Za ovih 10 meseci, Intel ATOM je definitivno postao komercijalni uspeh i, zapravo, uspeo da izvuce profitnu marginu Intel-u u doba ekonomske krize - sistemi bazirani na Intel ATOM-u su okrenuli list u IT istoriji u smislu da se, po prvi put, racunarska industrija fokusira na malo i jeftino za razliku od besomucne trke za gigahercima kakvu pamtimo sa pocetka ove decenije.
Iako odlicno resenje za male "nettop" masine, D945GCLF (i njegov dual-core naslednik, D945GCLF2) one ipak nisu dovoljne za one malo zahtevnije, recimo za ljude koji bi HTPC sa full HD mogucnostima (1080p) - tu, na zalost, Atom nije puno kriv, koliko fakat da je Intel odlucio da u D945GCLFx ploce ugradi prastari i neefikasni 945GC cipset, koji em sto vuce 22W (TDP) - takodje ima praistorijsku GMA950 grafiku koja je opremljena samo hardverskim SD MPEG-2 akceleratorom...
Medjutim, Intel je mislio i na takve korisnike - sa DG45FC "Fly Creek" plocom su ponudili ITX format koji prihvata standardne Intel Core 2 procesore, ukljucujuci i 45 nm Penryn-e.
Jos vaznije, DG45FC sadrzi Intel-ov G45 cipset, opremljen GMA X4500HD grafikom - koja je "Blu Ray" kompatibilna, sa hardverskim akceleratorom za MPEG-2, VC-1 i MPEG-4 AVC/H.264 ! Osim toga, ploca ima 7.1 Audio podrsku i HDMI izlaz. Jednom recju, potpuni san za ITX HTPC entuzijaste. G45 cipset, takodje, ima umeren TDP od 12W (gde se jako lepo vidi koliko je tehnologija uznapredovala - 65nm G45 sa svim ovim feature-ima trosi skoro pola manje od 90nm 945GC dinosaurusa)
Da navedemo taksativno sta se dobija sa Fly Creek-om:
- ITX format (17x17cm, bas kao i Atom ploca)
- HDMI izlaz
- DVI izlaz (mozete ga, naravno, koristiti i kao VGA izlaz sa DVI-I->VGA adapterom)
- 6 USB konektora na backplate-u + dodatna 2 konektora na ploci za jos 4 USB konekcije (ukupno 10)
- 7.1 Audio
- 2 DDR2 slota za memoriju
- Opticki SPDIF Audio izlaz
- Analogni 7.1 audio izlaz
- 4 SATA konektora na ploci + 1 ESATA konektor na backplate-u
- PCI-Express x1 slot
- Socket 775 sa podrskom za Intel Core 2 Duo 65nm i 45nm procesore
- Gigabit LAN
To izgleda ovako:

Dakle... vrlo bogata ploca, za razliku od osiromasene Atom izvedbe - bez ikakvih kompromisa. Jedino sto po meni nedostaje je drugi Gigabit LAN port - verovatno ce mnogi koristiti ovu plocu kao HTPC+Home Server, pa bi dodatni port za vezu sa DSL ruterom bio vrlo dobra ideja.
Jedini problem sa ovom plocom je sto Intel Core 2 Duo procesori imaju mnogo veci TDP od ATOM-a - TDP klasicnih desktop Intel Core 2 duo procesora je 65W, dok je TDP dual-core ATOM-a 8W.
Zbog ovoga sam odlucio da probam da smanjim potrosnju koliko je god moguce, primenom tzv. "Undervolting" metode, kako bi videli da li DG45FC moze da bude uporediv sa D945GCLF sistemom.
Dakle, test masina je:
- Motherboard: Intel DG45FC "Fly Creek" ITX maticna
- CPU: Intel Pentium Dual Core (Core 2 Duo sa duplo manje kesa) - E5200 na 2.5 GHz
- Memorija: 4 GB DDR2 RAM-a (2 x 2048)
- HDD: 1 TB WD "GreenPower" disk
- Undervolting sofware: CPUGenie 1.0 (http://www.cpugenie.com)
Izbor malog E5200 CPU-a je zbog toga sto vam uopste nije potreban jak CPU za HTPC na Fly Creek ploci, zato sto ce chipset da odradi MPEG/VC-1 dekompresiju! Zbog toga je najpametnije uzeti najjeftiniji i najmanji 45nm CPU radi sto manje potrosnje.
