Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

GALAKSIJA Računar - 40 godina od prvog predstavljanja

[es] :: PC Konfiguracije :: GALAKSIJA Računar - 40 godina od prvog predstavljanja

Strane: < .. 1 2 3 4

[ Pregleda: 6580 | Odgovora: 68 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

B3R1
Berislav Todorovic
NL

Član broj: 224915
Poruke: 803



+636 Profil

icon Re: GALAKSIJA Računar - 40 godina od prvog predstavljanja21.12.2023. u 09:57 - pre 4 meseca
Citat:
djoka_l: Svaki pravi komodoraš je resetovao kompjuter spajanjem pinova 1 i 3 na edge portu

Ehhh, da ... gde se toga seti, Djoko, svaka ti cast! Jos da dodam da taj port nije licio ni na sta "kulturno", poput recimo DB9 / DB25, vec je to bio deo stampane plocice, a pinovi su zapravo bili obostrano stampani na toj ploci. Secam se i zicice s crnom izolacijom, savijene u obliku slova U, gde sam prespajao prvi i treci port na gornjem delu stampe sleva (gledano s prednje strane tastature).

I da, ja sam isto tako cukao te 65xx asemblerske instrukcije. A tek ona cuvena programska samo-modifikacija ... asemblerski program koji menja sam sebe, gadja podrucja u memoriji gde su mu masinske instrukcije.

A kad vec pomenu Jozu - on je, recimo, na jednom od svojih predavanja pomenuo taj fenomen auto-modifikacije masinskog koda ... i tom prilikom je rekao da programerima koji koriste tu "prljavu" opciju kodiranja treba odseci ruke! :-)))

Eh, blago tebi kad pamtis sve te sitne detalje ... ja se cesto ne secam ni stvari od pre 10 godina, kamoli da pamtim nesto sto je bilo pre ravno 4 decenije!
 
Odgovor na temu

scoolptor

Član broj: 305514
Poruke: 1631



+591 Profil

icon Re: GALAKSIJA Računar - 40 godina od prvog predstavljanja21.12.2023. u 10:23 - pre 4 meseca
Ja sam tako spalio jedan C64 kada sam lemio na tom portu dok je racunar bio ukljucen, a lemilica je imala uzemljen vrh.
Iskustvo je upravo proporcionalno kolicini unistene opreme.
Secam se da sam se zanimao i za 'undocumented' asemblerskim instrukcijama.
People are the greatest asset.
The dedicated 5% that can compensate for the remaining 95%.
 
Odgovor na temu

Living Light

Član broj: 331540
Poruke: 6714



+1159 Profil

icon Re: GALAKSIJA Računar - 40 godina od prvog predstavljanja21.12.2023. u 14:39 - pre 4 meseca
Za Galaksiju ne znam, ali...

-Da li STVARNO može Commodor 64 da "Parla" sa AI ChatBot-on - bez "Parity Rx-Tx Error" ?

Ovo, kao da razgovaraju Čukun-Čukun deda i Unuk


https://www.youtube.com/watch?v=-OA28r8Up5U


Toliko mnogo knjiga, toliko malo vremena...
 
Odgovor na temu

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3453

Jabber: djoka_l


+1462 Profil

icon Re: GALAKSIJA Računar - 40 godina od prvog predstavljanja21.12.2023. u 15:41 - pre 4 meseca
Ovo nije postojalo kada sam ja imao C64.
Ovde su koristili neku LAN karticu koju su stavili u ekspanzioni port na C64.
Taj port je, inače, služio da se tu stave kertridži sa igrama.
Bukvalno, C64 vidi to što je u ekspanzionom portu kao memoriju. C64 je imao 64k RAM-a i 20K ROM-a. U zavisnosti od setovanja registra na adresi 1, C64 je određivao da li komunicira sa RAM ili ROM memorijom.
Kada se gurne nešto u ekspanzioni slot, onda se njegova memorija mapira na memorijski prostor koji C64 vidi (umesto RAMa).

Uzgred, pošto C64 radi na 1MHz, ta LAN kartica teorijski može da radi na max 8Mb/s (komodor memorija koristi jedan ciklus za upis/čitanje u RAM). Možda ta kartica koja je gurnuta ima neki bafer koji radi brže od 8Mb/s, ali sumnjam.

