Ok, evo konacno malo vremena da ispunim obecanje.
Idemo redom:
1. Mislim da nas je "funkcionalno xtra vs CR" odvelo od osnovne teme, a to je Enterprise reporting. Od kad su mainframeovi odumrli vise nema skoro nijedne iole vece firme koja ima monolitni IS, a veliki deo njih jednostavno nema cak ni homogeni IS (baziran samo na jednoj tehnologiji, npr .netu). Celni ljudi se vremenom smenjuju i svaki donosi svoju "viziju" kako IS treba da izgleda i na cemu da se bazira (verovatno naspram toga ko ga je vise 'castio') i svi moji enterprise klijenti su velike svastare, tu ima svacega od xls makro aplikacija, preko Jave, .NETa, proprietary ISV podsistema pa sve ERP instalacija kao sto je SAP, a sve to pokriveno bazama koje se krecu od accessa, preko postgresa i mysqla pa do MSSQL-a, i to sve samo u jednoj jedinoj firmi. Enterprise reporting mora da bude dovoljno fleksibilan da moze da se sto vise adaptira na okruzenje i bez lazi i prevare jedina dva pretendenta su CR i SQL Reporting Services (pod uslovom da je sva na SQLu, sto opet nije slucaj svuda).
2. Velicina runtima tu ne igra nikakvu ulogu, radne stanice se mahom ghostuju i ako se tako prelomi onda ce sve radne stanice imati CR runtime ma koliki on bio, tako da majusna velicina xtra ne znaci bas nista. Sta vise xtra reports moze sebi da dozvoli da bude malen kad sav prljav posao prebacuje na .NET

, sto je zapravo problem jer svi nestandardni izvori podataka moraju da se "marshaluju" u IList<T>. CR svoju masivnost najvise duguje cinjenici da sa sobom vuce stotine adaptera za sve moguce i nemoguce izvore podataka. (npr, zakaceni filreport.zip sadrzi report koji koristi filesystem adapter da izlista strukturu fajlova u inetpub folderu, report uradjen za bukvalno 2 minuta). To cini rpt fajl "samodovoljnim" u nedostatku boljeg izraza, sto je od velikog znacaja za enterprise okruzenje. To znaci da mogu da ga okacim na CR server, da ga ubacim u .NET, Java, COM client ili cak C++ aplikaciju bez da brinem o tome da li ce u tom okruzenju da radi. Isto tako to znaci da reporting taskove mogu da dam nekom ko je intermediary script developer i zna da radi u CRu a da .NET developera oslobodim tog maltertiranja. Mogucnost da imas C# ili vb.net event scripting je tu isto malo vazna i cak predstavlja problem jer zahteva .net appdomain da bi se izvrsio (kako bi onda pokrenuo report iz Jave), a sam script jezik u CRu je dovoljno mocan za reporting potrebe, tj neces raditi biznis logiku ili UI iz reporting eventa vec ces raditi dinamicku adaptaciju samog reporta, samim tim ti eventi ne sadrze nista sto i mnogo prostiji scripting jezik ne bi mogao da odradi. Ovo stvarno ide to te mere da ja kad radim sa IS assets ove embedded izvestaje (kao sto su rdlc i xtrareports) uopste ne mogu da vodim kao IS asset jer su van konteksta aplikacije neupotrebljivi.
Tako da je to sto vi vidite kao manu u stvari prednost CRa u enterprise okruzenjima, a vi to vidite kao manu zato sto radite sa homogenim ili single-user aplikacijama u kojima vec baratate IList instancama pa vam je ceo taj CR overhead od 80mb tezak za svariti jer ga ni ne koristite a morate da ga instalirate klijentima

. Nije vam CR kriv za to jer CR i nije alat za vas.
Cisto kao primer bas ove nedelje sam radio report koje je kombinovao customer info iz salesforce.com API-a sa oracle invoicing bazom i greatplains MSSQL fin bazom, report uradjen za bukvalno pola sata od cega je database setup bio 5 minuta (btw, konacno sam se upgradovao na CR2008, posto uz njega dolazi salesforce.com adapter) i sve je to odradjeno bez potezanje R&D-a i developera. Da je taj report bio u xtrareports, morali bi da alociramo necije vreme u R&D-u, da se izborimo za prioritet "projekta", da udjemo u change managment proceduru za izmenu aplikacije koja launchuje report, da se izborimo sa mamlazima u risk managment grupi, da ponovimo Q&A sesiju za ceo launcher i na kraju da udjemo u deployment queue i da sacekamo sledeci ciklus. Long live CR
3. Sad kad smo sklonili taj enterprise deo sa puta

, da predjemo na sledece. CR i xtra reports potpuno drugacije renderuju reporte. CR koristi pozicioni reporting, xtrareports koristi flow layout. AKo pogledate filreport.html fajl u zipu videcete da html export iz CRa ima gomilu position:absolute divova preko kojih smesta elemente na HTML stranicu i uopste ne koristi HTML flow (zato im je verovatno i tesko da ubace table objekat), xtra reports sa druge strane koristi (ili je bar koristio) flow i <table> i samim tim izgubio individualno pozicioniranje. Npr, jednostavan primer, sledece su overlapped celije u CR reportu koje se preklapaju i nisu aligned:
xtrareports ovo ne moze (bar nije moglo, ako neko zna nek mi objasni), niti to mogu reporting services ili local reports (koji su jos ograniceniji po pitanju layouta), dok sa druge strane u CR mogu da emuliram tabele iako ih nemam kao celovite objekte. Losa strana ovoga je sto export u xls i sve ostale formate koji ne podrzavaju apsolutno pozicioniranje izgleda blago jezivo i ocajno i nije uopste zgodno za post-report editing (sto je inace uglavnom zabranjeno zbog mogucnosti zloupotrebe). Ali isto tako za one read-only formate gde je pozicioniranje dozvoljeno (kao sto je PDF i u krajnjoj liniji izlaz na stampu) dobijas pravi WYSIWYG, report ce za isti dataset izgledati identicno pri svakom ucitavanju i pri stampi, sto za interni reporting mozda nije vazno ali za formalni reporting jeste.
Ako vam treba obican interni table ili pivot report sa osnovnim chartovima i anchorima onda vam je i xtrareports overkill, jer vec za dzabe imate rdlc koji je vec u frameworku (znaci jos "tanji" od xtrareports)

i sa njim moze da se zavrsi 99% internih single table reporta.
Bottom line, mislim da se nismo bas najbolje razumeli, sa xtrareports mogu da se prave lepo izgledajuci izvestaji ali ne mogu svakakvi i zbog vezanosti za .net nisu enterprise level reporting. A i nezahvalno je to sto poredite CR koji je bundled uz VS, ta verzija je tesko s***** i iako se zove CR Basic 2008 u stvari je bazirano na engine-u od CR 10 i ne da ne moze da prismrdi CR2008-i, nego je i CR XI mislena imenica za njega. Nikad mi nije bilo jasno zasto su ubacili osakaceni CR u VS, kad je ocigledno (i na vasim primerima) da ne da nisu izreklamirali svoj komercijalni proizvod nego su ga jos i izbrukali. Puna verzija ima mnogo vise export opcija i export destinacija (jedino sto jos uvek nema image based export, tj da ti celu stranicu snimi kao recimo tiff) i ima mocan eksterni dizajner i ima intranet web launcher (kao reporting services), itd, itd.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog
naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji
je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan,
sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv - Z.Đinđić