Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Grejanje na pelet

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7731509 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

BOB034
vozac,FA
KRAGUJEVAC

Član broj: 198755
Poruke: 14
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet07.11.2010. u 17:43 - pre 164 meseci
Pitam sve koji se razumeju u problematiku i koji koriste pelete kolika bi dnevna potrosnja bila u kg. za objekat velicine 170 kvadrata.Inace tek razmisljam o kupovini kotla,pa ne znam ni kolike bi mi snage trebao i kojeg proizvodjaca.Za svaki savet hvala unapred.
 
0

Mordred
Zemun

Član broj: 1027
Poruke: 179
188.120.102.*



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet07.11.2010. u 19:17 - pre 164 meseci
I ja planiram da kupim automobil, pa me interesuje koliko će goriva da troši na relaciji Beograd-Novi Sad :)

Na potrošnju ogreva utiče preveliki broj faktora da bi ti neko dao odgovor na osnovu površine. Nažalost, čak i kada bi izneo sve podatke o objektu, opet se može dati samo gruba procena.
Recimo, neke bitne stvari su:
Da li su na objektu svi zidovi spoljni?
Kakva je izolacija?
Kakva je stolarija?
Koja je visina plafona?
Da li je iznad plafona tavanski prostor, ploča...
Kakvu kućnu instalaciju poseduješ (podno grejanje, radijatori, koji radijatori)
Koju temperaturu planiraš da držiš u prostorijama
...

Jednostavniji način, za grubu procenu je:
Koji sistem grejanja trenutno koristiš?
Kolika je potrošnja tog energenta?

Potrošnju preračunaš u kwh, pa podeliš sa 5, jer je to okvirna energetska moć 1kg peleta (1MJ je 0.278kwh). Na dobijeni broj dodaš određni procenat, u zavisnosti od trenutnog sistema, jer će sistem na pelet trošiti određenu količinu energije za održavanje temperature u kotlu, čak i kada toplota nije potrebna sistemu grejanja.

Snagu kotla, takođe ugrubo, možeš da računaš preko formule:

Grejana površina (m) * visina prostorije (cm) * koeficijent toplotnih gubitaka / 860

Koeficijent toplotnih gubitaka je vrlo rastegljiv pojam, ali ako imaš stiropor fasadu i PVC stolariju, računaj da je koeficijent 0.3, ako nemaš izolaciju i imaš drvenu stolariju, računaj 0.4 ili 0.45.
Ja bih išao na neki kotao sa maksimalnom snagom od 25KW i sa mogućnošću da radi i na manje od 10KW (za prelzni period).
Anyway, ja kod kuće imam tačno 170kvm i dok sam se grejao na struju, u najhladnijim danima, za dobro zagrevanje mi je bilo potrebno 24kw. U prelaznom periodu je 12KW bilo više nego dovoljno, a i 6 je završavalo posao ako spoljna temperatura ne ide ispod 10C tokom 24h.

Nadam se da se ne ljutiš zbog šale na početku poruke i da sam bar malo pomogao :)
 
+1

urbanz
urban zoli
privatnik proizvodja plastike za široku
potrošnju
Hrtkovci-Ruma

Član broj: 271864
Poruke: 68
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet07.11.2010. u 20:43 - pre 164 meseci
pokrenu se tema konačno, ja bih dodao ako smem da treba voditi još računa koja oprema (peć gorionik) se kupuje (čija) kakva su iskustva ljudi sa njom koja vrsta peleta se misli trošiti jer sam i ja upravo na ovom forumu saznao da agro pelet (koji je nama u Vojvodini mnogo dostupniji) nije preporučljiv u " običan" gorionik već u mnogo skuplji vodom hladjeni gorionik tako da tu ima mnogo pitanja tj kockica koji treba da se poklope tako da ima baš o čemu da se razmišlja
 
0

Mordred
Zemun

Član broj: 1027
Poruke: 179
188.120.102.*



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet07.11.2010. u 21:00 - pre 164 meseci
Pored modela gorionika sa hlađenjem (ako se ne varam taj sistem rashlađivanja dodatno povećava efikasnost kotla, jer je povratni vod topliji nego kada je napustio poslednje grejno telo u sistemu), postoje i modeli sa pokretnom rešetkom. Još ih nisam video, ali trebalo bi da su do sada dostupni kod nas u prodaji preko jedne firme iz Bačkog Petrovca. Vlasnica te firme se registrovala na ovom forumu, ali sada ne vidim njenu poruku u ovoj temi, moguće da je obrisana zbog komercijalizacije.

