Hajde da pokušam da malo demistifikujem MAPS pošto isti koristim 3-4 godine. ...
Polaganje online ispita: Potrebno je za sve kojima pretplata ističe posle 01.03.2008. kao i za sve nove pretplatnike. Ispit kažu da nije nešto strašan, ali ja nisam polagao pa nemam info iz prve ruke.
Mislim da bi se firma kvalifikovala za MAPS, da je potrebno imati bar 2 položena MS kursa, od kojih je jedan vezan za prodaju i licenciranje, a drugi za MS OEM preinstalaciju.
Ti uslovi stvarno nisu strogi za firme koje svoj razvoj i planiranje vezuju za MS platformu, njima sav taj softver super dođe da čitav tim programera bude u trendu sa najnovijim tehnologijama. To je npr. idealan paket za firme koje u velikoj meri svoje poslovanje zasnivaju na inostranim klijentima, ili su okrenute programiranju. Dobija se zaista ogromna količina DvDa, servera, beta softvera, CRM rešenja, ofis je tu, da to par ljudi jednostavno nije u stanju da savlada. Ako probaš, odmah stigne novu kvartalni update, pa opet nanovo

.
Iz toga prozilazi, da MAPS kao rešenje
isključivo za legalizaciju, nije optimalno. Sve to jeste uslovno jeftino, ima krš softvera, ali namena MAPS paketa je više okrenuta MS partnerima, nego krajnjim korisnicima.
Možda je nekakva varijanta OEM Windowsa, u kombinaciji sa Open softverom, pravi put za manje firme, koje su još uvek dovoljno fleksibilne za npr. Open Ofice, ali teško mogu da se odluče za nekakvu Linux distribuciju. Takve firme bi mogle da budu značajne, nešto kao srednji sloj u društvu, jer bi mogle značajno da utiču na cenu MS softvera. Za vašu informaciju, 1999, godine, PC računar je koštao 400-500 DM, a WindowsME 30 DM.
Danas, postoje funkcionalni računari za 15,000 din. a toliko košta i npr. XP profesional. Monopol je monopol, bio MIškov ili Balmerov, pošto se Billy malo povukao.