Zvanična verzija aktuelnog Zakona o autorskim i srodnim pravima (iz 1998. g.) nalazi se na sajtu
Saveznog Zavoda za patente i intelektualnu svojinu.
25.09. u Leskovcu je bilo zanimljivo predavanje u sklopu seminara "Biznis u tranziciji":
"Zastita autorskih dela sa posebnim osvrtom na kompjuterske programe"
Predavac Jelena Radojevic, dipl. prav. - visi savetnik za autorsko i srodna prava, SAVEZNI ZAVOD ZA INTELEKTUALNU SVOJINU.
Za sva pitanja koja se odnose na ovu oblast možete se obratiti u Zavod i tražiti Jelenu Radojević. Ona se bavi edukacijom iz ove oblasti, i može se napraviti predavanje (npr. u sklopu organizacije ES-a) koje bi moglo da ima za teme autorska prava, patente i robne marke (žigove). Ako je Torbica voljan da organizuje nešto ovog tipa, imam potrebne kontakt telefone (a i upozno sam Jelenu)

Po mom mišljenju trebalo bi organizovati tri zasebna predavanja na ove teme, jer su oblasti dovoljno velike. Naravno, spomenuta osoba je ekspert samo za autorsko i srodna prava.
Rešavanje pitanja zaštite autorskih prava uopšte (pa tako i za softver) u ovoj državi ostvaruje se u praksi na dva načina:
1. Dogovor s firmom/pojedincem koji je izvršio prekršaj
2. Angažovanje advokata i pokretanje krivičnog postupka.
Kod 2. akcenat je na "angažovanje advokata". Što poznatiji, to bolje, jer je preporuka da se zadovoljenje ipak traži van Suda. Veoma je važno znati vrednost odštete, sa mogućnošću obrazloženja te vrednosti, jer se tako slučaj lakše dobija. Dobro je i zbog toga što se na ta način lakše može napraviti dogovor s prekršiocem.
Sve navedeno u prethodnim pasusima o praksi uzmite s rezervom, jer ipak nisam pravnik, ali sam bio prinuđen svašta da saznam