Uvod
Elem, pre opisa malo teorije za ljude koji nisu upoznati sa tematikom, "Noise Cancelling" slusalice se razlikuju od obicnih slusalica po tome sto su u stanju da umanje pozadinski sum kao, npr, zvuk kancelarije ili brujanje avionskog motora. Efekat koji se time postize je objektivno smanjivanje nivoa suma koji dopire do vasih usiju, sto omogucava 2 stvari: vece uzivanje u muzici + manje opterecenje vaseg mozga nepotrebim sumom, sto cuva usi i manje zamara glavu ;-)
Postoje 2 vrste NC slusalica - pasivne i aktivne.
Pasivne NC slusalice posao obavljaju uz pomoc proste izolacije - to je obicno ili debeo sloj oko uha, ili u slucaju "in ear" slusalica koje ulaze u usni kanal, dobra zaptivenost koja blokira ulaz bilo kojeg drugog zvuka u usni kanal. Postoje jako skupe in-ear slusalice (Shure & Co) koje imaju totalnu zaptivenost sto moze da generise vrlo neprijatnu tisinu ako izadjete na ulicu, recimo... Mnogi ljudi imaju problem sa in-ear slusalicama zbog ulaska u usni kanal, sto zbog higijene - sto zbog drugih neprijatnosti koje guranje objekata u usni kanal donosi.
Aktivne NC slusalice, medju kojima je i Sennheiser PXC 450, mogu da imaju i pasivni deo kao prva grupa obicno izveden kroz dobar sloj koji zaptiva usi (ili potpuno oko usiju kao Bose QC2, ili na usnim skoljkama kao Bose QC3) - medjutim ono sto ih izdvaja od prve grupe je mehanizam koji aktivno umanjuje sum emitovanjem "anti-suma" tj. fazno-invertovanog zvuka. Teorija kaze da kada se fazno-invertovani zvuk pusta paralelno sa izvorom suma dolazi do "potiranja" i aktivnog smanjenja suma.
Najcesce, aktivne NC slusalice imaju mikrofone koji "slusaju" sve vreme zvuk oko slusalica - i posle DSP procesiranja u slusalice emituju fazno-invertovani sum koji potire pozadinski sum. Kako se moze pretpostaviti, ovaj algoritam se moze izvesti na mnogo nacina i na trzistu postoji vec dosta NC slusalica, dok je do pre samo par godina ova tehnologija bila ekskluzivna za profesionalnu opremu u helikopterima i avionima.
Vecina ljubitelja Hi-Fi zvuka je do skoro na NC slusalice gledala sa nepoverenjem, zbog kompromisa koje su prvi modeli nosili - cesto su NC algoritmi unosili dodatne distorzije u sam zvuk, kao npr neprirodni sum u visokim frekvencijama (Sennheiser PXC 200/250), ili su prosto imale "prenaduvani" bas i mutan "mid-range" (Bose QC2/QC3) koji ih je cinio "igrackama" za mase a ne uredjajima za uzivanje u muzici. Kao sto ce ovaj opis pokazati, Sennheiser je uspeo da stavi tacku na sve te mane.
Autor review-a je inace jako zainteresovan za ovu tehnologiju zbog ogromnog broja sati koje provodi po avionima svakog meseca - svako ko leti duze od 2h zna koliko jako brujanje motora moze da izmori coveka i da ga ucini mnogo vise umornim i uskrati mu mogucnost za odmor. Do sada sam imao direktnog iskustva sa Bose QC2/QC3 , Sennheiser PXC250 i sada, konacno PXC 450 slusalicama.
Prvi Utisci
Na PXC 450 sam naleteo pre 2 nedelje na singapurskom aerodromu u "tehnickoj pauzi" na letu do Sidneja i odlucio sam da ih probam i uparim sa mojim, sada vec matorim, Bose QC3 sluskama koje su posluzile od Londona do Singapura - i, posle prvog minuta sam vec znao da ce Sennheiser PXC 450 biti u mom vlasnistvu. Slusalice dolaze u jako lepom mobilnom pakovanju (savijaju se) - imaju kozni deo koji se pripaja uz usi i dolaze u jako lepoj kutiji:


Nastavak puta od Singapura do Sidneja je bio prava muzika za usi (bukvalno!), sa znacajno manjim avionskim sumom od (vec odlicnih) Bose QC3 i kvalitetom zvuka koji....
... Koji ostavlja Bose QC2 i QC3 u totalnoj prasini!!!
Ozbiljno, Sennheiser PXC 450 totalno >ubija< Bose (neko bi rekao da ubijanje Bose-a po kvalitetu zvuka i nije tako tesko) - prva stvar koja se primecuje je jasnost i kristalna cistoca zvuka, koja je sasvim uporediva sa ultimativnim Sennheiser HD-590 pa cak i mozda sa HD 600!!! Iako nisu "open air" vec "closed air" prostornost zvuka je sacuvana i bass je sasvim prirodan za razliku od Bose-a koji daje pojacani "punching" bas sa zamucenom srednjom i visokom sekcijom! Iako niko u audiofilskim krugovima ne bi NC slusalice nazvao "audiofilskim", PXC 450 je mozda prvi model koji nudi pravi Hi-Fi zvuk bez kompromisa cak i sa Noise Cancelling algoritmom.
