Nisi jedini, prelistaj temu

I ja sam pitao i još jednom zahvaljujem ljudima koji su mi odgovorima pomogli.
Zaboravio sam “stručnu’’ definiciju evolvente (potraži neku od knjiga iz tehničkog crtanja ili nacrtne geometrije (Tu ćeš naći i postupak konstrukcije evolvente, koji ću ukratko opisati), ali ovu neću nikada zaboraviti: Evolventa je kriva linija koju opisuje vrh užeta (ili konca) koji se odmotava sa nekog kotura. Pri tome uže mora biti stalno zategnuto i odmotavanje se vrši bez klizanja užeta.
Nacrtaš kružnicu, a zatim izvršiš podjelu kružnice linijama povučenim iz centra kržnice (možeš koristiti i tačke koje ćeš nacrtati na kružnici, tako je preglednije). Što je manji ugao između linija evolventa će biti preciznija. Izračunaš dužinu luka kružnice za zadati ugao podjele (ja sam u priloženom primjeru izvršio podjelu sa uglom od 5 stepeni, pa je dužina luka l=D*pi/(360/5).
Iz tačke presjeka druge linije podjele kružnice nacrtaš tangentu na kružnicu dužine l. Znači: odmotao si konac do dužine l i dobio drugu tačku evolvente. Prva tačka je presjek prve linije podjele i kružnice. Iz presjeka treće linije podjele i kružnice nacrtaš tangentu na kružnicu dižine 2*l, i tako redom. Sljedeća će biti 3*l, pa 4*l ... Splajnom spoji vertekse (krajnje tačke) tangenata i dobio si evolventu.
Tangente konvertuj u konstrukcione linije (kao i linije podjele) da bi skica bila korektna.
Drugu evolventu dobiješ tako što prvo nacrtaš simetralu međuzublja (ili simetralu zuba ako misliš dodavati zube na podnožni cilindar, ali bolja opcija je izrezivanje međuzublja, naročito kod modelovanja zupčanika sa kosim zubima) koja naravno mora prolaziti kroz centar kružnice, a potom iskoristiš alatku Miror.
Alatkom Quick Trim odbaciš nepotrebne dijelove evolvenata i podnožnog i tjemenog kruga i time si dobio zatvoreni profil međuzublja (ili zuba, zavisno šta crtaš). Ako baš hoćeš da ispravno izmodeluješ zupčanik onda evolventu konstruiši sa osnovnog a ne sa podnožnog kruga (tako ćeš imati malo više posla jer moraš spojiti donje krajeve evolvenata sa podnožnim krugom ako nema pomjeranja profila. Ako postoji pomjeranje profila x*m moguće je da osnovni krug bude ispod podnožnog, samo se ne sjećam da li kod pozitivnog ili negativnog pomjeranja. Radijuse prelaza boka zuba na podnožni cilindar je bolje da nacrtaš u skici pomoću alatke Corner. Možeš ih uraditi i sa Filet poslije na modelu, ali mislim da će doći do problema kod kasnijeg kopiranja Filet-a sa Circular Patern-om iz razloga što su dimenzije u skici sa zarezom pa je pitanje da li će Filet-i pri Circular Patern-ovom proračunu doći tačno na željene ivice. Možda to program nekako kompenzuje, ovo što sam rekao je nagađanje. Nemam sada vremena da isprobam.
I još nešto kada smo kod zareza: ne pretjeruj sa decimalama pri zadavanju dimenzija. Tačnost u tri decimale to jest ’’u mikron’’ je sasvim dovoljna. Pri izvršavanju Paterna ćeš bez razloga više zamarati procesor a i sam fajl će pretpostavljam bez potrebe zauzimati više memorije).
Kada je skica završena odradiš Pocket ako modeluješ zupčanik sa pravim ili Slot ako modeluješ zupčanik sa kosim zubima. (pri čemu kod slot putanja treba biti zavojnica i ako radiš u Catia potrebna ti je i referentna cilindrična površina na kojoj leži zavojnica zbog toga što se kod opcije Keep Angle feature-a Slot profil krivi pa ne bi dobio rarvomjernu dubinu međuzublja duž širine zupčanika. Potraži temu o modelovanju cjevovoda u Catia. Tu je bilo govora oko krivljenja vođenog profila kod Rib i Slot feature-a) .
Naravno prije svega ovoga treba izmodelovati polazni cilindar.
Ostatala međuzublja (ili zube) dobiješ pomoću Circular Patern alatke.
[Ovu poruku je menjao SlavishaT dana 15.08.2006. u 07:25 GMT+1]