
Krađa patenta za dopunu kredita
8. avgust 2006. | 07:43 | Izvor: B92
Beograd -- Krađa patenta za elektronsku dopunu kredita za mobilne telefone obustavlja mogućnost dopune sa 14.000 uređaja.
Telekom Srbija danas treba da dobije nalog Trgovinskog suda u Beogradu, na osnovu kog će nacionalni telekomunikacioni operater morati da obustavi prijem podataka sa 14.000 uređaja za elektronsku dopunu kredita u mobilnoj telefoniji.
Ta mera je posledica sudskog spora koja je kompanija Holding DMD, kao vlasnik patenta za elektronsku dopunu kredita, pokrenula protiv 21 preduzeća koja već godinu dana bespravno koriste rešenja i softer DMD-a.
U Telekomu Srbija objašnjavaju da Telekom nije tužen, već da se u celoj priči našao zbog neodgovornosti i pohlepe onih od kojih traže nadoknadu. Telekom je kao vlasnik mreže 064 i 065 i administrator u Mobiju 63 nadležan za isključivanje 14.000 uređaja za elektronsku dopunu. Prema rečima Dejana Dragojlovića, vlasnika kompanije Holding DMD, glavni krivci su preduzeća Certus i PXT internešenel, koje su kopirale uređaj za elektronsku dopunu kredita i počele njegovu proizvodnju u Bugarskoj. S tim je bila upoznata i carina, koja je zabranila uvoz pomenutih aparata, ali su oni švercerskim kanalima stizali u Srbiju u kutijama na kojima je pisalo da su fiskalne kase.
Međutim, nisu sve firme kršile zakon. Oko 70 domaćih firmi uredno su plaćale za korišćenje njihovog rešenja, pa će one nastaviti da vrše elektronske dopune kredita. Aparati za elektronsku dopunu kredita u evropskim zemljama koštaju oko 600 evra, a PXT internešenel ih je prodavao za 200 evra, piše Politika.
Krađa patenta za elektronsku dopunu kredita mobilnih telefona
Kopije stigle iz Bugarske
Trgovinski sud prihvatio zahtev za gašenje 14.000 uređaja. – „DMD holding” traži nadoknadu za neovlašćeno korišćenje softvera
Svaki četvrti „u ilegali”: aparat za elektronsku dopunu kredita
(Foto J. Milovanović)
Telekom „Srbija” danas bi trebalo da dobije nalog Trgovinskog suda u Beogradu, na osnovu kojeg će nacionalni telekomunikacioni operater morati da obustavi prijem i obradu podataka sa 14.000 uređaja za elektronsku dopunu kredita u mobilnoj telefoniji. Ta mera je posledica sudskog spora koji je kompanija „DMD holding”, kao vlasnik patenta za elektronsku dopunu kredita, pokrenula protiv 21 preduzeća, koja već godinu dana bespravno koriste rešenje i softver „DMD holdinga”, bez odgovarajuće nadoknade.
– Da ne bude zabune, Telekom „Srbija” nije tužen, već se i on u ovoj priči našao zbog neodgovornosti i pohlepe onih od kojih tražimo nadoknadu. Telekom „Srbija” je kao vlasnik „Mobilne telefonije Srbije” – mreže 064 i 065, i administrator u „Mobiju 63” nadležan za isključivanje pomenutih 14.000 uređaja za elektronsku dopunu. Takođe je bitno reći i da je to samo deo sistema za elektronsku dopunu kredita, što znači da će pretplatnici i dalje nesmetano moći da račune uvećavaju preko uređaja u firmama koje su nam plaćale za korišćenje našeg rešenja – kaže Dejan Dragojlović, vlasnik kompanije „DMD” holding.
Prema njegovim rečima, glavni krivci u ovom slučaju su preduzeća „Certus” i „PHT internešenal”, koje su kopirale uređaj za elektronsku dopunu kredita i započele njegovu proizvodnju u Bugarskoj. Sa tim je blagovremeno upoznata i Carina, koja je zabranila uvoz pomenutih aparata, ali su oni švercerskim kanalima i dalje stizali u Srbiju. Na kutijama bi obično pisalo da su to fiskalne kase.
– Naša kompanija je sa preduzećem „Certus” prvobitno imala ugovor u kojem je jasno naznačeno da smo mi vlasnici patenta i investitori. Planirano je i da proizvodnja krene u Banovcima, međutim „Certus” a zatim i „PHT internešenal” koji se pojavio naknadno, u Bugarskoj su započeli proizvodnju istovetnih uređaja. Oni su aparate plasirali na našem tržištu, dok su se ostale firme protiv kojih vodimo spor, bavile prodajom i instalacijom, govori Dragojlović.
Kako on dalje objašnjava, nekima ni to nije bilo dovoljno tako da su čak uspeli i da obmanu Telekom „Srbija” i sa njime potpišu ugovor na osnovu kojeg su dobijali određeni deo iz prometa. To je ozbiljan prekršaj jer je Telekom, prema saznanjima Dragojlovića, maksimalno insistirao na regularnosti saradnje, posebno u delu o pravima korišćenja rešenja i zaštiti intelektualne svojine. Jer, nacionalnom telekomunikacionom operateru ne priliči da se bavi prekršajima u toj oblasti.
– Kao što sam već rekao, nisu baš svi kršili zakon i bili tako pohlepni. Oko 70 domaćih firmi uredno su nam plaćale za korišćenje našeg rešenja tako da će one i dalje nesmetano moći da vrše elektronske dopune kredita. To su uglavnom veliki sistemi poput „Merkator Rodića”, lanca benzinskih pumpi „OMV”, „Agrokor ideje”. Ima i dosta manjih preduzeća kao što je to firma „Nedeljković” iz Kosovske Mitrovice, dodaje naš sagovornik.
U ovom slučaju krađe intelektualne svojine i malverzacija tokom kojih je prevaren čak i Telekom „Srbija”, interesantno je i to ko su vlasnici firmi koje su oštetile „DMD holding”. Vlasnici „PHT internešenala” su Tahir Hasanović, visoki funkcioner Liberala Srbije, i Rade Terzić, bivši okružni tužilac u Beogradu, koji se danas bavi advokaturom. Kao vlasnik firme „Certus”, pojavljuje se Savo Terzić, brat pomenutog Radeta Terzića , koji očigledno kao bivši branilac pravde, nije mario da krši zakon.
Aparati za elektronsku dopunu kredita, u evropskim zemljama koštaju oko 600 evra. Firma „PHT internešenal” prodavala ih je po ceni od 200 evra . Osim toga zarađivala je i 0,5 odsto od vrednosti svake transakcije. U proseku to je bilo oko 250 hiljada dinara po danu.
http://www.naslovi.net/search.php?q=dopunu