Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kako detektovati curenje vodovodne cev u zidu?i

[es] :: Elektronika :: Kako detektovati curenje vodovodne cev u zidu?i

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 6155 | Odgovora: 44 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

branko tod

Član broj: 325192
Poruke: 3937



+9457 Profil

icon Re: Kako detektovati curenje vodovodne cev u zidu?i09.03.2024. u 16:47 - pre 48 dana i 18h
PROKLETSTVO

Što sam uopšte i pokretao temu pre četiri godine, kada ništa nisam ni odradio.
Jednostavno, vodovodžija je ubedio sina i mene da nema nikakve potrebe, da
su cevi super bla bla bla ...


U svakom slučaju ispali smo magarci jer se desilo baš ono čega sam se plašio.
Voda je počela da natapa zid, a pojma nemamo gde curi. Da napomenem da
je instalacija odrađena i bila sigurno godinu dana otvorena, i ona zatvorena jer
je tada krenula korona i sve je stalo sa radovima. Tih godinu dana je bila pod
stalnim pritiskom i sve bilo krasno i lepo pa je sin zatvorio zidove i polako sve
završio. Uselili se i posle godinu dana je nastao ovaj problem.

Kako locirati tačno mesto kvara, ima li neko od vas u Beogradu IC kameru da
da je pozajmi na 15 minuta probamo sa njom da detektujemo mesto kvara, ako
je to uopšte moguće.


Pomagajte


[Ovu poruku je menjao branko tod dana 09.03.2024. u 18:16 GMT+1]
Blago onome ko rano poludi, ceo zivot mu u veselju prodje

 
Odgovor na temu

branko tod

Član broj: 325192
Poruke: 3937



+9457 Profil

icon Re: Kako detektovati curenje vodovodne cev u zidu?i09.03.2024. u 17:18 - pre 48 dana i 17h
Sin je počeo da kopa, ali ako bude morao da razbije pola kupatila, biće strašno.



Blago onome ko rano poludi, ceo zivot mu u veselju prodje

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

puntoo
Šabac

Član broj: 68120
Poruke: 415
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+44 Profil

icon Re: Kako detektovati curenje vodovodne cev u zidu?i09.03.2024. u 17:55 - pre 48 dana i 17h
JKP Vodovod ima uređaj za otkrivanje curenja na cevima,mislim da radi na principu detekcije šuma koji se javlja na mestu curenja.Možda bi pomogao stetoskop
Curenje cevi vertikale može biti na spratovima iznad a da se manifestuje kod vas.
Imao sam i slučaj da je loša hidroizolacija poda kupatila iznad natapala zidove kupatila na spratu ispod.

[Ovu poruku je menjao puntoo dana 09.03.2024. u 19:09 GMT+1]
 
Odgovor na temu

branko tod

Član broj: 325192
Poruke: 3937



+9457 Profil

icon Re: Kako detektovati curenje vodovodne cev u zidu?i09.03.2024. u 18:41 - pre 48 dana i 16h
To je spoljni zid, i vidi se velika fleka na zidu. Ne penje se mnogo
iznad otvorenog dela, možda metar i po. A što se ultra zvuka tiče,
mislim da je ovo curenje suviše malo da bi bilo se dektovano na
taj način.

Pokušavam da nađem nešto na netu, ali na engleskom ima samo
za karton kuće.
Blago onome ko rano poludi, ceo zivot mu u veselju prodje

 
Odgovor na temu

Ulfsaar
Beograd

Član broj: 316075
Poruke: 123



+29 Profil

icon Re: Kako detektovati curenje vodovodne cev u zidu?i09.03.2024. u 20:26 - pre 48 dana i 14h
S obzirom na sve opisano, ja bih prvo posumnjao na izlaz za napajanje wc šolje. Pretpostavljam da je to jedino što je bilo opterećivano pritezanjem posle ugradnje pločica, na tom zidu gde se pojavila vlaga.
 
Odgovor na temu

risp73

Član broj: 10771
Poruke: 1182
*.adsl-a-3.sezampro.rs.



+40 Profil

icon Re: Kako detektovati curenje vodovodne cev u zidu?i09.03.2024. u 22:26 - pre 48 dana i 12h
Prije 30ak godina imao sam slučaj u vikendici na moru. Jednoga dana počela je u niši da izbija voda iz zida.
Pozvao sam majstora, zamijenio je metar vodovodna cijevi i pokazao mi taj dio koji je izbacio, usput je i objasnio šta se desilo:
Vodoinstalater koji je radio instalaciju prilikom izgrdnje vikendice, na nekoliko mjesta je cijev "priheftao" gipsom.
Na svim mjestima gdje je bila u dodiru s gipsom cijev je korodirala. Da svojim očima nisam vidio ne bi vjerovao.
Majstor mi je rekao da nijedan pismen vodoinstalater nikad neće dozvoliti da pocinkovana cijev dođe u dodir s gipsom.
 
Odgovor na temu

dusanboss

Član broj: 329401
Poruke: 732
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: dusanboss


+593 Profil

icon Re: Kako detektovati curenje vodovodne cev u zidu?i09.03.2024. u 22:48 - pre 48 dana i 12h
Sad čitam temu... E baš si ga izbaksuzirao Branko :(.

Samo da ne bude da je curenje kod ovih novih instalacija. Gde je spojena voda sa tom vertikalom? Jel tu pri podu? Jel to gore gde su cigle crvenije vlaga ili je tako?
 
Odgovor na temu

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8095



+1755 Profil

icon Re: Kako detektovati curenje vodovodne cev u zidu?i10.03.2024. u 00:02 - pre 48 dana i 11h
Nema tu nikakvog baksuziranja !

Branko je imao nedoumicu sta da radi i izrazio je zabrinutost za cevi. Zato je i pokretao temu.

Ja sam ga podrzao da poslusa sebe i da menja cevi. Ostali clanovi su mu napisali bice sve super , plus majstor i odgovorise coveka.

Kod mene u zgradi , cev u hodniku puca svaka 4 meseca ! Zadnji put majstori bili pre 10 dana !

Ko god radi kupatilo u zgradi, menja sve cevi u stanu .
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16359



+2922 Profil

icon Re: Kako detektovati curenje vodovodne cev u zidu?i10.03.2024. u 09:33 - pre 48 dana i 1h
Citat:
branko tod:
Kako locirati tačno mesto kvara, ima li neko od vas u Beogradu IC kameru da
da je pozajmi na 15 minuta probamo sa njom da detektujemo mesto kvara, ako
je to uopšte moguće.


Ja sam pre nekoliko godina tako trazio curenje cevi
Bio mi je neki lik privatno koji radi za vodovod, imam i dalje broj pa cu ti poslati PP
platio sam nekih 50-60eur tada...

sustina je u tome da ne treba da trazis curenje i da to popravljas, (kao sto sam ja radio)
vec je mnogo mudrije da ako je ikako moguce jednostavno bajpasujes taj deo i zaobidjes tu cev.
To ti naravno nece reci ovaj sto trazi curenje jer nije njegov posao.

verovatno curi zato sto je cev porozna i trula, i nema svrhe popravljati je nego je zaobici, jeftinije i bolje za tebe.

saljem ti broj pa javis ta si uradio.

Takodej iskusan vodoinstalater takodje zna dedukcijom da nadje gde curi, i da zaobidje curenje.

Jalov posao je popravljati trulu cev.
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

B3R1
Berislav Todorovic
NL

Član broj: 224915
Poruke: 803



+636 Profil

icon Re: Kako detektovati curenje vodovodne cev u zidu?i10.03.2024. u 11:25 - pre 47 dana i 23h
Nema tu popravke i krpljenja, vec rezi i zameni drugim parcetom cevi, ali spojeve odradi kako valja. Tiha voda breg roni, pitanje je samo vremena kada ce krpez popustiti. Pre ili kasnije svako osljarenje i razmisljanje u stilu "nece valjda" se zavrsi pogubno.

I tu se "nece valjda" ocas posla pretvori u "hoce itekako". :->
 
Odgovor na temu

baresi
Maribor

Član broj: 66006
Poruke: 1674
*.ipv4.telemach.net.



+243 Profil

icon Re: Kako detektovati curenje vodovodne cev u zidu?i10.03.2024. u 12:05 - pre 47 dana i 22h
Možda da probaš "sondiranjem". Pločice i onako moraš skinuti, taj jedan red i bušiš rupe u zidu pored cevi, na osnovi vlažnosti materijala kojeg izbaci burgija, možda nađeš mjesto gde curi. Rupe je lakše sanirati nego da razbijaš zid kao što je sin počeo.
Drugo, ako je to vertikala i ako zgrada ima upravnika, to je njegov problem, on to mora srediti na trošak zajedničkog fonda. Upravnici postoje baš zbog takvih stvari, instalacije, krov itd, sve što se odnosi na celu zgradu.
lp
baresi
 
Odgovor na temu

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8095



+1755 Profil

icon Re: Kako detektovati curenje vodovodne cev u zidu?i10.03.2024. u 13:40 - pre 47 dana i 21h
U Srbiji nije tako . Ono sto je u zgradi zajednicko , ulazi , stepenice, hodnici , podrumi , krovovi, lift itd. to Upravnik pozove servis sa kim zgrada ima ugovor i oni to odrade. Placa se sa zajednickog racuna zgrade ako ima novca na njemu , ako nema onda dodaju svi preko mesecne uplatnice objedinjenih troskova komunalija . Za Beograd tzv. Info stan , drugi gradovi imaju svoje firme koje vrse objedinjenu naplatu.

Za sve sto je stan svako placa sam u svom stanu . Sve instalacije. Voda , kanalazicaja, struja itd.

Upravnik se u to ne mesa niti on zove majstore. Mada moze ako covek nema majstora, a hoce da mu Upravnik zove , samo ce sam da plati.


Tako je u sustini bilo oduvek i dok nije bilo Upravnika zgrada . Tada je bio predsednik skupstine stanara , sto se sada zove Upravnik .
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16359



+2922 Profil

icon Re: Kako detektovati curenje vodovodne cev u zidu?i10.03.2024. u 14:01 - pre 47 dana i 21h
nezgodno je malo odrediti gde curi na zidu ispod plocica, narocito ako je odradjena hidroizolacija.
Ali mozda se vidi fleka od vode na zidu iza?
takodje na fugama izmedju plocicama moze da se ocrta vlaga.

Na osnovu fleke na zidu moze da se vidi na kojoj visini curi ako je to vertikalni zid, jos ako znate da tuda ide cev to je to.

Majstor za curenje takodje koristi neku vrstu stetoskopa da bi locirao curenje, ali to ne pomaze ako je cev porozna pa zapravo kaplje celom duzinom.

takodje imaju i elekronski instrument koji zakaci na pocetak cevi koji salje impulse i gde se gube zna gde je curenje
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

branko tod

Član broj: 325192
Poruke: 3937



+9457 Profil

icon Re: Kako detektovati curenje vodovodne cev u zidu?i11.03.2024. u 01:05 - pre 47 dana i 9h
Hvala vam na interesovanju i podršci da rešimo problem. Strašno me nervira što sam
pre 4 i više godina predpostavio mogućnost kvara, pokrenuo temu, piskarao i nismo
ništa odradili.
Tema je otvorena u elektronici jer sam ja kao elektroničar razmišljao o nekom ranom
alertu kada dođe do havarije, što je ustvari teška glupost u ovom slučaju. Neki senzor
mesta kvara je delotvoran samo kada imate neki vod od 50 ili 500 metara. Tada vam
može dati rano upozorenje i poziciju eventualnog kvara. Indikacija pri vodu od 2 metra
nije baš nešto genijalno. Znatno je skuplje napraviti takav sistem nego što bi bila cena
zamene te centralne cevi.
Ali pošto je to mogao da odradi samo iskusni majstor, koji je i radio ostalo, on me je
ubedio da je nepotrebno menjati vertikalu. Ustvari, to je vrlo za###an posao, jer se
mora ući i u gornji i u donji prostor da bi se odradili pošteno spojevi. Ustvari, da bi se
omogućilo pravilno priključenje na eventualno zamene u tim prostorima.
Znači, ući min 20 sanimetara preko poda i ispod ploče, plastična cev i klizne spojke
na obe strane, pa kada dođe do zamena cevi gore i dole da to može da se odradi bez
ulaza u vaš prostor.
Predpostavljam da je to bio razlog zašto se Pera vodoinstalater bunio protiv zamene
cevi tvrdeći da je nepotrebno i tako ne odradismo zamenu što se sada obilo o glavu.
U podu se nalazi metalna T račva sa koje se uzima priključak i 99% curi na tom mestu.
Sutra će sin pažljivo da otkopa taj deo i da ga pregleda.
Kvar je primećen ne u stanu nego u prostoru ispod i na spoljnoj fasadi. U stanu je hidro
izolacija koja je žestoko odrađena skoro sve sakrila.
Nastavak u sledećem broju

Verovatno mesto kvara


Blago onome ko rano poludi, ceo zivot mu u veselju prodje

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

DSL
Sweden

Član broj: 47290
Poruke: 1878
193.11.103.*



+166 Profil

icon Re: Kako detektovati curenje vodovodne cev u zidu?i11.03.2024. u 09:07 - pre 47 dana i 1h
Meni se nešto slično desilo... Postavljao ono što zovemo brodski pod u kući, ispalo fenomenalno i nema da skripne ili pucne, nema zazora, uradio sam sam ko sebi... Pre toga, ubacili cevi od centralnog ispod poda i čovek dosao, postavio, pospajao, polemio... Rek'o, ovaj lem ti je siromašan, de to malo pokajmaci.,. "Ma dobro je to, ništa ne brini...
*ebo sam ista igde ima kad sam video da drvo dobija boju na tom mestu
Međutim, obzirom da je kućna varijanta, posegao sam za onim sredstvima koja se koriste za začepljenje rupa na hladnjacima... Neko blatnjavo sredstvo, usuo u sistem, pozatvarao sve ostalo osim te linije, podigao temp na 120C i svi izašli iz kuće da ne bi Cigani leteli u nebo, pola sata moleban na -10 (februar bio) i onda .... Preživeli...sve ok i sad posle 15 godina... Ali to je bio drugi sistem i okolnosti, za ovo je stvarno zeznuto...
 
Odgovor na temu

emiSAr
penzioner
Sarajevo, BiH

Član broj: 286119
Poruke: 3681
188.127.101.*



+357 Profil

icon Re: Kako detektovati curenje vodovodne cev u zidu?i11.03.2024. u 10:03 - pre 47 dana i 1h
Cement (beton, cement malter) imaju isti uticaj na cjevke kao i gips-najedaju ih. Stoga, kad se curenje sanira, kod zatvaranja paznja!
pOz

Nebom stupa, nebom lupa moja generacija., jedan po jedan, srest ćemo se svi...

 
Odgovor na temu

branko tod

Član broj: 325192
Poruke: 3937



+9457 Profil

icon Re: Kako detektovati curenje vodovodne cev u zidu?i11.03.2024. u 11:09 - pre 46 dana i 23h
Mislim da ćemo danas saznati da li kvar na T spoju, jer će sin danas probati da to
pažljivo otkopa.

DSL je ispisao svoje iskustvo sa curenjem grejanja koje je uspeo da sanira sa
sredstvom za brzu popravku hladnjaka. To je ustvari mešavina kaolina i natrijum
silikata, to jest staklene vode, koje očvršćava na 105-110°C.

Skoro sam čitao o američkoj atomskoj podmornici Nautilus, koja 1958. godine
prva prošla ispod Severnog pola. Ali ne bi se to desilo da nije bilo ove mešavine.
Naime, podmornica je negde gubila vodu za hlađenje reaktora, a posada nije
mogla da pronađe gde se to dešava. Stručnjaci su došli na ideju da koriste
Bar's Leaks, automobilski proizvod za zaustavljanje curenja razvijen za
hladnjake koji cure. Podmornica je pristala u Sijetl 2. Juna 1958.
Komandant je naredio članovima posade da se presvuku u civilnu odeću i
mornari su se razmileli širom Sijetla u taksijama da kupe što više sredstva.
Prerušeni mornari su se vratili sa 140 litara sredstva, i 70 litara je usuto
u kondenzator. Curenje je prestalo.
Nešto posle ponoći 9. juna 1958. Nautilus je odplovio put Severnog pola.
Sistem na podmornici više nikada nije procureo.

https://www.military.com/histo...auto-parts-secret-mission.html
Blago onome ko rano poludi, ceo zivot mu u veselju prodje

 
Odgovor na temu

dusanboss

Član broj: 329401
Poruke: 732
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: dusanboss


+593 Profil

icon Re: Kako detektovati curenje vodovodne cev u zidu?i11.03.2024. u 16:40 - pre 46 dana i 18h
Citat:
branko tod:
Hvala vam na interesovanju i podršci da rešimo problem. Strašno me nervira što sam
pre 4 i više godina predpostavio mogućnost kvara, pokrenuo temu, piskarao i nismo
ništa odradili.
Tema je otvorena u elektronici jer sam ja kao elektroničar razmišljao o nekom ranom
alertu kada dođe do havarije, što je ustvari teška glupost u ovom slučaju. Neki senzor
mesta kvara je delotvoran samo kada imate neki vod od 50 ili 500 metara. Tada vam
može dati rano upozorenje i poziciju eventualnog kvara. Indikacija pri vodu od 2 metra
nije baš nešto genijalno. Znatno je skuplje napraviti takav sistem nego što bi bila cena
zamene te centralne cevi.
Ali pošto je to mogao da odradi samo iskusni majstor, koji je i radio ostalo, on me je
ubedio da je nepotrebno menjati vertikalu. Ustvari, to je vrlo za###an posao, jer se
mora ući i u gornji i u donji prostor da bi se odradili pošteno spojevi. Ustvari, da bi se
omogućilo pravilno priključenje na eventualno zamene u tim prostorima.
Znači, ući min 20 sanimetara preko poda i ispod ploče, plastična cev i klizne spojke
na obe strane, pa kada dođe do zamena cevi gore i dole da to može da se odradi bez
ulaza u vaš prostor.
Predpostavljam da je to bio razlog zašto se Pera vodoinstalater bunio protiv zamene
cevi tvrdeći da je nepotrebno i tako ne odradismo zamenu što se sada obilo o glavu.
U podu se nalazi metalna T račva sa koje se uzima priključak i 99% curi na tom mestu.
Sutra će sin pažljivo da otkopa taj deo i da ga pregleda.
Kvar je primećen ne u stanu nego u prostoru ispod i na spoljnoj fasadi. U stanu je hidro
izolacija koja je žestoko odrađena skoro sve sakrila.
Nastavak u sledećem broju

Verovatno mesto kvara



Iskreno mislim da je majstor Pera napravio grešku ne kada je procenio da je stara cev dovoljno dobra već kad je i kako je povezao vodu na nju. Al aj da vidimo kako se razvija situacija.


[Ovu poruku je menjao dusanboss dana 11.03.2024. u 20:46 GMT+1]
 
Odgovor na temu

branko tod

Član broj: 325192
Poruke: 3937



+9457 Profil

icon Re: Kako detektovati curenje vodovodne cev u zidu?i08.04.2024. u 12:12 - pre 18 dana i 23h
Saga o cevi i vodi još nije gotova, ali se nadam da će biti u toku ove nedelje.
Sin je otvorio još vertikale i probio podnu ploču u lokal ispod stana.
Kod sebe je otkrio dva mesta na kojima voda pomalo curi. Prvo mesto je T
spoj, a drugo mesto je na ravnom delu cevi. Ali osnovni problem je u lokalu
ispod stana, tu je cev jeziva. U jednom delu je toliko trula da je pitane dana
kada će doći do havarije.
Pošto je ustanovljeno da kvar nije na instalaciji u stanu, već na zajedničkom
vodu tu počinju problemi. Oćemo nećemo, piškićemo kakićemo je otprilike
stav stanara. Vlasnik stana iznad ne dozvoljava da se uđe kod njega kroz
negov pod, a neki baš nisu voljni da učestvoju u celoj priči. Cev će biti sigurno
zamenjena kod mog sina od ploče gornjeg sprata do poda lokala ispod stana.
To je u svakom slučaju polovično rešenje je će ostatak ostati takav kakav je,
a u zgradi postoje još tri vertikale.

T spoj sa tragovima curenja


Ravni do cevi koji curi


Vertikala u lokalu


Truli deo u lokalu

Blago onome ko rano poludi, ceo zivot mu u veselju prodje

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Living Light

Član broj: 331540
Poruke: 6714



+1159 Profil

icon Re: Kako detektovati curenje vodovodne cev u zidu?i08.04.2024. u 13:13 - pre 18 dana i 22h
Na zalost, to je "teska" varijanta.
Sa okolnim stanarima nema dogovora,
pa bi Taj problem trebao da resi
upravnik zgrade,
a onda nema ocu-necu.

Slican problem sam imao
ali sa Vertikalom od kanalizacije,
koja je Istrulela do neprepoznatljivosti.

Posto komsiluk Nije Hteo da ucestvuje
u finansinama,
- lepo Zatvorim Vertikalu u zidu,
da se kod mene TO ne izliva vise.

Eee onda je nastala Tarapana,
kada se cev napunila do sprata iznad,
i nema voda gde da ode.

Tada su se Momentalno Predomislili,
jer su skapirali da je to
I Njihova Vertikala i da je ona
u Funkciji SVIH STANOVA!

Jedino sto taj cirkus, prljavstinu, pesak
iskop i svi ostale radovi
Nisu bili u njihovom stanu nego u mom.

Muke zive ...
Toliko mnogo knjiga, toliko malo vremena...
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Kako detektovati curenje vodovodne cev u zidu?i

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 6155 | Odgovora: 44 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.