Astronomi su primetili neobično gama isijavanje koje je trajalo gotovo 40 minuta, mada dužina trajanja takve pojave obično iznosi nekoliko hiljaditih delova sekunde ili desetinki sekunde. Ta vrsta emisije smatra se vesnikom supernove. Isijavanja je trajalo tako dugo da je Nasin satelit "Svift" mogao da na njega fokusira sve svoje instrumente, a astronomi su sa Zemlje eksploziju mogli da posmatraju teleskopima. "To gama isijavanje bilo je najnevervatniji događaj koji je ikad zabeležio satelit 'Svift'", ocenio je Pol O'Brajen sa univerziteta u Lesteru u Velikoj Britaniji koji je bio u timu astronoma koji su pratili eksploziju.
"Videli smo objekat koji se polako osvetljava i potom bledi", naveo je on. "Ono što smo videli ličilo je na veliki strcaj koji se rasuo po okolini, uz koji je išao ogroman užareni mehur gasa od dva miliona stepeni koji se sporije kretao, proistekao iz udarnog talasa zvezde čija je eksplozija u tim trenucima trajala", opisao je on. Profesor Endrju Liven sa univerziteta u Hertfordširu u Velikoj Britaniji kaže da je posmatranje ekplozije omogućilo da se prouči i prati "početak evolucije neke supernove i kako materijal izbačen tokom eksplozije evoluira u narednim danima i nedeljama".
Posmatrana supernova imala je masu dvadeset puta veću od našeg Sunca. Eksplozije supernovih nastaju kada ta nebeska tela iscrpe svoje nuklearno gorivo. Njihovo jezgro naglo implodira kada u njemu prestanu termonuklearne reakcije.
tanjug
Quaerite et invenietis | Everything in life is Luck -- Donald Trump | http://www.akcenat.info | Momenat – Vaša instant doza vesti | Part Time Freelance Journalist