Citat:
Robinsonk@:
Dakle, imam nesto vise od 5 GB nealociranog prostora i 5 diskova Slackware-a. (po mogucnosti nemojte da predlazete RH ili Mandrake ili neki drugi Linux, Slackware je moja odluka

).
Da li bi trebalo Linux da prepozna taj nealocirani prostor?
Dalje, receno mi je da mi je potrebno nekih 2x sistemska memorija za swap particiju, da li to treba posebno da izdvojim? (sta je ustvari ta swap particija?)Da li je to moguce uraditi kad pokrenem instalaciju ili moram prije toga? Ako moram prije, moze li neko detaljno da mi objasni kako? (Ne samo tipa, pokrenes Partition Magic i napravis particiju)
I dalje na sta treba da obratim paznju?
I ako neko moze da napise nesto o Kernelu, da li postoji na instalacionom CD-u i da li se sam instalira ili je to potrebno naknadno instalirati?
Treba mi sto detaljnije uputstvo.
Kao prvo cestitam ti na odluci

. Ja sam nedavno instalirao Slack 8.1 (1CD) i ako imalo znas engleski instalacija ce proci bez problema(ovo su moja iskustva). Dakle ja sam koristio PMagic da promenim velicinu particija (bile su na FAT32), ali posto vidim da vec imas deo diska koji si odvojio za ovo mozes preskociti ovaj korak. Kad ubacis CD ispisace nekoliko poruka (tipa da li zelis da prosledis neke parametre kernelu itd. - uglavnom mozes preskociti) i pojavice ti se komandna linija. Ukucas fdisk ili cfdisk - kako vec volis. Koristio sam cfdisk jer ima kakav takav GUI i prilicno je pregledan. Odatle mozes konvertovati particije, postavljati bootabilne flagove i ostale stvari (videces i koje su ti particije vec napravljene). Znaci od tog prostora napravis jedno particiju velicine 2xvelicina_rama i koliko hoces ostalih particija (na primer mozda ces pozeleti da ti /home (korisnicki direktorijumi) bude na nekoj drugoj particiji u odnosu na ostatak sistema). Swap je inace deo hard-diska koji racunar koristi kao zamenu za RAM kada ponestane prostora na njemu.
*** Napomena: stvarno, ako hoces, mozes to uciniti i iz PMagica - jednostavnije je ako si se dosad druzio sa Windowsom. Ako radis preko (c)fdisk-a u ovom trenutku mozes kada pises po particijama da odaberes samo Linux i Linux swap (mislim da su kodovi 82 i 83). ext2,ext3, reiser dolazi kasnije.
Dosad si napravio partcije (ili spalio racunar

). Idemo dalje. Ukucas setup. Pojavice ti se neki kao GUI (ako si bio familijaran sa DOSom nece biti problema). Prvo ce prepoznati swap particiju i "formatirace" je i spremiti za dalji rad. Onda na red dolazi izbor fajl sistema. Imaces nekoliko opcija (ext2,3, reiserfs). Sto se tice fajl sistema odabrao sam Reiser-a, a ti uradi po volji (mozes i da pitas ovde na forumu

). On ce formatirati particije. Sledeci korak je mountovanje (tj prepoznavanje) Windows particija. Pitace te da li zelis da particije budu automatski prepoznate i izakog direktorijuma zelis da im pristupas.
Nadalje krece sama instalacija. Imas nekoliko nivoa. Uzmi newbie (zbog toga sto ti se uz svaki paket prikaze i opis istog - jako korisno) ili full (instalirace sve- ovo je mozda i jos bolje). Ovo je mozda i najduzi deo posla. Kad zavrsi sa instalacijom paketa, trazice ti jos nekoliko dodatnih informacija (konfigurisanje mreze, modema, odabir fontova). Ne brini, sve je jako dobro objasnjeno.
Na kraju sledi konfigurisanje Lilo-a, postavis sifru za root-a (najprivilegovaniju osobu na sistemu

), restartujes racunar i iz Lilo menija odaberes sta ce da se startuje: Linux, Windows ili nesto trece.
Zasad je od mene to, ako bude nekih problema ili pozelis neke dodatne informacije, slobodno se obrati ovde na forum ili potrazi po internetu. Odgovori na pitanja postoje, na tebi je samo da pitas.
Pozdrav
In this world there is no justice - there are only interests!!!