Citat:
fasdfkgh:
Pokusali smo sa skriptom "Projektovanje Programa" od dr Sinise Vlajica sa FON-a. Vlajic kako sam kaze uglavnom koristi Larmanove metode ali je skripta poprilicno lose napisana. Neki delovi su nedovoljno objasnjeni i uzeti zdravo za gotovo tako da nismo uspeli da se snadjemo. Predpostavljam da je "Applying UML and Patterns" bolje napisana od skripte ali gde ja sad to da nabavim.
Da nema neko mozda iskustva sa "Thinking in Patterns" od Bruce Eckell-a (autora cuvene "Thinking in Java") jer je knjiga free download sa njegovog sajta pa bih mogao da je skinem i odstampam. Iako je namenjena Java programiranju predpostavljam da je primenjiva i na C# zbog slicnosti jezika.
Meni je Larmanova knjiga pala šaka pre 5 dana, prekjuče sam Vlajićevu skriptu ritualno spalio, toliko o tome. Istina, moraš da imaš neko UML predznanje za Larmana, čisto da ne grešiš mnogo, ali je sve u svemu veoma lepo sročeno, i spraćeno na primeru POS sistema. Tako je to kad pametan čovek ima nešto pametno da kaže.
Inače, nemoj brkati Patterns sa programskim jezicima, ako je knjiga o paternima dobro napisana nećeš u njoj naći ništa jače od pseudo koda, u takvim knjigama pažnja je na "kako" a ne "čime". U celom Larmanu (500 strana), ima ukupno 14 strana uopštene priče o mapiranju paterna na programske jezike i jedan mali bedni primer u Javi na 8 strana.
Nazad na temu, pitanje je bilo kako projektovati, primena paterna uopšte nije posao za projektanta, UML je taj koji tebi treba. Larmana toplo preporučujem zato što developer koji zna za Larmana lako primeni njegove paterne na UML koji projektant izmozga (po Larmanovoj metodologiji, narafski).
Elem, ako hoćete da se pozabavite malo (i usput nasmejete i govorite "ne mogu da verujem"), potražite na netu ili uzmite neku dobru knjigu na temu "Anti Patterns" iliti u šali "Dilbert-like extension to design patterns". Ko u svojoj firmi ne nađe nijedan Anti Pattern nek mi javi da konkurišem
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog
naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji
je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan,
sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv - Z.Đinđić