Jeste da je malo "dizanje iz mrtvih" ali moram ovo da napišem prevashodno zbog mladih i mlađih ljudi koji se ovim bave kao hobijem.
Radi se o DOGC-MK3 pojačalu i njegovom povezivanju u sistemima.
Ja sam prije neki dan imao problem,ostavio sam oko nedelju dana ispravnog dog-mk3 i slušao sym-asym pojačalo da bi sad nedavno uključio dog-mk3 i šta se desi:nije htio da uključi relej zaštite.
Otvorim pojačalo i prvo što sam gledao bio je napon na izlazu pojačala-ulazima releja:jedan kanal je pokazivao pun proboj. Pitao sam se zašto? Nije dugo trajalo a onda sam skapirao:prekjuče sam spajao sve uređaje na jedan produžni kabel na istu fazu ne bi li eliminisao tiho brujanje,a kao posljedica pojavilo se nego blago peckanje na kućištima predpojačala i ostalih uređaja kojima je masa bila vezana za kućište. Sjetim se i toga da su ulazni irfd110 jako osjetljivi na visinu napona Ugs i da taj napon nikako ne smije preći zadatu vrijednost koja je za njega +/-20Vdc. Intenzitet struje tog napona i nije toliko bitan jer na ulazu se nalazi veliki otpor od 100kohm pa je pad napona mali. Uzmem unimer da provjerim visinu napona tog peckanja i imam šta vidjeti-preko 100Vac! Kad postavim sebe rukama kao posrednika protoka struje između zemlje i mase kućišta i pri tom mjerim napon "na sebi" vrijednost opadne na par volti ali čim uklonim sebe kao posrednika napon skoči na mnogo veću vrijednost! Pošto sam imao u rezervi irfd110-ki ništa drugo nisam ni gledao-prvo sam njih skinuo:bio sam u pravu-jedan od irfp110-ki je bio probio. Ostala dva su bila ispravna i dobro uparena kako ih je nikko još upario,zamjenom ovog pojačalo je proradilo kako treba.
Zašto sam ovo pisao:očigledno su bipolarni tranzistori nešto otporniji od mosfetova i lakše podnose maltretiranja. Zato bi jako dobro bilo koristiti makar glinericu pri svakom prekopčavanju uređaja i provjeriti da nema negdje nekog fantomskog visokog napona tamo gdje ga biti ne treba. Najbolje bi bilo neki digitalni unimer jer se tad ima i neki uvid u konkretnu vrijednost napona masa-zemlja i ako je u pitanju neki šašavo visok napon treba odmah tražiti krivca dok vam još nešto nije izgorjelo!
U ovom konkretno slučaju krivac je bio monitor računara,napon na kućištu-masi je nestao tek priključivanjem monitora na drugu fazu i na drugu utičnicu.
Svako pojačalo je drago,naročito ako je svojeručni rad. DOGC-MK3 je mnogo mnogo dobro pojačalo ujednačenog i nenapadnog zvuka i prava je šteta da ovako gori zbog blesavljenja fantomskih napona,zato svako ko ga ima ili planira da ga pravi treba prije priključenja na ostatak sistema dobro da obrati pažnju na ovakve stvari,da se slučajno ne bi jedno ovako dobro i pouzdano pojačalo podvelo pod "šta mu bi?".
Eto to sam htjeo da vam kažem ja...
"nikad se ne raspravljaj sa budalom -
spustiće te na svoj nivo i pobediti
iskustvom"