U pitanju je kotao sa ćupastim gorionikom koji na dnu ima pokretnu rešetku koja u određenom trenutku istrese sadržaj iz gorinika u posudu ispod. Predpostavljam da se to dešava u trenutku dok nema plamena, odnosno nesagorelog peleta u gorioniku. Na taj način se pepeo koji nije izduvan ventilatorom i tragovi šljake izbace u donju posudu, a gorionik ostaje čist. Voleo bih da vidim ovaj ssitem uživo, možda sam sve to pogrešno skapirao :)
U svakom slučaju, gorionik sa takvim principom rada je kreiran baš za agropelete. Ako se dobro sećam, cena je bila prilično povoljna. U rangu jeftinijih modela poput Centrometala i Pellinga.
 
0

BOB034
vozac,FA
KRAGUJEVAC

Član broj: 198755
Poruke: 14
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet07.11.2010. u 21:14 - pre 164 meseci
Izvini jeste kuca 170 kvadrata,ima prizemlje 85 i sprat 85,normalne je gradnje sa izolacijom i eloksiranom stolarijom.Jos ni jedan vid grejanja nisam uveo zato trazim odgovore.Trenutno se grejem na klime i Ta peci.Plan je da odradim radijatorsko grejanje samo ne znam na koji vid energije.Dosta mi se dopala ideja sa peletom zato trazim savete i priblizne cene grejenja na pelet.Krecem od nule sto se tice kupovine i radijatora i kotlova pa me interesuju iskustva drugih postenih ljudi na forumu koji bi dali bilo kakav savet koji moze biti od velike koristi da se nebi pogresilo u startu.Pozdrav ne ljutim se na opasku.
 
0

urbanz
urban zoli
privatnik proizvodja plastike za široku
potrošnju
Hrtkovci-Ruma

Član broj: 271864
Poruke: 68
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet07.11.2010. u 21:50 - pre 164 meseci
za BOB034

svakako si na dobrom putu što se tiče izbora načina grejanja i energenta nadam se da nam se neće i sa peletama desiti fenomen "gasifikacije " tj gasa jer ipak bi trebalo da pelete nisu podložne toliko mahinacijama kao gas, jer ipak se pelete mogu napraviti i u kućnoj režiji

za Mordred

da u pravu si za agro pelete je bolji sistem gorionika sa šoljom, pošto sam ja sad u fazi samogradje gorionika doduše na piljevinu a mogu i pelete da se lože, svaki savet i iskustvo je dobro došlo molio sam g dina AGGIO da pomogne sa savetom i iskustvom ali se još nije oglasio no nadam se da će se uskoro javiti,
gospodja sa foruma je na putu imam broj ako nekome zatreba i ja bih voleo taj gorionik da vidim uživo verovatno se nešto može "snimiti" za samogradnju,koja je uzgred budi rečeno, moguća i isplativa, znam da će mnogi sad reći da je to komplikovano da to baš nije tako jednostavno ali verujte može se vrlo korektno to odraditi za dosta manje para i da bude funkcionalno, naravno neće biti baš tako estetski lepo kao fabrički gorionici niti komjuterizovani ali će vrlo lepo i pouzdano raditi svoj posao
 
0

AGGIO
ENERGETIKA - PELETE - AGGIO
Novi Sad

Član broj: 267236
Poruke: 45
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet08.11.2010. u 08:01 - pre 164 meseci
Za pelet i briket o kojem sam govorio možete dobiti informacije na 021467511

