Citat:
Tek sam počeo sticati znanje u ovoj oblasti, što znači pročitao sam jedan tutorijal za rad sa dremweaverom u kojem nije bilo riječi o pravljenju složenih aplikacija i dinamičkih web prezentacija i donekle naučio služiti se tim programom. Demo verzija sajta, koju sam radio paralelno sa upoznavanjem rada sa dremweaverom izgledala mi je nekako suvoparno. Pitajući se kako to da poboljšam, na ovom forumu sam našao da je za uspješan dizajn sajta potrebno poznavati rad sa programima kao što su macromedia fireworks, gif animator, photoshop.
Ono što me potaklo da postavim ovakvo pitanje je radoznalost da vidim kakvi se sajtovi mogu uraditi sa dremweaverom.
Što se tiče codinga alat ti je tu da ti olakša posao, dok je presudan faktor dobro iskustvo i znanje posla. Ako nameravaš ozbiljno da se baviš ovim poslom, nemoj previše da se vezuješ za DW ili neki drugi alat. Naravno DW jeste profesionalna alatka, i ja to ne poričem, samo hoću da napomenem da se pored ovakvih alatki pogotovu na početku učenja "zanata" čovek privikne na isti, te mu je rad u drugom alatu nemoguć. A to je vrlo nezgodno, jer se odjednom nađeš u situaciju da u nekom drugom alatu ne znaš neke osnovne stvari. Skoncentriši se pre svega na učenje nekog programskog jezika (PHP/ASP.NET). Naravno prvo kreni od HTML i CSS, to ti je sama osnova. Dobar web developer/programer je onaj koji može nezavisno od alata da napravi stvar koja je dobra i koja funkcioniše.
Objašnjenja za termine u prošloj poruci:
CMS sistem je zapravo globalan naziv za sistem koji se bavi menadžmentom sadržaja, tj. upravljanjem. Ovaj termin može da se odnosi na puno stvari. Ali u ovom slučaju mislim na tkz. WebCMS/Internet CMS sistem koji je u osnovi web aplikacija, a koji je zamišljen da olakšava razvoj većih portala (sajtova) i naravno da olakša manipulaciju sadržaja (tekst/slike/multimedija). Ovakvi sistemi kako se iz naziva vidi rade na serveru (i pisani su server-side jezicima), i vlasnicima sajtova omogućavaju da preko web interfejsa upravljaju svojim sajtom/portalom/forumom. Primer nekih WebCMS-a je Joomla, Mambo, Xoops, WordPress...
Source - bukvalno prevedeno znači "izvor". Tim terminom "pregled source-a" podrazumeva se čitanje koda. Ako želiš nekom sajtu da pogledaš "source" to možeš uraditi preko browser-a. Na većini browsera dovoljno je da pritisneš CTRL + U kako bi ti se source prikazao. Ako se radi o statičnom sajtu/stranici (HTML) trebao bi kompletan kod da vidiš, a ako se radi o stranici koja je pisana u nekom server-side jeziku kompletan kod nećeš moći da pogledaš, jer se server-side jezici, tj. kod pisan ovim jezicima izvršava na serveru i prikazuje određeni HTML output.
Custom made - je izraz za neku stvar koja je napravljena unikatno. Konkretno sam ovde mislio na skriptu koju je vlasnik nekog sajta naručio i istu niko sem njega ne koristi.
Programski jezik - ne znam kako ovo da ti objasnim, valjda znaš šta su i čemu služe

.
Citat:
Hvala ti što si mi izašao u susret, odvojio vrijeme i uložio trud, da moje pitanje ne ostane bez odgovora!
Nikakav problem, drago mi je da mogu da pomognem.