Evo kako bi mogla da izgleda finalna slika modela:

Ako zamislimo da su relacije tabele, onda:
1) zelena relacija predstavlja tabelu u koju se upisuju zahtevi klijanata (osobe koje zele da putuju)
2) plava relacija predstavlja spisak raspolozivih karata
3) zuta relacija predstavlaj listu rezervisanih karata
4) narandzasta relacija moze i ne mora da postoji fizicki kao tabela. Ako su neke agencija ogranicene na samo neke prevoznike, onda nam treba ova relacija, inace ne.
Kad agencija dobije zahtev za kartu, onda ona pretrazuje plavu relaciju, i gleda samo one redove koji se ne nalaze u tabeli rezervacija. ono sto je u rezervacijama, ne moze se ponuditi osobi A, jer je osoba B vec rezervisala tu kartu.
Na ovaj model mogu da se ddoaju avioni, letovi, piloti, naplata, troskovi i tako dalje. To bi sve bili DODACI na model i verovatno ne bi trebale ove osnovne relacije da se menjaju.
Ne znam da li bi ovakva slika prosla na ispitu, verovatno ne bi. Ja sam ovaj nacin anucio tako sto sam slucajno nasao na internetu originalnepapire koje je ostavio Dr. Peter Chen. pre toga, nisam uopste mogao da shvatim kako s ecrtaju ovi dijagrami. Peter Chen je pronasao nacin kako se recenice graficki prikazuju i pretvaraju u entitetet i veze (relacij - odnosi). Gospodin Edgar Codd, koji je izmislio relacionu teoriju (relaciej su tabele a ne odnosi) ispljuvao je Chena inicijalno. Posle 5 godina, sam Codd je prihvatio ovaj metod. ko ume ovo da radi, moze da dodje do model koji zadovoljava barem 3 normalne forme mnogo brze nego da se radi ceo proces normalizacije.