shadow88 shadow88 Tehnicar automatike i elektronike Dizel elektro agregata Energoglobal d.o.o Novi Sad
Član broj: 217056 Poruke: 3077 *.dynamic.sbb.rs.
Jabber: ljubicicrobert@yahoo.com
|
sinisa po standardu obavezno zaobilazi dimnjak kablovima i to najmanje 20 cm udaljenosti od njega.
e ovako da objasnim neke stvari kod izvedbi instalacije iskljucivo po standardu!
prvo,povezivanje table,idemo redom, napojni kabel koji ili dolazi sa vazdusnog voda,bio to SKS (samonosivi kablovski snop) ili odvojene zile,ili (po standardu) dolazi iz NS ormana koji u sebi ima NVO (nozaste visoko ucinske osigurace ) u koji dolazi napojni kabel zemljanim vodom,potpuno je ne bitno,kakva god da je izvedba napojnog kabla,kraj mu dolazi u GRO (glavno razvodni orman) i tri faze se vezuju direktno na UlAZ tri glavna osiguraca (ako su topljivi,a preporucujem da se za glavne stave topljivi 20-25A ETZN to su oni sa keramickim postoljem i patronom, sa prikljuckom za provodnike sa zadnje strane,a postolje se montira direktno na nosecu plocu ormara. nula i uzemljenje se vode na mesingane sabirnice (zasebne) i u iste sabirnice se prikljucuju i ostale nule i uzemljenja,po zelji moze se izvesti nulovanje instalacije,prostim premostavanjem te dve sabirnice jednom zilom veceg preseka npr 4-6 kvadrata ali obavezno pre FID sklopke (prekostrujne zastitne sklopke) ako ona postoji ,i toplo preporucujem nulovanje instalacije,kako bi se izjednacio potencijal nule i zemlje i izbegao efekat napona na nuli koji se javlja zbog ne simetricno opterecene mreze. e sad,kada uradis sve prethodno opisano,onda sa glavnih osiguraca zilama vodis faze na ulaze brojila, i nulu (koju mozes samo da dovedes sa sabirnice,a bolje je ako je prvo dovedes sa napojnog kabla na brojilo,pa na sabirnicu (ovo je potpuno sve jedno,ali je bolje da prvo dovedes nulu na brojilo jer je to neki kriterijum EPS-a pa da ti oni ne bi pravili pitanje oko toga kad dodju da blombiraju brojilo.) sa izlaza brojila vodis tri faze na automatske osigurace ako si vec njih odabrao, znaci kao sto je vec receno, koliko strujnih krugova toliko osiguraca,svaka odlazna faza ima svoj osigurac,podjednako podeliti opterecenje na tri grupe osiguraca i za svaki trofazni kabel odvoditi svaku fazu sa razlicite grupe (glavne napojne faze) posebno i svaka nula u svoju sabirnicu i svako uzemljenje u svoju,osim ako je izvedeno nulovanje,onda mozes sve u jednu sabirnicu. osiguraci za razvod moraju biti manje amperaze od glavnih ili prethodnih osiguraca,cime se postize selektivnost osiguraca u instalaciji (tj postizes da ti se ne desi da ti ne izbije automatski u tabli ali da ti iskoci NVO u NS ormanu od 63A sto je ne prihvayljivo)
ne znam jel izvedena sama instalacija na objektu,al sve jedno cu navesti izvedbu iste po propisima:
do uticnica obavezno voditi kabel najmanje 3x2,5mm kvadratnih i za osvetljenje 3x1,5mm kvadratnih,tip kabla ces vec sam odabrati,sve jedno je da li P-P-R/Y ili okrugli P-P-Y,ako se kabel postavlja na ciglu.tj ne omalterisan objekat onda je bolje da stavljas P-P-R/Y jer njega stavljas na zid tj ne moras da stemujes zid,a ako je omalterisano onda okrugli jer manje lupas malter,a koji kabel ces staviti sve zavisi od tebe,oba su podjednako dobri,ovo su samo saveti,osim za preseke kabla sto je po standardu. nikakvo koso vodjenje kabla nije dozvoljeno,samo uspravno ili vodoravno. na jedan strujni krug se ne sme prikopcati vise od 4 uticnice (ovo se podrazumeva na jednu fazu tj jedan kabel) magistrala (vise napojnih kablova jedan do drtugog,ili jedan napojni kabel) i razvodne kutije se montiraju i vode 30 cm od tavanice prostorije. u jednoj razvodnoj kutiji se ne smeju mesati jaka i slaba struja ( mreza i npr antenska instalacija,telefonska inst, itd). razvodna kutija se obavezno stavlja svugde gde postoji spoj,grananje ili nastavljanje kablova. u razvodnu kutiju kabel mora da udje (ili iz razvodne kutije kabel mora da viri) najmanje za dve duzine precnika ili dijagonale kutije, isto tako i u montaznoj kutiji, s'tim sto izolacija plasta kabla mora uci u kutiju 5-10 mm. povezivanje provodnika punog preseka se vrsi iskljucivo uvrtanjem i to na sledeci nacin, preklopiti zilu preko kutije po dijagonali ili precniku i skinuti visak izolacije od 1 cm van kutije pa na dalje,ogoljeni bakarni vod mora imati duzinu minimalno 6 cm (sto ce i biti slucaj ako je sve do sad radjeno kako je opisano). uvrtanje vrsiti ravnomerno,a kada se dostigne maksimum uvrtanja presaviti spoj na pola tako da ceo "cvor bude duzine oko 4 cm. izolacija spoja se vrsi izolirnom instalacionom trakom,tako sto se pocetak trake zavuce i presavije oko jedne od zila u spoju ( ispod bakra na izolaciji zile) pa se obmotava sa peklopom od dve trecine sirine trake,i to sve do iznad spoja da se dobije uvrnuta traka oko same sebe,pa se presavije visak i namota se jos jedan sloj trake u kontra smeru sve do izolacije zila. ovakav spoj se pakuje u kutiju uspravno. (u slucaju rada sa instalacijom pod naponom,i vezivanje zila pod naponom,obavezno prvo povezati fazu ili faze,pa potom nule i uzemljenja) napajanje kutija se moze izvesti sa monofaznim i trofaznim kablom,sa trofaznim se popstize usteda na mterijalu,i kod njega mozemo vezati po tri uticnice na svaku fazu ili po jedan jaci potrosac. kod napajanja kupatila se napajanje razvodne kutije 100x100mm izvodi trofaznim napojnim kablom ili sa dva do tri monofazna preseka zila 2,5mm kvadratnih (sasvim su dovoljna dva) razvodna kutija za kupatilo NE SME biti u kupatilu,vec izvan,iznad indikatora za kupatilo je naj prakticnije. uticnice u kupatilu i blizu vode i vlage moraju biti oklopljene OG (kutija sa poklopcem) ili specijalno izradjene sa hermetickim poklopcem za ugradnju u montaznu kutiju fi 60 mm .
ovo je sve po najstrozijim propisima,naravno,propisa ima previse da bi ih sve napisao, ali je ovo sasvim dovoljno za izvedbu jedne kvalitetne kucne instalacije,i GRO-a. ako sam nesto zaboravio da napisem,ili vas zanima nesto,slobodno pitajte,od mene cete po ovom pitanju dobiti pravu imformaciju :) nadam se da ce nekome koristiti ovo sto sam napisao,pozdrav svima.
|