Svi je hvale pa evo da i ja "ukratko" kazem svoje iskustvo.
Odavno se spremam da napravim neku antenu pa da probam da se konektujem na neki od AP-ova u okolini.
I tako prije neki dan skinem pdf sa nacrtima za skracenu 3D kornerku pa cu rekoh sebi kad uhvatim malo vremena da je napravim.
Ali kako sam ja po prirodi nestrpljiv odmah se bacim na posao. Kako pri ruci nisam imao bas nikakav lim uhvatim se u dilemu sta sad. Pogledam u radionici a u uglu mi vec neko vrijeme stoji tabla 120cm x 120cm CEM-2 ili CEM-3 nisam siguran. To je inace materijal za pravljenje stampanih ploca i razlikuje se od pertinaksa i vitroplasta ali je isto sa jedne strane presvucen bakrom. Posto je ovaj materijal jako krt sto je inace i bio razlog zasto je stojao u cosku, mora da se reze pilom za razliku od vitroplasta koji moze da se reze limarskim makazama.
Kako god, odrezem ja fino prema datim dimenzijamatri stranice reflektora. Za razliku od alu i bakarnog lima CEM ne moze da se savija pa mora reflektor da se sklopi iz tri dijela. Nije neki problem s obzirom da je bakana folija sa jedne strane pa se dijelovi lako spoje lemljenjem. Tako je i uradjeno. Za aktivni i pasivni element sam iskoristio bakarni provodnik poprecnog presjeka 10 mm2. Precnik mu je cca 3.2 mm. Aktivni element sam sa jedne strane obrusio tako da sam napravio siljak koji sam ugurao u rupu od N konektora i zalemio dok sam na pasivni element sa jedne strane narezao navoj.
Razmjerio i probusio rupe te sam N konektor sa aktivnim elementom na njemu zavrnuo vijcima pa sam onda rub N konektora zalemio za bakarnu foliju reflektora po rubu velike rupe gdje je konektor uguran te sam i vijke takodje zalemio za bakar kako bi sve imalo besprijekoran elektricni kontakt.
Zaboravio sam reci ali valjda se podrazumjva da je bakarna folija okrenuta prema unutrasnjij strani reflektora.
Pasivni element sam pricvrstio sa dvije matice na reflektor te sam dodatno zalemio matice za element i za reflektor.
Nosac sam napravio od vitroplasta takodje lemljenjem elemenata odrezanih limarskim makazama. Znam znam, sad ce neki reci kako je to sve klimavo i nestabilno ali ovo je bio prototip koji je trebao da pokaze i dokaze da li ce to da radi za moj slucaj a moj je slucaj sledeci.
Dva AP-a od dva razlicita provajdera na planinskom vrhu udaljenom cca 7km opticka vidljivost dobra.
Oprema, OvisLink TW2000PCI katrica nakacena na 3D korner pomocu 7m CFD200 kabla. Uh 7 metara, znam znam

"Vidim" oba AP-a ali nemogu uspostaviti PPPoE. Kolega mi provjeri na njihovom AP-u i kaze los ti signal ne stignes do nas kako treba. Ja njihov signal primam uredno. Sta sad? Pa nista, racunar i monitor pod ruku pa na terasu. Kabal sa 7m skratim na 1m

i uspijem da se konektujem bez problema. Protok je solidan konekcija ne puca ping prema AP oko 15ms. Nije bas idealno ali ni 7km nije malo. Sinoc sam instalirao XP na neku masinu iz furde pa cu da preko nje sherujem konekciju na dva druga racunara i to je to zasad.
Kad uhvatim malo vremena dacu vise preciznijih informacija vezano za jacinu signala, ping, upload, download kao i poneku fotku.
Zakljucak je da se slazem sa naslovom ove teme i svaka pohvala autoru antene. Antena radi vise nego dobro.
Kako mi jedan prozor gleda bas prema tom planinskom vrhu gdje su AP-ovi ova antena ce jos dugo sa prozora da gleda u tom pravcu jer ce prototip da postane i ostane radna verzija.
Nece biti izlozena vjetru a jedina mana ove moje antene je sto je mehanicki nestabilna.
Jos da kazem da sam N konektor zalio onim vrucim ljepilom (plastikom) te da sam antenu prelakirao plastik sprejom.
Suske.