelu situaciju. Da sad idem radit pojačalo, radio bi kompletno drukčije. A sada mi dođe da sve radim nanovo ili da sve pobacam i radim novo pojačalo al to ne dolazi u obzir zbog novca koji je uložen u samo pojačalo. Al evo što planiram poduzet, pa će mi trebat vaša pomoć:
1) Htio sam kupit nove kondove kao što sam rekao i to htio sam kupiti neke malo bolje (npr. u Kronosu su kvaliteniji ili još bolje, neke baš 'audio kondenzatore' preko ebaya naručit)... Al preskupo je sve to! Došlo bi jedino u obzir ako netko od vas ima 4700 uF 8 komada ili 2200 uF 16 komada pa da mi da u zamjenu za ove moje uz moju doplatu. Ili da ih naručim iz Chipoteke i opet dobijem Jamicon, kako ih je moj frend nazvao, 'tempirane bombe' :)
2) Kad bi sredio kondenzatore, mogo bi svaki kanal imat svoje napajanje.
3) Mase ću probat što bolje srediti i evo mojeg plana, a od vas tražim da vidite dal sam dobro razumio:
- napravit ću središnju točku kod kondenzatora na napajanju (kod mene nisu lijepo poslagani kondenzatori kao na Borinoj slici pa ću negdje blizu napravit) i sve kondenzatore te srednji izbod trafoa i slično spojit u tu jednu točku.
- masu zvučnika sa buksna voditi na tu točku
- masu zvučnika sa ploče voditi na tu točku
- masu signala sa ulaznih cincheva voditi na tu točku
- masu signala sa ploče izlaznog stepena voditi na tu točku
Što bi još tu trebalo? Kako da spajam mase pretpojačala?
4) Vidio sam Borine sheme za stabilizatore sa Darlingtonom i zenericom. Dali bi mi netko mogao sklepat neku jednostavnu shemu takvu, a da usput nije skupo, da mi stabilizira na nekih 39V napon? Probat ću i ja sam iskupusat neku shemu.
Jednog dana planiram, kad me uhvati vrijeme i volja, poskidat sve djelove i nanovo raditi sklop, po mogućnosti čak sa tiskanom pločicom... Dva su razloga:
- previše je neuredno, ružno na oko i nabacano
- ne sviđaju mi se baš one zelene ploče sa Chipoteke
A ako mi dosadi jednog dana, pustit ću napajanje, pretpojačalo i uC a uzlazni stepen raditi novi. Gledao sam ovo:
http://bas.elitesecurity.org/proracunPA.html
Bora kaže u tekstu da je to opšti proračun... Mene zanima koliko opšti? Dali je to kvalitetno? Bi li se čulo bolje od TDA (pretpostavljam da da s obzirom da je tranzistorsko)? Ondje je sve lijepo detaljno objašnjeno i mogo bi sam sebi proračunat jedno tranzistorko pojačalo po toj shemi al nebi krenuo od željene snage na izlazu već od napona napajanja da mogu iskoristiti moje napajanje.
...njemu i kućno zvonce zvoni u A klasi... hh