Pretpostavljam da taj kertridž ima nešto ROMa na sebi, nešto RAMa kao IO bafer i logiku za LAN.

Rx/Tx error u tom slučaju nema smisla, jer je C64 imao dva serijska kontrolera (CIA čip), koji su bili ograničeni na brzinu do 1200 bauda. Mislim, ograničenje je bilo u smislu da njihov delilac takta nije mogao da radi precizinije od 1ms
Recimo Turbo Load program je zbog toga morao da zaobiđe CIA čip, nego je tajming davao CPU. Da bi radio 10 puta brže, glavna petlja koja je radila čitanje/pisanje trajala je tačno 109 ciklusa CPU, što je na evropskim modelima C64 davalo tajming od 100us.
 
Odgovor na temu

Ulfsaar
Beograd

Član broj: 316075
Poruke: 123



+29 Profil

icon Re: GALAKSIJA Računar - 40 godina od prvog predstavljanja21.12.2023. u 16:14 - pre 4 meseca
Citat:
B3R1:
A kad vec pomenu Jozu - on je, recimo, na jednom od svojih predavanja pomenuo taj fenomen auto-modifikacije masinskog koda ... i tom prilikom je rekao da programerima koji koriste tu "prljavu" opciju kodiranja treba odseci ruke! :-)))

Zašto to nije dobro? Meni to baš deluje kao moćna osobina koju treba koristiti kad god je moguće. Podseća na biologiju i DNK.
 
Odgovor na temu

Living Light

Član broj: 331540
Poruke: 6714



+1159 Profil

icon Re: GALAKSIJA Računar - 40 godina od prvog predstavljanja21.12.2023. u 16:17 - pre 4 meseca
Ispada da Joza želi da sputa "ubija i DEmotiviše" maštu, kreativnost i stvaralaštvo.

Ee, moj Jozo, ne valja to,
Toliko mnogo knjiga, toliko malo vremena...
 
Odgovor na temu

Living Light

Član broj: 331540
Poruke: 6714



+1159 Profil

icon Re: GALAKSIJA Računar - 40 godina od prvog predstavljanja21.12.2023. u 16:34 - pre 4 meseca
Ljudi svašta probaju da udenu Ovo-u-Ono,

ali da ChatGPT piše za Z80 na "asemblerski jezik" ?

Jbg,


https://www.youtube.com/watch?v=prrfGZb-s8I
Toliko mnogo knjiga, toliko malo vremena...
 
Odgovor na temu

B3R1
Berislav Todorovic
NL

Član broj: 224915
Poruke: 803



+636 Profil

icon Re: GALAKSIJA Računar - 40 godina od prvog predstavljanja21.12.2023. u 16:53 - pre 4 meseca
Citat:
Living Light: Ljudi svašta probaju da udenu Ovo-u-Ono,

ali da ChatGPT piše za Z80 na "asemblerski jezik" ?

Sto ti je to cudno? Internet je prepun koda za te stare procesore. A pre nego sto smo dobili Altavistu i Google, postojalo je nesto sto se zvalo Usenet, gde je bilo nekoliko grupa posvecenih bas Spectrumu (comp.sys.sinclair itd.). Arhive tih news grupa postoje, koriscene su da "nahrane" ChatGPT. A ubdjen sam da su koristili i arhive starih mailing lista ... takodje iz vremena praistorije Interneta. :-)

Jos ludje - pitaj ga da ti prikaze asemblerski kod za mnozenje dva realna broja na PDP-11 (a to je mnogo starije od Spectruma i C64) ... i dobices ga, sa sve komentairma. :-)))
 
Odgovor na temu

Living Light

Član broj: 331540
Poruke: 6714



+1159 Profil

icon Re: GALAKSIJA Računar - 40 godina od prvog predstavljanja21.12.2023. u 16:53 - pre 4 meseca
ja mislim da nas Ozbiljno zeza ova Tehnokratija iz silikonske doline,
što se tiče Minimalnih resursa potrebnih za Ovo-iLi-Ono, kada je reč o modernoj opremi,
i o TOP Hi-Tech Računarima koji koštaju "Đavo-Ipo".