Rezultati bez Undervolting-a
Bez ikakve intervencije na procesoru "Fly Creek" sa E5200 CPU-om i punom konfiguracijom sa diskovima 'vuce' oko 70-takW za vreme pustanja Full HD multimedije (AVC) sa maksimalnih ~90W u slucaju teskog opterecenja procesora. Procesor dolazi do temperature od 78C u kucistu, ponajvize zbog 1.137V voltaze koja je default.
Ako ovo uporedimo sa DG45FC2 sa Dual-Core ATOM-om koji ce u punom load-u trositi oko ~40W dolazimo do osetne razlike - najveci "krivac" za ovu razliku je u stvari Intel Core 2 CPU, koji u desktop izvedbi ima visok TDP od 65W.
Medjutim, sa ovim dobijate mogucnost Full HD 1080p reprodukcije, digitalni HDMI izlaz (ploca ima i DVI konektor) i 7.1 audio
Ipak... ovde bi stali, da ne moze.. mnogo bolje :)
Rezultati sa Undervolting-om
Instalacijom male softverske alatke CPUgenie koja u sebi ima automatski wizard koji automatizuje inace dugotrajnu i napornu proceduru pronalazenja najnizih stabilnih napona se dobijaju rezultati koji su potpuno fantasticni!
- Kao prvo, CPUgenie je utvrdio da je za sve frekvencije dovoljno koristiti najnizi napon od 1.025V*
- Na ovom naponu se dobijaju sledeci rezultati:
--> Potrosnja za vreme reprodukcije filmova - oko 55W (~15W smanjenja)
--> Potrosnja za vreme 100% opterecenja CPU-a - ~70W (~20W smanjenja)
--> Temperatura procesora: 59C (smanjenje od 19C)
* Inace, fakat da i najveca frekvencija radi na najnizem dozvoljenom naponu pokazuje da je VID-locking praksa motivisana iskljucivo profitom. Ovaj procesor bi sigurno radio stabilno i na ispod 1V, da Intel nije onemogucio spustanje napona ispod 1.025V :(
Sa 55W potrosnjom za vreme reprodukcije filmova (IDLE potrosnja je ispod 40W) ovaj sistem vec postaje uporediv sa Dual-Core ATOM D945GCLF2 plocom, koja jeste ~15W stedljivija ali bez mogucnosti Full HD reprodukcije i sa analognim VGA izlazom i analognim 5.1 audio-m.
Zakljucak
Intel "Fly Creek" DG45FC ploca je definitivno daleko mocnije resenje od Atom ITX ploca (D945GCLF / D945GCLF2) koja omogucava hardversku akceleraciju Full HD 1080p multimedije, digitalni video izlaz, HDMI sa HDCP-om koji je kompatibilan sa Blu Ray formatom i 8-kanalni digitalni audio... Medjutim, za ovo se placa cena vidno vece potrosnje koja je po defaultu skoro 50W veca u 100% opterecenju.
Medjutim, uz pomoc pametnog undervolting softvera je moguce tu razliku smanjiti na ~15-tak W (mozda cak i manje sa nekim drugim Core 2 procesorom) - sto takodje omogucava i znatno "lakse" hladjenje. U ovom slucaju je ovakav sistem potpuno konkurentna zamena Atom-u za sve one koji ne bi da zrtvuju performanse ali takodje ne zele i vrucu azdaju u bucnom kucistu :)
Cena? Za razliku od ATOM-a gde ce vas Dual ATOM CPU+Ploca+Memorija kostati ~85-90 EUR, DG45FC sa E5200 procesorom i 2GB memorije ce izaci na bar 180 EUR - sto je skoro 100 EUR razlike... Full HD multimedija u ITX izvedbi ocigledno zahteva premijum u ceni za sad... Sa druge strane, to sto dobijate sa DG45FC+C2D varijantom je PC koji je potpuno uporediv sa modernim brzim desktop PC-ima i na kojem se moze raditi sve sto i na desktopu bez kompromisa.
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey