Svako pravno lice, a pogotovo veliki poslovni sistemi imaju unutrasnje procese i svaki proces vrsi u celom poslovnom sistemu odgovarajucu funkciju. Da bi taj poslovni sistem efikasno i efektivno poslovao njegovi poslovni procesi moraju da budu najbolje moguce sinhronizovani. Poslovni procesi medjusobno vrse izmedju sebe slozenu, po definisanim procedurama, komunikaciju, tj. razmenu velike kolicine podataka i dokumenata. Ti podaci i ta dokumenta normalno da moraju da budu i na adekvatan nacin verifikovana. Dokumenta mogu da budu u papirnom obliku, kao sto uglavnom i jesu i u komunikaciji papirnim dokumentima poslovanje preduzeca gubi na efikasnosti i produktivnosti i normalno da se profit ne ostvaruje u onom obimu u kojem bi trebalo. Uvodjenjem elektronskog poslovanja u poslovanje koje se obavlja izmedju unutrasnjih procesa jednog preduzeca ili neke institucije, povecava se efikasnost rada tog poslovnog sistema ili institucije.
To elektronsko poslovanje izmedu internih procesa poslovnog sistema moze biti regulisano internim pravilnicima preduzeca. Ali svako preduzece donosi svoje interne pravilnike. Da bi elektronsko poslovanje izmedju dva poslovna sistema bili harmonizovani, moraju da im budu harmonizovani interni pravilnici o elektronskom poslovanju, a da bi oni bili harmonizovani neophodan je zakonski okvir koji ce da uskladi tu harmonizaciju. Taj zakonski okvir nije potpun donosenjem predvidjenih e-zakona po Direktivama EU, kao sto su: Zakon o elektronskoj-trgovini, Zakon o elektronskom potpisu, Zakon o elektronskom dokumentu, Zakon o elektronskim komunikacijama. Procesi su mnogo slozeniji mehanizmi, a njihov medjusobni poslovni odnosi jos slozeniji. S druge strane poslovni odnosi izmedju razlicitih poslovnih sistema raznolikih drustvenih odnosa su jos slozeniji i ni jedan predvidjeni e-zakona koji se planira nije dovoljan da pokrije navedeno.
Zato sam i predlozio da se prvo krene sa Zakonom o elektronskom poslovanju, ali s obzirom da nasa drzava mora da se pridrzava Direktiva EU i mora da po hitnom postupku donese planirane e-zakone, sto razumem, Zakon o elektronskom poslovanju po Direktivama EU nije prioritet. Pa kad je vec tako onda treba sistematicnije prici daljem razvoju elektronskog poslovanja i krenuti sa Projektom STRATEGIJE ELELKTRONSKOG POSLOVANJA kojom bi se postavili pravi temelji sveobuhvatnog daljeg razvoja elektronskog poslovanja u Srbiji imakici u vidu sve napred navedeno.
O svemu tome sam mnogo vise pisao i argumentovano obrazlagao na ECDL FORUM-u Jugoimport-SDOR
http://www.ecdlcentar.com/forum i to ne sa akademskog stanovista i takvih potreba, vec iz realnih prakticnih potreba koje kao Rukovodilac informatike i kvaliteta u velikom i slozenom poslovnom sistemu kao sto je Jugoimport-SDPR imam.