macolakg Dragoljub Aleksijevic Kragujevac
Član broj: 301424 Poruke: 3238 *.adsl.eunet.rs.
|
Ksrele,
Dobio si neke dobre odgovore ali mislim da je potrebno još toga.
Pitanje je šire nego što izgleda na prvi pogled pa zahteva i širi odgovor.
Postoji mnogo vrsta i načina zagrevanja nekog medijuma. Shodno tome i mnogo vrsta "grejača" ma u kojoj formi bili izvedeni.
Možemo ih grubo razdeliti u možda dve grane:
-grejni elementi čija snaga zavisi od temperature,
-grejni elementi čija snaga ne zavisi od temperature.
Prvoj grupi, ovih koji zavise od temperature, pripadaju:
-Poluprovodnički NTC ili PTC grejači i njihova snaga zavisi od temperature, zavisno od potreba.
Češće je PTC (pozitivan temperaturni koeficijent) u upotrebi. Možeš takav sresti u na primer onom pištoljčiću sa plastičnim, silikonskim, topljivim patronima. Opšta osobina tih PTC je da imaju neku vrstu samograničenja i da im nije nužan termostat. Njima snaga opada sa porastom temperature i kada se ujednači ravnoteža između snage i gubitaka, temperatura teži nekoj prilično konstantnoj. Takvi ujedno imaju i neku vrstu samoregulacije, jer ako ih pothladiš snaga im poraste.
-Otpornički grejači zavisni od temperature.
Svi metali inicijalno imaju pozitivan temperaturni keficijent i kada se želi naglasiti ta zavisnost, koriste se metali ili legure kod kojih je to izraženo.
Tipični predstavnici su: tungsten, nekadašnja legura "cekas" i slične legure...
Suština je ista kao kod ovih prethodnih: samograničenje.
Takav grejač se kada beskonačno dugo radi neće istopiti jer mu opadne snaga sa porastom temperature, naravno ako je dimenzionisan tako.
Takve legure su u halogenim grejačima, drugim sijalicama, i nekad bile u onim starim rešoima gde je bio otvoren grejač.
Dakle, da rezimiramo oko ovih temperaturno zavisnih: takvi se lako mogu napraviti i dimenzionisati da ne pregore bez kontrole. Odnosno da im konačna temperatura bude još uvek u dozvoljenim granicama. Ujedno mogu imati i neku vrstu samoregulacije gde ne moraju nužno imati termostasku kontrolu.
To je inače veoma interesantna grupacija grejača jer ima neke fine dodatne mogunosti. Na primer, nekada je fabrika "Ersa" u svojm lemilicama serije MS 6000 imala PTC grejač koji je trajao nenormalno dugo, a kontrolu temperature su vršili merenjem otpora tog istog grejača...
----------------------
Druga grupa, temperaturno nezavisnih grejača je uglavnom od nekoliko legura kod kojih je temperaturni koeficijent veoma mali.
Tipični predstavnici su: manganin sa ubedljivo najmanjim termokoeficijentom koji je izražen tek tamo negde u šestoj decimali iza zapete (da ne tražim sad tačan broj) i od njega se prave čak i etalonski otpornici, potom konstantan, takođe tamo negde u možda petoj iza zapete, kantali raznih vrsta koji takođe imaju zavidno mali koeficijent, reda četvrte ili pete decimale iza zapete...
Ti temperaturno nezavisni grejači nemaju nikakav vid samograničenja osim odnosa konačne snage i gubitaka, gde će prestati porast temperature ukoliko ne dođe do topljenja grejača.
Njihova snaga je uglavnom konstantna na raznim temperaturama.
E sad, da li će takav grejač bez kontrole biti razoren ili ne, zavisi od mnogih stvari.
Ako je proračunat da radi u vazduhu kao medijumu, i ako je dimenzionisan tako da ne može doći do granice otapanja same žice grejača i ostalih pomoćnih metala okolo, može raditi beskonačno dugo.
Tu se često koriste grejači od nekih vrsta kantal legure, kojima je kritična temperatura oko 1150*C.
Viđao sam po ciglanama kantal grejače ogromnih snaga, otvorenih, koji rade na 1100*C, odnosno skoro na granici topljenja, u stanju koje nalikuje tvrdoći nalik gumi, toliko već omekšani da ih ljulja strujanje vazduha od ventilatora.
U tvom slučaju je pomenuti bojlerski grejač namenjen isključivo za rad u tečnom medijumu i ukoliko ostane suv pregoreće zbog prevelike temperature.
Bojlerski grejači su tipično od nekog tipa kantal legure i ne menja im se snaga po temperaturi.
U tvom slučaju, rad od 10sec pri 25 i pri 90*C će konzumirati potpuno jednaku količinu energije, ali porast temperature neće biti baš isti jer gubici rastu naglo i po složenoj zavisnosti sa porastom temperature,
U prevodu, malo manji porast će se dogoditi na 90*C jer su gubici ka okolini veći.
--------------------------
Van stroge teme još nešto korisno.
Svim metalima, sa porastom temperature raste korozivnost. Odnosno, sve su skloniji ka vezivanju kiseonika iz vazduha koji formira okside. A ti oksidi otpadaju sa grejača i njemu se degradira vek zato što je same žice sve manje vremenom. (Fizički je potpuno objašnjivo izvesno smanjenje snage grejača kod dugog radnog veka zbog smanjenja preseka žice ili trake)
Što je viša temperatura, vek grejača koji je izložen normalnoj atmosferi je sve kraći, i to sve važi i za okolne pomoćne metalne delove koji su izloženi visokim temperaturama.
Korozivnost ne raste linearno sa povećanjem temperature, već mnogo naglije. Stoga je kod visokih temperatura radni vek je drastično kraći za sve metale. To se odražava naročito na vek sondi za merenje temperature i takođe im skraćuje radni vek.
Osim mogućeg razaranja topljenjem grejača, ovo je drugi faktor zbog kojeg vremenom "umiru".
Mnogo je toga učinjeno na hemijskom sastavu legura za grejače da bi se postigla veća inertnost prema korozijipri pri visokim temperaturama. Legure koje se danas upotrebljavaju, poput nekih vrsta kantal, vrlo su otporne na koroziju, ali ipak ne potpuno. Vek je mnogo duži nego kod starijih legura ali ipak konačan.
Dalje, pored navedenih problema, vek grejaču smanjuje i mehanički stres koji potiče iz nekoliko mogućih izvora:
-termička dilatacija prilikom promena temperature,
-stres od promenljivih magnetskih polja kod naizmeničnih struja, posebno istaknut kod kontrole faznim zasekom gde se javlja efekat "rebara", odnosno različitih temperatura duž grejača nalik tamnijim i svetlijim prstenovima i ti efekti su posledica sadržaja viših harmonika koji nastaju zbog velikog dI/dt,
-stres od spoljnih mehaničkih vibracija,
-kondenzacija vlage i njeno korozivno dejstvo.
Eto malo šire priče o grejačima i nadam se da nisam bio dosadan, kao što se i nadam da će ovo još nekom biti korisno...
Pozdrav
[Ovu poruku je menjao macolakg dana 27.05.2015. u 00:44 GMT+1]
|