Kada može AI ChatBot da komunicira, piše programe za ZX Spectrum, Commodor,

a mogu i povratno ove Retro-mašine da se "Hend-Shejkuju" i "Rx-Tx" sa AIChatbot,

- onda je baš SVE Moguće!


https://www.youtube.com/watch?v=-E7b1hTkzI0


New ZX Spectrum in 2023 - All New Components:


https://www.youtube.com/watch?v=XSPtji2-424
Toliko mnogo knjiga, toliko malo vremena...
 
Odgovor na temu

Living Light

Član broj: 331540
Poruke: 6714



+1159 Profil

icon Re: GALAKSIJA Računar - 40 godina od prvog predstavljanja21.12.2023. u 17:02 - pre 4 meseca
Citat:
B3R1: A pre nego sto smo dobili Altavistu i Google, postojalo je nesto sto se zvalo Usenet, gde je bilo nekoliko grupa posvecenih bas Spectrumu (comp.sys.sinclair itd.). Arhive tih news grupa postoje, koriscene su da "nahrane" ChatGPT. A ubdjen sam da su koristili i arhive starih mailing lista ... takodje iz vremena praistorije Interneta.

Jos ludje - pitaj ga da ti prikaze asemblerski kod za mnozenje dva realna broja na PDP-11 (a to je mnogo starije od Spectruma i C64) ... i dobices ga, sa sve komentairma. ))

Beri,
Ovo drugo (množenje dva realna broja...) još nisam stigao da probam,

Ali, imam pitanjce,

- Gde su ovi "Ludi Rusi" za sve ovo vreme bili, i šta su muljali "na sred Terena bez Lopte" tako da se to nigde ne vidi?

Koji su Rusi njihov nazovi "gugli" koristili dok je svet koristio Altavistu i Google?

Ili ništa nisu koristili? ... u šta baš i ne mogu da poverujem, da su tako "Nevini", i skrštenih ruku sedeli

Toliko mnogo knjiga, toliko malo vremena...
 
Odgovor na temu

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8095



+1755 Profil

icon Re: GALAKSIJA Računar - 40 godina od prvog predstavljanja21.12.2023. u 17:09 - pre 4 meseca
Ruski Google se naziva " Yandex" naravno cirilicom i isto spijunira kao i Americki !
 
Odgovor na temu

B3R1
Berislav Todorovic
NL

Član broj: 224915
Poruke: 803



+636 Profil

icon Re: GALAKSIJA Računar - 40 godina od prvog predstavljanja21.12.2023. u 17:45 - pre 4 meseca
Citat:
Living Light:Koji su Rusi njihov nazovi "gugli" koristili dok je svet koristio Altavistu i Google?

Ili ništa nisu koristili? ... u šta baš i ne mogu da poverujem, da su tako "Nevini", i skrštenih ruku sedeli :)

Evo ovako ... kratak odgovor: koristili su Altavistu i Google, od vremena kada su se pojavili. Bas kao i mi - od druge polovine 90-ih su koristili najpre Digitalovu Altavistu, a Google cim se pojavio. Yandeks koji pominje @ademare je nastao kasnije.

Rusija je na Internetu inace prisutna od 1991, povezali su se cim su rasturili SSSR.

Zanimljivu pricicu vezanu za istorijat Inteneta u Rusiji uopste, ukljucujuci i jednu smesnu hladnoratovsku epizodu iz 80-ih vezano za to ("kremvax incident") mozes da procitas ovde.
 
Odgovor na temu

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8095



+1755 Profil

icon Re: GALAKSIJA Računar - 40 godina od prvog predstavljanja21.12.2023. u 18:47 - pre 4 meseca
Nije vazno kada je nastao vec koliko je tamo vazan !

Cista kopija i ima sve sto ima Google !

Pretraga je samo jedan mali deo . Tu je Translate , Maps , Drive itd. Zilion oblasti.


https://en.wikipedia.org/wiki/...f_Yandex_products_and_services

Evo imas listu , cak je tu i Alisa , Virtuelni Asistent ?

Yandex Browser

Yandex Cloud

Yandex Disk

Yandex Mail

Yandex Market

Imaju i oni svoj Chat Bot !! YaGPT
 
Odgovor na temu

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1335
*.dynamic.a1.rs.