Što se tiče gorionika za agro pelet, po mom iskustvu, jer sam ispitivao više vrsta gorionika, konstatovao sam sledeće:

- zbog hemiskog sastava sojine slame, kukuruzovine, a posebno slame strnih žita, u agro peletama je povećan sadržaj pepela, koji se sastoji od K, Na, Ca, Mg i SO2. Količina pepela se kreće od 3, 6 pa i više posto na masu apsolutno suve sirovine.
- kombinacija alkalnih soli K i Na sa SO2 na temperaturama od 600 - 700 stepeni, stvaraju takozvanu tečnu šljaku, koja se nakon hlađenja formira staklastu tvorevinu koja se lepi na sve površine gde se stvara takav pepeo, a to je gorionik. Odstranivanje ove šljake moguće je samo mehaničkim putem
- problem sa tečnom šljakom razrešili smo tek onda kada smo počeli koristiti gorionik koji je hlađen vodom (cirkulacija vode u kotlovskom sistemu), čime se postiže da temperatura u gorioniku nikada ne pređe 370 stepeni, to jest daleko niže od tačke taljenja pepela.
- Pored toga, ovaj gorionik koji ja sada koristim, ima pneumatski sistem koji je povezan na jedan mali kompresor. Zadatak ovog sistema je da u određenim intervalima izduva pepeo u prostor ložišta - pepeljare kotla. Ugradnjom takvog gorionika moguće je koristiti i agro pelet sa povećanim sadržajem specifičnog pepela.

 
0

musicm
BiH

Član broj: 87056
Poruke: 84
109.175.67.*



Profil

icon Re: Grejanje na pelet09.11.2010. u 00:34 - pre 164 meseci
Pozdrav,

interesuje me da li je neko od vas koristio pelet od šišarica (četinari) ...pošto sam negdje citao da se proizvodi pelet i od toga, da li je neko upoznat kakv je kvalitet peleta od nj. i kakav je kvalitet u odnosu na drveni i agro pelet. Ima li mnogo pepela, i sl. ako uzmemo u obzir da šišarica ima određeni postotak smole u sebi, mislim da to lijepo gori.
Mu71C&E
 
0

Mordred
Zemun

Član broj: 1027
Poruke: 179
188.120.102.*



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet09.11.2010. u 18:27 - pre 164 meseci
Ne vidim razlog da ne gori. Jedino može da bude problem što će se smola lepiti za zidove kotla, smanjivati efikasnosti i zahtevati češće čišćenje.
 
0

musicm
BiH

Član broj: 87056
Poruke: 84
109.175.53.*



Profil

icon Re: Grejanje na pelet09.11.2010. u 23:48 - pre 164 meseci
Poštujem mišljenje, i cijenim Vaš trud na odgovoru, ali korisnije su mi informacije ljudi koji su to koristili...

Pozdrav,
Mu71C&E
 
0

AGGIO
ENERGETIKA - PELETE - AGGIO
Novi Sad

Član broj: 267236
Poruke: 45
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet10.11.2010. u 06:46 - pre 164 meseci
Pelet od šišarki je identičan kvalitetu peleta koje se dobija iz drveta četinara (bor, smrča). Tu se postavlja samo pitanje racionalnog prikupljanja i problema da se kod skupljanja šišarki sa šišarkama ne pokupi i značajna količina mineralnih nečistoća (pesak, prašina) što bi uticalo na sadržaj pepela u peletama. Zbog prisutnih smolnih materija, očekivana toplotna vrednost je za nekih 20 - 25% veća od toplotne vrednosti peleta dobijenih od drugih vrsta drveta.
 
0

musicm
BiH

Član broj: 87056
Poruke: 84
109.175.95.*



Profil

icon Re: Grejanje na pelet10.11.2010. u 14:57 - pre 164 meseci
Ok, hvala AGGIO na odgovoru...

