Ne radi se o formiranju baterije, ono je obavljeno u tvornici ali se radi o kalibraciji. Li-ion baterija nije svemoguća.Čitao sam onaj text već na nekom sajtu tako da mi je dobro poznato da je njegov autor zaboravio na neke stvari.
Kreni od toga kako se Li-ion baterija puni. Njeno punjenje je specifično u odnosu na NiCD ili NiMh baterije.
Izvor napona druka bateriju konstantnom strujom (okvirno je najveca dopustena 1C ali to zavisi od proizvodjaca kako je propisao) sve dok napon po ćeliji ne dosegne 4.2V. Prema specifikaciji iz national semiconducter datasheetova, tolerancija na taj napon ti iznosi svega 50mV što hoće reći da je taj napon ćelije vrlo kritičani bitan.Taj napon se još zove set point voltage. Ako je napon prenizak, baterija neće biti do kraja napunjena a ako je previsok bateriji če biti skraćen životni vijek.Zašto?Zato jer će se baterija grijati ali o tome poslije. No, vratimo se na punjenje. Kad je dosegnuta vrijednost od 4.2V po ćeliji kontroler punjenja struju mora reducirati tako da konstantno održava napon od 4.2V dok struja automatski pada i kad dosegne vrijednost od 10% one početne struje punjenja onda se punjenje prekida.
U dijelu punjenja dok se baterija nabija najjacom strujom punjenja (dok doseze set point od 4.2V) kompletira se oko 65% punjenja.Daljnih 35% otpada na ono kad struja naglo padne i održava napon ćelije na 4.2V dok struja skroz ne padne na 10% početne.Zbog manje struje, tih zadnjih 35% punjenja traje čak i dvostruko dulje nego prvih 65% punjenja! Tu u igru upada to da svaka ćelija ima svoj ESR (Equivalent Series Resistor, unutarnji otpor) i napon koji kontroler punjenja mjeri na bateriji je pod utjecajem ESR-a, on je zbroj ESR-a i napona ćelije.Baterija nije do kraja puna dok napon same ćelije ne postane 4.2V sa samo siiiiiičišnom strujom koja ju puni(znači pad napona preko onog ESR-a postaje neznatan). Okvirno se uzima da je ta ista siiiiičušna struja oko 10tak % one početne.Kad se ona detektira, punjenje se prekida.
Naravno, u praksi se ne uzima struja punjenja 1C jer litij koji se ugrađuje u razne baterije nema svagdje iste karakteristike, nego se uzima C/5, C/4.Napon ćelije nesmije pasti ispod 2.5V inače je punjenje nemoguće, trebalo bi ju "pumpati" prejakom strujom.Ako to radite, grije se litij. AKo grijete litij baterija vam explodira.
Sad se postavlja pitanje kakve veze ovo ima s pitanjem iz naslova teme.
E pa ovako još malo....
Rekao sam da je LiIon baterija osjetljivana temperaturne promjene a naročito je opako pregrijavanje. A zašto to smeta, osim što tako svagdje piše? Zato jer je litij kao bazni element ove vrste baterije izrazito temperaturno nestabilan i ima vrlo nisku temperaturu gorenja.Na 100C sa litijem imate jednaki efekt kao da držite papirić u vatri. Tko bi probavao, neka pazi jer je baterija toksična

. Zato se i kaže da LiIon baterija nije dobra za punjenje i pražnjenje velikom strujom(opet se grije prolaskom jače struje), da nesmije stajati na suncu i da se ne puni iznad 40°C. Kod nje je efekt samopražnjenja neznatan na temperaturama od 0 - 40, poslije 40C jako izražen.Zbog toga što na normalnim temp. nema samopražnjenja kod punjenja nema ni thrickle chargea, jer joj to dođe kao prepunjavanje. Neki proizvođači dodaju titan u svrhu ojačavanja na jače temperature. O tome jeli baterija prepunjena brine se kontroler punjenja i ako je on ispravan onda nema šanse da baterija explodira. Zašto su DELL i HP imali problema? Imali su grešku u kontroleru punjenja, koja je loše detektirala onaj kritičan napon od 4.2V.
E sad...baterija je tvornički formirana i kod LiIon baterije nema govora o punjenju od 12h i slično. Ali ima o kalibraciji, jer nije savršena. Kad kupiš laptop, bateriju dobiješ (bar bi bilo dobro da je tako) van njega i sam ju staviš. Kad ga uključiš, vidjet ces kapacitet od 40% (to je ok objasnjeno u onom tvom textu tako da o tome necu) ali zaboravlja se na jednu stvar: Odkad je baterija proizvedena i testirana pa do onda do kad je došla do tebe prošlo je ohohooo vremena ako ne i pokoji mjesec neupotrebe, tumbanja, temperaturnih oscilacija i skladištenja na neadekvatnoj temperaturi. Sve to donekle utječe na neke kemijske karakteristike litija i to dovoljno da kad se baterija počne koristiti mjerač kapaciteta krivo detektira neke parametre baterije. Što se desi? Pa, kako kad. Nekad bude prebrzo detektiran onaj set point (nasreću prebrzo, nikad prekasno!) pa baterija bude puna oko 60-70% a ne 100% kako pokazuje indikacija, ili krivulja one završne faze bude baš iskrivljena pa struja prerano padne.
Lijek za to je vrlo jednostavn: Dovoljno je dvaput (ok, i ja sam pretjerao u prvom postu

bateriju isprazniti do 2-3% (maximalno točka gašenja!) i napuniti ju do kraja. Tako će si kontrola punjenja posnimiti određene parametre baterije ("upoznati" se s njom), kemijske karakteristike litija će se "normalizirati" i brige više nema. To što češ napraviti dva duboka ciklusa punjenja i pražnjenja ipak neće bateriju osakatiti. Dakle moja preporuka da:
- nakon vremena neaktivnosti od cca mjesec dana
- nakon svakih 50tak tak punjenja (balkanski rečeno "tu i tamo se sjeti pa napravi

) ")
- kad god vam se indikacija stanja baterije ne čini točna
jednostavno napravite kalibraciju. Dakle, potpuno ju napuni, isprazni do 2-3 % (max točka gašenja kompa) i opet napuni do vrha.
Još da napomenem preduboko pražnjenje: Kritično je iz spomenutog razloga što bi bateriju trebalo puniti prejakom strujom. No, u svakoj bateriji ima elektronika koja se brine da se to ne desi. Kad se pokaze da je baterija prazna na 2-3% ili kad se laptop (ista prica i za mob) ugasi to ne znači da ste ju previše ispraznili nego je elektronika isključila uređaj jer se napon previše približio onih 2.5V po članku.
Glede mog prvog posta, ja se ispričavam jer sam se u žurbi nespretno izrazio. Punjenje preko noći napominjem radi sigurnosti svakome da shvati ozbiljno to da tokom kalibracije nesmije prekidati punjenje. POznajem nekoliko ljudi koji imaju prijenosna računala kupljena prije 2,5 godine i kojima sam ovo savjetovao tada. Nakon 500tinjak ciklusa punjenja i pražnjenja nemaju naročitih problema sa starenjem baterije. (riječ naročitih se odnosi na to što se fizikalni i prirodni zakoni nemogu u potpunosti izbjeći).
Zaključak;
Nije pravilo i nije pod obavezno da se napravi ali bilo bi preporučljivo napraviti kalibraciju nove baterije.
eto, žao mi je sto to nisam prije rekao i sto sam ovih dana neaktivan na forumu jer ucim za ispite pa nestizem.
pozdrav svima!