@annat:
Znači, dobila si opkladu???

....da ćastiš

))))
@ostali:
Telekom daje krsh opremu na korišćenje, slabi procesori unutar rutera, i slično... Probaj da prebaciš telekomov ruter u bridge mode, a da se PPPoE spojiš sa računara - potpuno je druga priča o latency-ju prilikom zauzeća...
...jer, ADSL tehnologija je napravljena dovoljno otporno i kvalitetno, kako za korisnika, tako za provajdera - 802.11a/b/g/n nisu napravljeni sa ciljem da ih koriste provajderi; za početak, ostvarena veza je half-duplex; point-to-point radi dovoljno dobro - point-to-multipoint radi dobro samo i isključivo ako se klijentske antene "vide" međusobno, da bi mogle da odrede CTS parametar (clear-to-send); ako se koriste usmerene antene za klijente, dolazi do kolizije paketa, a time i gubitaka istih.....
Telekomova mreža (važi za sve ADSL provajdere) je napravljena sa naglaskom kvaliteta servisa, bar u hardverskom delu; oni ruteri što ih dele su rezultat lošeg tendera. Ali su zato džabe. Ne smetaju im kiša, sneg, blato, traktor, golub.
KBC ima propalu mrežu, kojoj smetaju vremenske prilike, a funkcioniše nekako samo zahvaljujući tome što dva administratora rade po 15 sati dnevno (prva smena ujutru, pa odu kući i od kuće rade do ponoći, i tako svaki dan) i izmišljaju nove frekvencije i propagiraju zaobilazne rute. Plus što kejbisi svoje rutere prodaje.
Da li ste nekada čuli operatera ADSL-a da će da vam promeni frekvenciju? ADSL tehnologija koristi frekventne opsege, podeljene u kanale - modulacija se prilagođava svakom kanalu posebno, u zavisnosti od potrebnog pojačanja na tom kanalu i u zavisnosti od razlike minimalnog i maksimalnog korisnog signala po kanalu.
Da li ste nekada čuli operatera ADSL-a da vam kaže kako vam smeta komšijski ruter? Kablovi kroz koje ADSL putuje do centrale su 100-parični - prenose 100 telefonskih linija - i često je preko 30 zauzeto ADSL-om... i niko nikome ne smeta.
Da li ADSL-u smeta sneg? Teško... Vetar? Ne. Kiša? Manje nego fiksnom telefonu - lično sam svedok da je mojoj prijateljici telefonski kabl bio zarđao i u vodi od vlage koja se slivala na spoljnom zidu - fiksni je krčao toliko da si ponekad teško razumevao sagovornika.... HG520i je samo napisao; SNR ratio 97dB - attainable rate 12hiljada-i-nešto.... Kad sam sredio, pokazao je SNR 20-i-neki-dB, i att.rate 23 tisuće; za svo to vreme, ona je svoja dva megabita uspešno koristila.
Uostalom, najbitnija činjenica od svih: telefonski aparat posleratne proizvodnje, onaj sa točkom za biranje broja na sebi - i dan-danas radi na telefonskoj mreži; malo sporije bira broj, ali sa njim se priča bez problema. Nema priče o zagušenju i staroj tehnologiji.
A wireless star dve godine treba da bude zastareo?
Kad, tokom pravljenja Nes kafe, umesto da uzmeš mleko iz friza tamo ustvari staviš Nes konzervu - shvatiš koliko je multitasking za*ebana i pipava rabota :)