Pozdrav,
Mu71C&E
 
0

Brankoki
Branko Cipcic
Kikinda,SCG

Član broj: 61077
Poruke: 28
89.216.49.*



Profil

icon Re: Grejanje na pelet10.11.2010. u 21:44 - pre 164 meseci
Od kakvih materijala se izradjuju 'cupasti gorionici', jel imate neku skicu, sliku da vidimo kako to izgleda...i funkcionise..verovatno ima jos zainteresovanih za neku varijantu kucne izrade gorionika...hvala!
 
0

urbanz
urban zoli
privatnik proizvodja plastike za široku
potrošnju
Hrtkovci-Ruma

Član broj: 271864
Poruke: 68
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet11.11.2010. u 19:56 - pre 164 meseci


Evo jedne sličice ne znam da li odgovara pravilima ovog foruma ako ne ispravite me

slikan gorionik moje izrade sagoreva piljevinu rnf posle piljevine ubačen i agro pelet fantazija kao pesma na odnosu piljevine
znači kad se postigne sagorevanje piljevine sve ostalo je vrlo lako ( ovo nije hvalisanje ovo je proba za koji dan se završava)
ako nekog interesuje pitajte što znam reći ću vam
 
0

Brankoki
Branko Cipcic
Kikinda,SCG

Član broj: 61077
Poruke: 28
89.216.49.*



Profil

icon Re: Grejanje na pelet11.11.2010. u 21:46 - pre 164 meseci
Eeee ovo vec izgleda kao 'pravo' ;), salim se....stvrno dobro izgleda, verovatno tako i greje... Znaci gorionik je cev koja sa jedne strane dobija peletite i strujanje vazduha, a na drugom kraju cevi je plamen... Urbanz, da li imas problema sa topljenjem pepela od agro peleta... Da li mozes da postavis jos neku sliku, skicu gorionika..makar orijentaciono...kakve materijale si koristio za izradu gorionika....
 
0

shure
Miodrag Cvejin

shure
Član broj: 46098
Poruke: 59
*.static.zrlocal.net.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet11.11.2010. u 21:57 - pre 164 meseci
Pozdrav svima.Treca sezona kako se grejem na pelete,kostice i slicno.No,posto i prodajem i servisiram gorinike,necu ovde sebi praviti reklamu,vec bih pokusao sa savetima.Za pocetak postavljam ovaj osnovni tekst o gorionicima,iz kog se moze po nesto saznati:
Gorionici ,kao gorivo koriste pelet napravljen od drvene piljevine i agropelet napravljen od smese piljevine od drveta i usitnjenih biljnih ostataka(slame),u odnosu 50/50%.Radi se ekološkom gorivu sa minimalnom emisijom CO2,a takođe je u pitanju i obnovljivo gorivo.
Iskustvo onih koji već koriste naše gorionike,govori da se umesto peleta mogu koristiti i koštice od višanja,a takođe i miks kukuruza u zrnu i drvenih peleta.
U tu svrhu,rade se dva osnovna tipa:
1.)Gorionik,sa vazdušnim samo-čišćenjem,kod kojeg se softverski podešava periodično izduvavanje pepela,sa rešetke na kojoj pelet sagoreva.Ovi gorionici su prilagođeni korišćenju peleta od čistog drveta.
2.)Gorionik,koji osim vazdušnog samo-čišćenja,ima i mehaničko samo-čišćenje,prilagođen je sagorevanju,pored peleta od čistog drveta i agropeleta od smese drvene piljevine i biljnih ostataka(slame).Periodika samo-čišćenja se takođe softverski podešava.Mehaničko samo-čišćenje se sastoji od čistača,pokretanog motorom,koji klizi po rešetki za sagorevanje i oslobađa restku od topivih silikata iz slame.Time se rešava glavni problem,koji pravi sagorevanje biljnih ostataka.
Napomena:korišćenje agropeleta podrazumeva i veću količinu pepela,u odnosu na korišćenje peleta od čistog drveta(gde je količina pepela od 1%)

