Krećemo sa prvim tekstom u ovom tutorijalu u kome ćemo da se osvrnemo na neke teorijske stvari. Pre toga da napomenem da razvojni sistem nije još gotov, kao i da postoji još jedan USB PIC programator koji je napravljen po uzoru na PK2 (iako nije kopija već samostalan proizvod) koji se zove usbpicprog. Nisam ga još napravio, podrška za PIC16F1827 postoji, ali nije testirana. Ko je raspoložen za njegovu izradu može da pogleda sajt na kome se nalazi sve što je potrebno.
http://usbpicprog.org/
Za njega postoji softverska podrška za linux, windows i macintosh, tako da su sada sve opcije pokrivene i više nećemo da se bavimo novim programatorima, ova 3 pomenuta su više nego dovoljna.
Šta je to mikrokontroler
================
Pojava mikroprocesora, čipova koji su mogli da izvršavaju neki korisnički program, napravila je revoluciju u elektronici omogućivši izradu raznih uredjaja koji su odjednom postali manji, brži, sa više mogućnosti, pa čak dovela i do pojave prvih kompjutera.
Mikrokontroler nije isto što i mikroprocesor, moglo bi da se kaže da je mikrokontroler u stvari njihova nadgradnja. Mikroprocesor se sastoji od aritmetičko-logičke jedinice, nešto malo RAM-a i adresne magistrale kojom su se povezivali sa spoljnom memorijom i ulazno-izlaznim jedinicama. Neki od njih imaju u sebi i programsku memoriju u kojoj se nalazi program koji izvršavaju, dok ostali zahtevaju spoljnu memoriju.
Mikrokontroler takodje sadrži aritmetičko-logičku jedinicu, ali ne poseduje adresnu magistralu jer ima integrisanu programsku memoriju, a uz to ima ugradjene mnoge druge hardverske komponente, kao što su logički ulazno-izlazni pinovi, brojači, tajmeri, oscilatori, RAM, EEPROM, PWM moduli, A/D i D/A konvertori, komparatori, watch-dog tajmeri itd. Moglo bi da se kaže da su mikrokontroleri kompjuteri u malom - uz dodatak neke ulazne jedinice za komunikaciju sa korisnikom (tastatura, miš) i izlazne za prikaz rezultata (ekran, štampač) može da se napravi kompjuter koji bi daleko prevazišao performanse nekadašnjih kompjutera baziranih na osmobitnim mikropocesorima (npr. Z80). Naravno da danas ne bi imalo mnogo smisla praviti takve kompjutere, ali sa mikrokontrolerima možemo da napravimo mnoge zanimljive uredjaje koji mogu da nam posluže za zabavu, edukaciju pa čak i zaradu.
Treba imati na umu da se danas mikrokontroleri nalaze svuda: u digitalnim satovima, digitalnim fotoaparatima, mašinama za izradu fotografija, kafematima, punjačima baterija (ima ih i u samim baterijama), u džepnim baterijskim lampama, pa i u igračkama. U modernim automobilima ih ima na desetine i većina njih komunicira medju sobom (npr. samo u volanu može da ih bude nekoliko).
Cilj ovog tutorijala nije da napravimo neki visoko komercijalan uredjaj već da zainteresovani mogu da nauče osnove rada sa njima, jer je početniku upravo najveći problem da nauči osnove - ako to nema odakle da savlada, početni entuzijazam može brzo da predje u razočaranje.
Postoje mnogi proizvodjači mikrokontrolera, a svaki od njih ima nekoliko familija. Odlučiti se za nekog proizvodjača početniku je jako teško i postoje mnoga mišljenja oko toga šta je za početnika bolje. Mi nećemo da se bavimo tim pitanjima, ovo će biti tutorijal za mikrokontroler proizvodjača "Microchip" i to iz 8-bitne famillije sa unapredjenim jezgrom sa oznakom PIC16F1827. Učićemo kako se za njega pišu programi u programskom jeziku PICBasic Pro, a verovatno ćemo povremeno da se dotaknemo i asemblera. Kasnije, kada savlada osnove, svako može da odluči hoće li da ostane uz Microchip proizvode ili želi da predje na proizvode drugog proizvodjača u zavisnosti od potreba ili nekih drugih razloga.
[Ovu poruku je menjao rsinisa dana 09.08.2012. u 23:05 GMT+1]