
Kada sam pominjao da Apple nije postigao uspeh kao poslovna mašina, imao sam u vidu pc i mac iz 1985, tada si mac morao da otvaraš bukvalno sekirom, da bi mu se proširila memorija na 1MB a hard nije mogao da se ugradi. Prve prave poslovne mašine su bili Mac2 i SE (Sytem expansion) modeli. Da je Apple imao otvorenu arhitekturu kao pc i dozvolio prodaju klonova postigao bi daleko veći uspeh (možda onda windows-a ne bi ni bilo). Insistiranje na sopstvenoj arhitekturi (od koje su tokom godina odustajali, kao što sam naveo - danas imaju gotovo identičan hardver) je dovelo do toga da su macovi uvek (što se tiče hardvera) bili mnogo skuplji od pc-a a nisu nudili više snage (brzinu cpu-a, gpu-a, količinu memorije, veličinu hard diska).Problemi sa drajverima za razne komponente i sporost? Pa nje win jedini os na pc-u, ima i drugih, koji su te probleme rešili (bolje ili gore, nebitno je), ne bi Apple imao tolikih problema da preradi os za pc tako da bude jednako pouzdan kao na mac-u.
Za vreme dok je Stevan Jobs bio na privremenom radu van kompanije, Apple je pokušao da uđe na tržište konzola i to protiv Saturna, N64 i prvog Playstationa i to sa Pippinom. Ta konzola je na kraju prodata u samo 42.000 primeraka i dospela je na listu 25 najgorih tehničkih dostignuća po časopisu PC World Magazine.
Pokušali su da uđu i na tržište handheld kompjutera sa Newton Message pad, sa kojim su se takođe mrcvarili par godina (sprava je koštala $1000 i nije mogla da stane u džep).
Da budemo potpuno pošteni, imali su sjajne laserske i ink jet štampače (Laserwriter i stylewriter), ali kada ih je konkurencija stigla, nisu napravili novi tehnološki skok i prestali su da ih proizvode.(uzgred - pošto je neko pominjao štampače u računaru - Cannon je 1992 imao seriju laptopova sa ugrađenim bubble jet štampačima).
Dok nije bio u Apple-u, Stevan je svejedno nastavio po starom - Next Cube je imao sjajan OS (Mach) i neke vrlo napredne tehnike programiranja, ali je mašinu sa crno belim monitorom, bez hard diska i sa sporim i nepouzdanim magnetooptičkim diskom prodavao za preko 8000 dolara (a mašina je bila namenjena visokom obrazovanju i studentima).
Elem, da se vratimo na temu

Macbook Air: 2008. godina - 13.3 inch 1280*800 displej, Intel C2D na 1,6 GHz, integrisana Intel GMA X3100 grafika, 2GB ram-a, 80GB hard disk, baterija traje 5 sati.
Sharp PC-UM 10 2001. godina - 12.1 inch 1027*768 displej, Intel Pentium 3 na 600 MHz, integrisana grafika, 256MB ram-a, 20GB hard disk, baterija traje 9 sati - $1200 - dimenzije - 27,5*22.5*1.6 cm
Dakle, postojao je takav pc pre šest godina a da ga upgrejduju današnjim komponentama, opet bi bio značajno jeftiniji od air-a. Stiv Džobs opet pronalazi toplu vodu.
btw. - taj model je propao na tržištu. Donja rečenica je sa foruma koji se bavi tim računarom - obratite pažnju na izjave njegovih korisnika (mali, sladak, lep, lomljiv

This notebook was introduced early in 2002 and was sold out only one year later, plus it was expensive -- so apparently its user base is affectionate, but small. There is close to zero information on it on web sites and in usenet news groups. So, I started this forum and I hope it'll help me and others deal with this fragile silver beauty!
http://www.absentia.de/muramas...mp;p_cmd=entry&p_entry=107