Gorionici ,se sastoje od samog gorionika,koji se montira na vrata kotla i od pužnog transportera,koji se stavlja u rezervoar goriva(u tu svrhu moze se koristiti i obično bure),a povezuje se sa gorionikom gibljivim crevom,kroz koje se doprema gorivo iz rezervoara do gorionika.
Automatika je smeštena u samom gorioniku,ali se na zahtev kupca može isporučivati I odvojeno.
Rad gorionika je potpuno automatski i može se programirati sedam dana unapred.Čišćenje kotla i gorionika se obavlja dva puta nedeljno(ako se koristi pelet od čistog drveta) ,ili svakodnevno,pre paljenja(ako se koristi agropelet).
Paljenje se obavlja(ako nije programirano automatsko paljenje)pritiskom na odgovarajući taster.Procesom paljenja i kasnije rada,upravlja automatika,prema zadatim parametrima.
Proces gašenja(ukoliko nije programirano gašenje)se takođe obavlja pritiskom na odgovarajući taster.Procesom gašenja takođe upravlja automatika i samo gašenje traje petnaestak minuta.
U slučaju nestanka el.energije,a ne koristi se dodatni uređaj za takve situacije,gorionik se naravno gasi,ali se po dolasku el.energije,proces paljenja,obavlja automatski.
Gorionici se povezuju sa kotlovskim,ali i sobnim termostatom i to je i sigurnosna mera, ali i regulacija rada gorionika.Gorionik koji je povezan sa kotlovskim termostatom,je potpuno siguran za korišćenje,čak i u slučaju da dođe do kvara pumpe za vodu.Kada se voda zagreje iznad termostatom zadate granice,gorionik prelazi u rad na minimumu.Ako se posle petnaest minuta temperatura vode ne spusti,gorionik se gasi!Kada se temperatura vode spusti ispod zadate,gorionik se ponovo pali(automatski)
Za razliku od gasnih i naftnih gorionika,gde je samo gorivo eksplozivno,u ovom slučaju,takve opasnosti nema.
Takođe se postavlja i sonda u dimnjaču,koja daje podatke o toploti dima,a koja je takođe sigurnosna mera.
Preporučujemo da se dimnjača reducira na 80 mm.,kako bi se što više toplotne energije iskoristilo.Kotlovi sa gorionicima na pelet,ne zahtevaju specijalne dimnjake.Ako koristite pelet od čistog drveta,dima skoro da neće ni biti.
Potrošnja el.energije,je u rangu potrošnje prosečne sijalice,osim u paljenju,kada je do 300W.Samo paljenje traje petnaestak minuta.
Tehnički parametri koji određuju rad gorionika su fabrički podešeni,ali ovlašćeni serviser ih može menjati i tako gorionik prilagoditi svakom kotlu.
Tipovi gorinika :
1.)Gorionik sa vazdušnim auto-čišćenjem ………do 50 kW(za kuće do 200 kvadrata)
2.)Gorionik sa vazdušnim auto-čišćenjem ………do 100 kW(za kuće do 400 kvadrata)
3.)Gorionik sa vazdušnim i mehaničkim
auto-čišćenjem ………do 100 kW
4.)Gorionik sa vazdušnim i mehaničkim
auto-čišćenjem ……… do 150 kW
5.)Gorionik sa vazdušnim i mehaničkim
auto-čišćenjem ……….do 200 kW
6.)Gorionik sa vazdušnim i mehaničkim
auto-čišćenjem ………..do 250 kW
Gorionici se mogu koristiti osim za grejanje stambenih i poslovnih prostorija i za pekarske peći,u mlekarskoj industriji,za grejanje plastenika i staklenika,sušare i zapravo svuda gde je potrebna toplota za zagrevanje.
Kilogram peleta razvija oko 5kW i 1,7 kg peleta je ekvivalent sa jednim kubikom zemnog gasa.
Grejanje sa peletom vam pruza pun konfor,uz znaajnu finansijsku ustedu,a pritom koristite ekolosko gorivo i ne zagadjujete okolinu

 
0

Mordred
Zemun

Član broj: 1027
Poruke: 179
188.120.102.*



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet11.11.2010. u 22:27 - pre 164 meseci
shure, 50KW za 200kvm mi deluje predimenzinorano. Ako je to neki objekat sa ekstremno visokim plafonima, užasnom izolacijom i stolarijom, pa da kažemo 200 kvadrata, ali i tada bi trebalo da može da greje više. U pristojno izolovonamo objektu, 50KW garantovano može da greje 400 kvadratnih metara stambenog prostora.

