Da, to radi, i to je u osnovi Telekomovo primenjeno rešenje, kod provajdera kroz portal ISP, kroz koji je provajderima omogućena sistemska komunikacija sa Telekomom.
Ideja i kompletan source, koji je preveden i blago prilagođen preuzet je od British Telecom-a, koji je ovo uveo 2001.
Svi provajderi su u obavezi da izdaju korisniku MIK na zahtev. Sada, zavisno od fleksibilnosti provajdera, MIK se izdaje na različite načine.
Telekom izdaje MIK jedino i jedno ako VLASNIK priključka lično popuni zahtev koji mu overe u Telekom Centru i daju mu, naravno uz proveru identiteta tako što ga nateraju da stavi oko u rupu, pa onda mu gurnu prs' u oko, pa onda prema vrisku koji proizvede skontaju da je to baš taj korisnik

, naravno, šalim se, uz ličnu kartu.
I ne varajte se da je to Telekom uveo da bi korisniku olakšao, to je ipak samo nusprodukt. Razlog je tome što, ako već neko želi da promeni provajdera, a ako bi išla stara procedura otkazivanje kod jednog, pa uvođenje kod drugog to znači sledeće :
-ubijanje usluge u TIS-u
-raskonfigurisanje porta
-razvezivanje žica na regleti
-zatvaranje naloga kod starog ISP
-otvaranje novog naloga u TIS-u
-dodeljivanje pozicije (ako port nije otišao, tj. ako je stanje sa portovima normalno)
-konfiguracija porta
-vezivanje konfigurisane pozicije
-vraćanje gotovog naloga u TISu, prosleđivanje provajderu koji je preuzeo korisnika
Sada, to je - samo promena naziva provajdera u TIS-u, i vraćanje naloga obojici provajdera, jednome da je ostao bez jednog korisnika, drugome da je dobio novog korisnika. Bez ičega drugog, uz eventualno prekonfigurisanje brzine na portu, ako je korisnik pri prelasku odlučio da promeni brzinu.
Ovim se u proceduri Telekoma prakično opterećuje samo administracija, koja iovako ionako bi morala da to radi, ali sa manjim brojem zahtevanih akcija u proceduri, i eventualno Jupak/MSAN koji vrše konfiguraciju porta (ako se menja brzina) i toliko o tome. I sve bude gotovo za jedan dan. Najbitnija, i često najtromija i najdrskija struktura u Telekomu, a to su monteri, bivaju oslobođeni čupanja žica i menjanja portova, i imaju manje posla, a taj posao je ipak najsporiji, jer je u pitanju fizička promena u staroj proceduri, koja u novoj proceduri nestaje. Prosto unapređenje procedure znatno ubrzava promenu.
Telekomu to ni iz džepa ni u džep, samo se menja onaj koji plaća port, a svakako svi manje ili više plaćaju link baš kod Telekoma, tako da se njih mnogo ne tiče ko plaća, na kraju sve njima isto, mada se njima više isplati da to plaća provajder... korisnik je ovde samo nuspojava, to što mu je olakšana promena provajdera, a dobija samo to što NE OSTAJE bez usluge fizički, sem naravno, ako neko baaaaaaaaaaaaš zaHebe.
Valjda nisam smorio, a nadam se da sam barem malo pojasnio.
No price is too high to pay for the privilege of owning yourself.
(Friedrich Nietzshe)