Pre upuštanja u "avanturu" instalacije OS X na PC, bar po meni, pred avanturistu se nameću sledeća pitanja:
- Kako će OS X podržati hardversku platformu PC, odnosno gde pronaći (kako modifikovati) odgovaujuće upravljačke programe za odgovarajući hardver;
- Koju instalaciju OS X koristiti;
- Kako kreirati particiju na kojoj instalirati OS X;
- Kako podesiti izbornik za podizanje Windowsa i OS X;
Ja ću ovde pokušati da vam opišem postupak kojem sam pribegao pri instalaciji OS X na Netbook računaru MSIWind U100-49EU.
Ponajpre da vas upoznam sa hardverom MSIWind U100-49EU i mogućim problemima koje treba rešiti:
Hardver MSIWind U100-49EU na kome sam instalirao OS X:
- CPU: Atom N270, 1,6GHz
- Čipset: Mobile Intel GSE i945GSE
- HD: 160 Gb
- Ram: 2Gb
- Grafika: Intel GMA 950
- Audio: Realtek ALC888
- Lan: Realtek RTL8136
- WLan: Realtek 2700E
- Kamera: Bison 0.3
- Tastatura PS/2
Kao što se vidi računaru ne dostaje DVD uređaj, odnosno uređaj sa koga bi se izvršila instalacija. Takođe može biti problematično podešavanje tastature, WLan i kamera po OS X.
Pretraživši internet naišao sam na instalaciju OS X 10.5.4 (MSIWindosx86.iso) koja je podešena za instalaciju na MSIWindu, međutim ostalo je još da rešim način kako da instaliram OS X, jer MSIWind nema DVD uređaj.
Pošto mi eksterni DVD uređaj bio kod prijatelja, odlučio sam se da instalaciju izvršim sa particije hard diska uz pomoć Leopard hd install helper v0.3.
Uz pomoć Acronisa, kreirao sam dve FAT32 particije:
- 1. primarnu, na kojoj ću instalirati OS X, pod nazivom Mac od 32Gb, d:[Mac]
- 2. logičku, sa koje ću instalirati OS X, , pod nazivom Install od 4Gb, e:[Install]
Pokrenuo sam ddmac.exe iz Leopard hd install helper v0.3.
U otvorenom dijalogu aplikacije ddmac.exe pritisnuo dugme sa ".." i uz pomoć Open dijaloga izabrao MSIWindosx86.iso, odnosno definisao odakle će biti kopirana instalacija OS X.
U kombo boksu izabrao particiju, na kojoj će se postaviti instalacija OS X, e:[Install].
U sledećem kombo boksu izabrao particiju c: na kojoj se nalazi Windows, odnosno boot.ini.
Nakon čega sam pritisnuo dugme "??!" i pričekao par minuta.
Nakon ovog procesa na Install particiji bila je kreirana instalacija OS X 10.5.4 (MSIWindosx86), a boot.ini Windowsa bio izmenjen i dao mi mogućnost izbora OS prilikom podizanja Windowsa.
Restartovao sam sistem i iz ponuđenog izbornika
- Microsoft Windows XP Home Edition
- Mac OS X System
izabrao sam Mac OS X System, nakon čega se pojavo sledeći meni (ne mogu se setiti da li ovde treba pritisnuti F

- hd(0,1) Windows NTFS
- hd(0,2) Mac
- hd(0,5) Mac OS X Install DVD Slipstream.
Za instalaciju izabrao sam hd(0,5) Mac OS X Install DVD Slipstream. Sam proces, teče kao i prilikom svake instalacije OS X, ali samo da napomenem, da po pokretanju instalacije, morate pomoću Disku Utility-a po primarnu particiju hd(0,2) Mac formatirati kao Mac OS Extended (Journaled) i da prilikom postavke pečova iskljčite Kernel, jer ce pri instalaciji 10.5.4 instalirti orginalni kernel, koji radi bez problema.
Nakon instalacije OS X bez problema će raditi tastatura, trackpad, grafička, audio (samo izlaz), lan.
Pošto je aktuelna verzija OS X 10.5.7 izvršio sam update instaliranog sistema. Nakon instalacije update i ponovnog pokretanja sistema tastatura, trackpad mi nisu radili, izgubio sam QE/CI podršku.
Priključio sam eksternu USB tastaturu i miša i instalirao MSiWindOSX86 10.5.6 Pack v2.3.zip (potraži na netu) i resartovao sistem.
Nakon ove intervencije na "kext" ponovo mi je proradila tastatura i trackpad i dobio sam podršku QE/CI.
Kako bih WLan stavio u funkciju instalirao sam drajvere za Ralink RT2860. Nakon instalacije, po podizanju sistema pokreće mi se WirelessUtilityCadbusPCI. U kartici Site Survey, vidim svoj ruter, i bez problema se konektujem na njega, međutim konekcija mi je ne upotrebljiva (ne mogu na net). Da bi to rešio otišao sam u System Preferences-Network i tu kreirao novu konekciju "Wireless". U naprednom podešavanju konekcije pod karticom TPC/IP pod Configure IPv4 stavio sam Using DHCP, a pod Configure IPv6 stavio Off. Pod karticom 802.1X dodao sam User Profiles pod nazivom MSI wind.
Nakon ponovnog pokretanja WirelessUtilityCadbusPCI i uspostavljanja konekcije sa ruterom, imao sam pristup net i to radi bez problema.