+559 Profil

icon Re: GALAKSIJA Računar - 40 godina od prvog predstavljanja21.12.2023. u 22:20 - pre 4 meseca
Citat:
Living Light:
- Gde su ovi "Ludi Rusi" za sve ovo vreme bili, i šta su muljali "na sred Terena bez Lopte" tako da se to nigde ne vidi?


Rusi, Bugari, Brazil itd.. su imali svoje amaterske i diy scene sa kojima je Galaksija uporediva ..

https://youtu.be/brOtbWIViWM?si=fEq0bYzns3rzBC3n

https://youtu.be/t-UVPw1c_So?si=Nkbu4Dr0xLPMyLxW

Nemoj da pricas?
 
Odgovor na temu

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1335
*.dynamic.a1.rs.



+559 Profil

icon Re: GALAKSIJA Računar - 40 godina od prvog predstavljanja21.12.2023. u 22:21 - pre 4 meseca
Citat:
Living Light:
- Gde su ovi "Ludi Rusi" za sve ovo vreme bili, i šta su muljali "na sred Terena bez Lopte" tako da se to nigde ne vidi?


Rusi, Bugari, Brazil itd.. su imali svoje amaterske i diy scene sa kojima je Galaksija uporediva ..



https://youtu.be/hBMPcIs9d0w?si=LDKaM80cojUcCdpX

https://youtu.be/EbfEKucN4zU?si=nZyDO0EMcqVjGLSC
Nemoj da pricas?
 
Odgovor na temu

B3R1
Berislav Todorovic
NL

Član broj: 224915
Poruke: 803



+636 Profil

icon Re: GALAKSIJA Računar - 40 godina od prvog predstavljanja22.12.2023. u 10:49 - pre 4 meseca
Citat:
ademare:
Nije vazno kada je nastao vec koliko je tamo vazan !

Pa vidi, neke istorijske cinjenice su bitne za razumevanje problema.

Tih 90-ih godina proslog veka pristup Internetu u Rusiji su imali uglavnom visoko obrazovani ljudi, koji su govorili ili barem povrsno razumeli engleski. A takvi su tamo, kao i svuda drugde u svetu, manjina.

Yandex je nastao 1998, bas ngde u vreme kada i Google. U to vreme je to bio manje-vise amaterski projekat, s ciljem da se napravi pretrazivac ruskih stranica na Netu. Ideja jeste lepa, jer ljudi u Rusiji slabo razumeju strane jezike.

Mozda nije vredno pomena, ali u nasoj zemlji je nekada davno postojalo cak 2-3 domaca pretrazivaca, secam se nekog www.yu ... ali naravno nikome to nije bilo zanimljivo u to doba, jer je YU-content 90-ih bio presmesan ... A sem toga, kasnije je Google napravio lokalne varijante svojih servisa i tu je tome bio kraj.

Tacno, Yandex je kasnije iskopirao Google, ali taj copy/paste koncepata i dizajna je manje-vise opsta pojava. Bas kao sto u nekom momentu svi auti, patike i telefoni lice jedni na druge, tako je to i u UI/UX svetu. Pa pogledaj - Linkedin i FB su sada vec skoro identicni, ja kada otvorim jedan ili drugi skoro uopste ne primetim razliku u Messengeru. A tu su i servisi - Instagram izbaci Reels, odmah se to pojavi i na YT (samo se zove Shorts), a potom i na Linkedinu i tako u krug ... Tako da me ne cudi to sto je i Yandex uradio.

Imaju i Kinezi svoj Baidu, stavise interfejs i nacin ispisa su totalni plagijat Gugla. :-))) A imaju i sve ostale slicne stvari kao i Gugle - pretrazivac, mail, mape ... :-)))

Svet je mnogo siri od Gugla i Mete.
 
Odgovor na temu

X Files
Vladimir Stefanovic
Pozarevac

SuperModerator
Član broj: 15100
Poruke: 4902
*.static.isp.telekom.rs.

Jabber: xfiles@elitesecurity.org


+638 Profil

icon Re: GALAKSIJA Računar - 40 godina od prvog predstavljanja26.12.2023. u 12:06 - pre 4 meseca
I dan danas imam računar ORAO 102 koga je proizvodila PEL Varaždin. Kupljen u robnoj kuci u Požarevcu :)

To je inače naslednik Galeba.

