http://www.jneurosci.org/content/32/14/4935.full.pdf+html
Grupa naucnika iz Finske je analizirala neuralnu aktivnost u mozgu u momentima gubljenja i vracanja svesti u toku / posle anestezije uz pomoc PET skena.
Ideja istrazivanja je da se identifikuju centri u mozgu zaduzeni za najprimitivniji nivo svesti koji je karakteristican za kratak period posle opadanja koncentracije anestetika ispod nivoa neophodnog za potiskivanje svesti. Ljudi koji su imali operacije uz pomoc odredjenih generalnih anestetika su proziveli ovu fazu koja je licila na delirijum i secaju se kao bivanje svesnim okoline ali ne bilo sta vise od toga (bez memorije o objektima oko sebe, bez mogucnosti reakcije).
Subjekti su testirani uz pomoc 2 generalna anestetika u sirokoj upotrebi (deksmedetomidin i propofol) uz gradualno povecanje / smanjivanje doze i merenje nivoa svesti i PET skeniranie.
Interesantan rezultat istrazivanja je da su prve strukture koje se "bude" primitivni, filogenetski vrlo stari delovi mozga - mozdano stablo i talamus, sa delovima limbickog sistema (anteriorni cingulatni korteks). Neokorteks je skoro pa potpuno "ugasen" u toj fazi sto ovaj PET snimak to jako lepo pokazuje:

Iz ovoga proizilazi da je "kolo" izmedju mozdanog stabla i talamusa element zaduzen za najprimitivniju svest - i da je za dolaska u stanje pune svesnosti neophodno da primitivna svesnost prva pocne da funkcionise. Gradualno posle aktivacije ovih "primitivnih" sistema dolazi do aktivacije visih mozdanih centara u neokorteksu koje pacijenti registruju kao vracanje memorije i drugih visih mozdanih funkcija.
Osim boljeg "usmeravanja" buducih istrazivanja neophodnih komponenti za svest ovo istrazivanje takodje ukazuje na manjkavosti trenutnih sistema za merenje nivoa svesnosti u toku anestezije - merenje svesti u anesteziji se danas zasniva na merenju kortikalne aktivnosti sa pretpostavkom da je nedostatak kortikalne aktivnosti = nemanje svesnosti.
Medjutim, ovo istrazivanje ukazuje da to nije nuzno slucaj, sto mozda objasnjava pojave svesnosti u toku anestezije, koje mogu biti vrlo traumaticne za pacijenta i nisu uopste retke.
[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 09.06.2012. u 18:35 GMT+1]
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey