Citat:
Nedeljko: Evo, već tri sata vežbam pokret diferenciranja arkustangensa. Još malo, pa sam ga uvežbao.
Mislim da nema potrebe za ovakvim banalizovanjem. Znas dobro na kakvo vezbanje sam mislio.
Ili su mozda pisci zbirki zadataka budale koje gube vreme, kao i oni koji ih resavaju?
Citat:
Rekao sam da su moja iskustva drugačija, a položio sam više matematičkih ispita od većine učesnika ove teme. Ne kažem da nisam uopšte radio zadatke, ali uvek prvo teoriju, pa onda zadatke, pri čemu vreme za vežbanje zadataka nije prelazilo 20% od vremena potrošenog na teoriju.
A što se tiče onih koji matematiku shvataju sportski, "daj da vidim kako idu zadaci yebeš teoriju", ja bih im dao zadatke poput

, pa bi padali ko zrele kruške.
Pa sad, nema razloga da ti ne verujem. Ipak, sustina je u tome da se na zadatke potrosi odredjeni broj sati koji je veci od nekog minimuma.
E sad, nekome je to 90% ukupno utrosenog vremena za matematiku, a nekome 10%.
Na ovoj temi se uglavnom okupljaju studenti dodiplomskih tehnickih studija kao i sredjoskolci. Davati njima savet da im treba samo teorija da bi dobili 8 je jednostavno pogresno. Naravno da odredjena kolicina teorije mora da se zna pre nego sto se bilo sta zapocne, a ne vidim da je iko tvrdio suprotno.
Ali ako neko studira matematiku, svakako ce potrositi vise vremena u apsolutnom smislu, na teoriju, od nekoga ko studira tehniku. A posebno u odnosu na sredjoskolca.
Citat:
Na tehničkim fakultetima se obično ne daju zadaci iz testa inteligencije, nego nešto od onoga što je rađeno na nastavi. Ako si razumeo teoriju vezanu za integraciju racionalnih funkcija, znaćeš i da rešiš zadatke. Isto važi i za integrale koji se standardnim smenama svode na integral racionalne funkcije. Za zadatke iz Furijeovih redova treba da znaš formule za koeficijente i teoreme o konvergenciji da bi to mogao da obrazložiš. Sve su to stvari koje pišu u teoriji.
[Ovu poruku je menjao Nedeljko dana 21.04.2009. u 13:35 GMT+1]
Velika je razlika izmedju znati kako uraditi nesto, i zaista uraditi to isto. Poznavanje teorije je potreban ali ne i dovoljan uslov.
Ako ni zbog cega drugog, onda uvezbanost treba zbog rutine i brzine resavanja zadataka na ispitu.
Sta god da covek hoce kvalitetno da radi, mora da bude uvezban. I to je nesto sto su ljudi otkrili pre jako mnogo vremena :-)
[Ovu poruku je menjao GoranM dana 22.04.2009. u 07:59 GMT+1]