Dobio sam ga bas te godine kada se i prvi put pojavio u prodaji, jer nisam imao ni lovu ni nacin da dodjem do Commodore 64 sa kasetofonom, koji mi je bio neostvareni san (posle sam imao i Amigu, ali...). Bio sam tada 6 razred osnovne.

Elem, kada sagledam sve unazad, racunar je bio idealan za istrazivanje u smislu "kako sve to funkcionise":
- ugradjeni BASIC
- ugradjeni 6502 asembler
- ukupno 2 knjige
- prosta arhitektura od 0000 do FFFF, koja je ukljucivala i 8K video memorije, koja je bila bukvalno linearna (rezolucija 256x256), samo crno belo.
- 50-100 programa ukupno, sto na BASICU sto na masinskom jeziku, ali su bili otovreni kao na tacni za listanje, cesto vrlo jednostavni, taman da ukapiras. Nikakvi problemi sa uitavanjem sa kasetofona, nikakvi azimuti.

Bilo je tu i par vrhunskih igrica klonova (Boulder Dash, Manic Miner). Ja i dan danas mislim da su te igrice (po uzoru na originale) napravili vanzenmaljci, a ne izvesni Mihajlovic Nenad, u vojsci, kako sam saznao.

Bio sam opsednut masinskim jezikom. Secam se da sam nocima prekucavao i proucavao masinski kod za sve i svasta. Sve dok slucajno nogom ne drmnem sto, tada se racunar zamrne i spasa nema, kucaj sve iznova, satima.



EDIT: Link sa zagradama: https://en.wikipedia.org/wiki/Orao_(computer)
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+7177 Profil

icon Re: GALAKSIJA Računar - 40 godina od prvog predstavljanja26.12.2023. u 13:19 - pre 4 meseca
Super je GPT4, mozes da ga pitas da ti implementira DCT transformaciju u 6502 asembleru - nesto sto mi nikad ne bi palo na pamet u vreme kada sam radio sa istim… verovatno bi ceo JPEG dekoder mogao da stane, samo bi ogranicenje bilo na velicini ulazne slike (mada i to bi moglo da se resi parcijalnim citanjem ulaznih podataka)
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3453

Jabber: djoka_l


+1462 Profil

icon Re: GALAKSIJA Računar - 40 godina od prvog predstavljanja26.12.2023. u 13:31 - pre 4 meseca
Ja sam do sada desetak puta pokušao da dobijem od ChatGPT neke skripte i nijednom nisam dobio upotrebljiv program.
Ono, na prvi pogled izgleda kao da radi, a onda nađem od sintaksnih grešaka do funkcionalnih grešaka.
Sa verzijom 4 nisam radio, probao sam i kroz GitHub Copilot (isto baziran na trojci) i tu dobijam prekrasne programe koji ne rade ono što sam tražio.

Poslednji primer gde me je GPT zeznuo, tražio sam, između ostalog, da powershell skript nađe ID procesa po sadržaju komandne linije (imam više procesa koji su starovani sa različitim parametrima).
GPT mi je uredno iskoristio Get-Process, ali objekt koji on vrati nema komandnu liniju.
Trebalo je da iskoristi Get-WmiObject Win32_Process

A to mu nije bila jedina greška.

Sitnice, ali da program ne radi. U istom programu mi je sugerisao da uradim Get-Content ime_fajla | ConvertFrom-Json , pa to skoro da je radilo. Dok nisam ukapirao da treba Get-Content -Raw ime_fajla | ConvertFrom-Json

[Ovu poruku je menjao djoka_l dana 26.12.2023. u 14:45 GMT+1]
 
Odgovor na temu

scoolptor

Član broj: 305514
Poruke: 1631



+591 Profil

icon Re: GALAKSIJA Računar - 40 godina od prvog predstavljanja26.12.2023. u 13:40 - pre 4 meseca
Ja sam trazio od ChatGPT 3.5 da prevede PIC24 asm u C, i nema sanse da se pokupi. Na kraju je moralo da ide sve parcijalno, sa interakcijom.
People are the greatest asset.
The dedicated 5% that can compensate for the remaining 95%.
 
Odgovor na temu

[es] :: PC Konfiguracije :: GALAKSIJA Računar - 40 godina od prvog predstavljanja

Strane: < .. 1 2 3 4

[ Pregleda: 6580 | Odgovora: 68 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.