Da li je tajmer na gorioniku moguće podesiti za svaki dan i za više različitih vremena?
Recimo, ponedeljkom da radi od 9-15, utorkom od 12-20, sredom od 9-12 i od 17-22h i sl.

Da li ste razmišlajli o implementaciji sistema za automatsko izbacivanje pepela u eksternu posudu?
 
0

shure
Miodrag Cvejin

shure
Član broj: 46098
Poruke: 59
*.static.zrlocal.net.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet11.11.2010. u 22:42 - pre 164 meseci
Da,slazem se sa vama,ali je nasa odluka da ne pravimo manji gorionik,rukovodjena time da ne bi bio dovoljno jeftiniji da bi se to opravdalo.Ovako,on jednostavno ima mogucnost da proizvede 50 kw,ali moze da proizvodi 5 kw i da pritom trosi kilogram na sat...
Da,moze se programirati kako god zelite,cak sest puta da se pali i gasi dnevno i razlicito za sve dane u nedelji.
Softverski je predvidjeno automatsko izpepeljavanje(ako je to dobar izraz) i mozemo isporuciti uredjaj za to
 
0

shure
Miodrag Cvejin

shure
Član broj: 46098
Poruke: 59
*.static.zrlocal.net.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet11.11.2010. u 22:45 - pre 164 meseci
Ooops,nisam dobro procitao vase pitanje ....
Slazem se sa Vama.Jeste predimenzionisano.Taj gorionik moze sa sigurnoscu da zagreje bar 300 kvadrata,ali pod odredjenim uslovima i vise
 
0

urbanz
urban zoli
privatnik proizvodja plastike za široku
potrošnju
Hrtkovci-Ruma

Član broj: 271864
Poruke: 68
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet12.11.2010. u 15:25 - pre 164 meseci
@Brankoki

Gorionik sam pravio od kotlovskog lima ( donji deo) ravan kao tepsija sa rupama za vazduh a poklopac (okrugla cev koja se vidi) obična debelozidna cev , sa agro peletama nisam imao nikakvih problema pošto sam ih kratko probao 2-3 sata jer ovo je ipak gorionik za piljevinu a ovom prepravkom je predvidjena i za sagorevanje peleta što će sa lakoćom raditi, kod ovog sistema se mora izpoštovati nekoliko stvari (a to je i kod fabričkih gorinika) i to mogućnost regulacije jačine vazduha mogućnost podešavanja doziranja na transportnom pužu ( rešava se sa jednim duplim vremenskim relejom koji ima mogućnost podešavanja koliko često se puž uključuje i koliko dugo radi puž) ta opcija omogućava vrlo precizno doziranje a sa njom u kombinaciji sa jačinom vazduha se podešava jačina i kvalitet plamena i kojom brzinom se zagreva ceo sistem tj peć, zeljena temp se zadaje na termostatu koji radi u opseku nekoliko stepeni što znači kad se postigne željena temp termostat gasi ventilator i dozator i ceo sistem stoji ugašen dok temp ne opadne za nekoliko stepeni kad termostat upali ventilator on raspiruje žar koja je ostala dozator dodaje piljevinu (ili pelete) i sve ide iz početka tako da se zadata temp vrlo precizno održava, ja se na ovaj sistem grejem 5-6 godina i vrlo sam zadovoljan ali sad kod nas nema više piljevine i zbog toga sam i radio prepravku da bih momentalno mogao preći na pelete kad potrošim piljevinu koju još malo imam

pozdrav svima ako nekog još nešto interesuje pitajte rećiću vam sve što znam
 
0

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7731509 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.