Da, medjutim tesko je se obuciti za pravljenje knjigovodstvenog programa na tudjem knjigovodstvenom programu. Tu podatke upisujes, ne vidis gde ih on cuva i u kojem obliku, trazis izvestaje on izbacuje a ti ne vidis ni sta se tu sa cim sabira/mnozi/oduzima/deli... Knjigovodje starog kova na papir i olovku su zakon, oni znaju posao do detalja, ovi novi samo mehanicki odradjuju unos podataka. Tako vecina programa na trzistu ne valja, imaju ogromne propuste, nisu u skladu sa zakonom... Evo jednog cestog problema:
Firma uveze 1.000.000 zvaka i to ih ukupno kosta 1234567,89 dinara. Nabavna cena jedne zvake je tako 1.23 dinara. Vrednost robe na lageru je jednaka pocetnoj vrednosti umanjenoj za proizvod cene po komadu i broja komada. U trenutku kada u magacinu ostane samo jedna zvaka, nejna vrednost je 1234567.89-(999999*1.23)=4569.12 dinara :-)
Jos gore, proda se i ta jedna zvaka i vrednost nula zvaka je 4567.89 dinara, sto nije mali problem - negde u magacinu vam stoji NISTA i vredi 4500 din, neko bi mogao u zatvor zbog toga. Ako zatrazite izvestaj o ceni artikala u magacinu, program ce pokusati da izracuna koliko je 4567.89/0 i... eto "belaja". Samo JEDAN program na trzistu je dovoljno inteligentan da pravovremeno poveca cenu zvake sa 1.23 na 1.24 dinara, tako da kad u magacinu ostane samo jedna zvaka njena vrednost ce biti 1.24 din a ne 4000 i koliko vec. To je samo jedna od mnogobrojnih uobicajenih gresaka nestrucnih programera na koju su mi saradnici ukazali. Ja sam primetio jedan drugi problem - po zakonu se moze fakturisati na dva nacina:
1) obracunava se PDV po svakom artiklu, pa se na kraju sabere.
2) sabere se vrednost svih artikala, pa se na zbir obracuna PDV.
Matematicki gledano, to je isto, ali kad su finansije u pitanju, razlika moze biti i do 1%:

Program naj cesce ima mogucnost samo jednog nacina unosa faktura, pa posle unosa fakture polovini firmi sa kojima saradjujem dugujem po 0.01 dinar, ili oni duguju meni, nebitno, bitno je da toga ne sme da bude. Inace, licno preferiram drugi nacin unosa faktura - vidite na slici da je u slucaju 2 vrste robe u prvom slucaju potrebno popuniti 13 polja, a u drugom 11, to mozda na prvi pogled ne znaci veliku razliku utrosenog vremena, ali, zamislite da faktura ima 10 stavki, onda je odnos 61 - 43 polja, tj. radim jednu trecinu manje posla. Nasuprot tome, vise od polovine firmi radi fakturisanje na prvi nacin. Tako onaj ko knjizi ulazne fakture svakodnevno dobija i jedne i druge, a nisam video ni jedan program kod kog moze da se izabere nacin fakturisanja, nego ili rade po prvom ili po drugom, a kod drugacijih faktura javlja se ta famozna razlika - negde paru, negde dve, negde deset...
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.