Citat:
kelja: Ja sam potpuni laik, pa bih voleo neka pojasnjenja glede funkcionisanja operativnih sistema uopste.
Moj XP sam reinstalirao pre mozda nedelju dana, tek posle 2 godine koriscenja.
Moram reci da sam prilicno zadovoljan radom(za te pare-odlicno

), osim u poslednjih nekoliko meseci.
Poslednjih meseci sistem se bas 'vukao', bilo je nesnosno sporo i iritirajuce, otvaranje pojedinih programa omogucavalo je pauzu za kafu, zakucavanja su postala svakodnevica, gasenje racunara je trajalo 3-4 minuta!, pa sam morao da odradim format c: (mozda i nisam, ali ja nisam video drugo resenje

)
Nadam se da si prvo bekapovao podatke (što verovatno nije glupo raditi i inače, meni se 2 puta desilo da mi hardverski crkne disk)
Citat:
E sad, ovde stalno pominjete 'viruse i gluposti'. Prilicno sam siguran da nisam zapatio gomilu virusa(redovno sam kontrolisao sistem, koristim NOD 32), ali sam isto tako morao da probam i mnoga 'alternativna programska resenja' pa sam instalirao i (brzo)deinstalirao gomilu budalastina... Koristim i neke programcice za ciscenje 'smeca' na racunaru, ali cini se da nije pomoglo...
Gomila „budalaština“ svakako može da doprinese širenju virusa, ali to ne znači da treba da odustaneš od te gomile. Verovatno vrlo značajno smanjuješ verovatnoću dobijanja virusa od raznoraznih „budalaština“ time što uzmeš pa ih izskeniraš pre upotrebe. Koji antivirusni program koristiš nije od prevashodnog značaja, bitnije je da je baza virusa ažurna. Moj ClamAV pod GNU/Linux-om ažurira svoju bazu virusa na svakih 4-5 sati. To sve ukupno generiše skoro nikakav protok, pošto se za tih par sati ne pojavi neko silno krdo virusa, a omogućava da imam u svakom trenutku najažurniju bazu definicija virusa. Ako te mrzi da ručno skeniraš, uzmi neki antivirusni program koji će to automatski da radi (mislim da nortonov tako radi), mada, sa druge strane, ti programi imaju tendenciju da ekstremno smaraju, pošto nešto rade prilikom svakog otvaranja fajla i time usporavaju rad sa računarom. Možda je zbog tog aspekta (koji većinu ljudi kad-tad natera da te programe isključe) bolje da svesno imaš u vidu koji programi/dokumenti mogu da budu zaraženi, pa da njih ručno skeniraš.
Citat:
Uglavnom, sad sam se definitivno opredelio za minimalisticki(ji) pristup(instaliram samo ono sto mi je zaista potrebno), pa se nadam da ce ovaj XP izdrzati do upgrade-a na Vistu.

Vista nije toliko zahtevna kao što se priča, tako da ako hoćeš sigurniji operativni sistem, definitivno je bolje da odmah pređeš na Vistu. Ako imaš slabiju mašinu, verovatno neće moći da radi Aero sa svim svojim fensi efektima, ali će sam operativni sistem da radi bez greške.
Citat:
E sad, koji su glavni razlozi (ako izuzmemo viruse, posto ih u ovom slucaju nije bilo) koji dovode do neupotrebljivosti masine?
Pretpostavljam da su silne instalacije/deinstalacije(smece u registry bazi) verovatno na listi...Ali, sta je tu jos i kako uciniti sistem upotrebljivim sto duze?
Čisto sumnjam. Registy baza bi morala baš ekstremno da bude napunjena da bi se to odrazilo na brzinu čitanja iste. Ne znam kakva je interna arhitektura te baze, ali pretpostavljam da je to neka FS-like baza podataka (liči na XML, samo što nije bilo XML-a kad je pravljen registry). Ako je za nešto optimizovana, to je svakako pretraga po stablu te drvoidne konstrukcije, tako da ubacivanje viška nepotrebnih grana u drvo ne bi trebalo da značajno uspori pristup toj bazi i da se odrazi na sam rad sistema. Imaš na
ovoj lokaciji program koji čita registry i koliko sam ja bacio pogled (program je na nemačkom, a ja ga ne znam) svaki element registry-ja je identifikovan ID poljem, a sadrži i pokazivače na roditeljski nod, na prvi nod deteta i na susedni nod na istom nivou (valjda sa istim roditeljom), te stoga liči na neko B+ drvo koje nije nepoznato po brzini pretrage. Sad, ako bi neko slučajno i razumeo onaj nemački, verovatno bi mogao bolje da pojasni internu strukturu windows registry-ja, posebno ako ima više od 5 minuta slobodnog vremena. U svakom slučaju, moje mišljenje je da krljanje viška podataka u windows registry vrlo minimalno i takoreći neprimetno utiče na brzinu pristupa istom.
Citat:
Inace, mala zanimljivost, prvo zakucavanje racunara, posle instalacije XP-a na cistu particiju izazvao je... 'najbolji browser na svetu'-Mozilla Firefox.

Ko ti je rekao da je Firefox najbolji browser na svetu??? Pa svi znaju da je samo
Lynx siguran i dobar web pregledač
Citat:
E da, ima li ovakvih problema sa Linux-om??? Nesto sam nameravao da probam i taj Linux jednom...
Ako koristiš zvanične izvore paketa za tvoju omiljenu distribuciju, ne bi trebalo da bude problema. Ako ručno instaliravaš programe, može da se desi da neki program prebriše npr. neku biblioteku koju koristi neki drugi program i time onemogući njegov rad. Na GNU/Linux-u su programi, za razliku od Windows i Mac OS X sistema, uglavnom instalirani na isto mesto, čime je povećana verovatnoća da pregaze jedan drugog. Ako se koristi upravnik paketa, izbegava se takva mogućnost, ali ako se nešto ručno radi, uvek postoji mogućnost da se tako nešto desi. Ruku na srce, svi komercijalni programi koji dolaze za GNU/Linux (Matlab, Mathematica, razne igrice, ...) se instaliravaju u direktorijum /opt/ImePrograma, čime se gore pomenuta mogućnost izbegava.
... and the aliens sent an android down to earth, to slow down mankind's development
... and they named it Bill Gates.