Posle Sennheiser-a PXC 450 stavljanje Bose QC3 slusalica na usi tera coveka da pomisli "boze, sta sam ja slusao sve ovo vreme" - tolika je razlika u kvalitetu zvuka koji je sa Bose-om iznenada vrlo mutan sa prenaduvanim basevima. To i ne cudi, ipak je nemacki audio inzenjering u Sennheiseru nesto sto je jako tesko dostici.
Pustite Eric Claptona u Boeing 747-400 i bukvalno mozete cuti njegove prste dok ih prevlaci preko gitare... ili recimo pustite "Englishman in New York" od Stinga i uzivajte u savrseno jasnim cinelama i Sting-ovom glasu bez ikakvih kompromisa...
Urlik Rolls Royce motora na Boeingu 747-400 postaje tihi sum uporediv sa, recimo, sumom motora na modernim automobilima dok sedite u autu. Sasvim druga realnost koju vrlo lako mozete uporediti sa pravom realnoscu prostim skidanjem slusalica sa usiju - iznenadni zvucni udar i urlanje motora ce vam dati do znanja kolika je stvarna prednost Noise Cancellinga ;-)
Beat that, Bose :)
Malo cifri za audiofile:
Frekventi opseg: 8 Hz (!!) - 28.000 Hz
Pasivni NC - do 32 dB
Aktivni NC - 23 dB (Noise Guard 2.0)
THD @1 kHz - <0.1%
SPL na 1 kHz - 108 dB SPL
Trajanje baterija - >21 h (AAA Alkaline)
Impedansa - 150 Oma (through) ili 700 oma (aktivni NC)
Dakle, Sennheiser PXC 450, iako reklamirane od strane Sennheiser-a kao "Travel Aid" imaju audio karakteristike sasvim dovoljne za visu srednju klasu kao gore pomenuti HD 590 i mogu se koristiti cak i u profesionalne svrhe za monitoring pa cak i za editing. Frekventni opseg je ogroman, 8 Hz je nesto sto ni najbolji subwooferi ne mogu da postignu a SPL od 108 dB obecava odlicnu dinamiku zvuka!
Jos jedna novina kod ovih slusalica je i "Talk Through" mod operacije - koji se aktivira pritiskom na dugme, i koji omogucava razgovor sa drugima sa i dalje aktivnim NC-om - ovo je testirano u avionu i radi >savrseno< - mozete cuti stjuardesu sa par metara, bez brujanja motora!
Slusalice imaju i "through" mod, kada se ponasaju kao obicne slusalice bez aktivnog NC-a. Ovo je dodatna prednost u odnosu na Bose QC2/QC3, koje su apsolutno neupotrebljive kada im se isprazni baterija. Sennheiser PXC 450 koristi obicne AAA baterije (koje traju oko 21h) pa se lako mogu zameniti kada isteknu.
Jedina mana ovih slusalica je jako visoka impedansa (150 oma u through modu ili 700 oma u NC modu) - Sennheiser je ovo verovatno izabrao radi sto bolje kompatibilnosti sa avionskim entertainment sistemima, ali ovo takodje znaci i jako slab zvuk prilikom koriscenja sa MP3 playerima kao sto je Apple iPod. Na zalost, ovome nema leka osim ako ne koristite headphone-amp (sto je neupotrebljivo za mobilnu upotrebu).
Na srecu, audio izlaz sa vecine laptopova ima dovoljnu snagu da "drajvuje" ove slusalice sa solidnim kvalitetom - pa se umesto iPod-a u avionu moze koristiti laptop. Na zalost, to ne resava problem za mobilnu upotrebu, ali ove slusalice i nisu bas namenjene za trcanje u parku (videti sliku gore ;-)
Noise Cancelling
Stizemo do najvaznijeg dela ovog opisa - a to je Noise Cancelling. Malo vise upuceni u ovu tematiku se secaju da je Sennheiser vec imao NC tehnologiju "NoiseGuard" koja je bila u upotrebi sa PXC-200 i PXC-250 slusalicama. Na zalost, NoiseGuard je imao 2 velike mane:
- Slusalice su imale dodatni deo na kablu koji je bio NC procesor (+ baterije) - sto je potpuno otezavalo mobilnost i cinilo sluske vrlo kabastim za upotrebu
- Sam NC algoritam je bio los, ne toliko na bas delu (koji je najvazniji) koliko na HF delu gde je postojao neprirodan sum koji je bio vrlo cujan
Bose QC2 i QC3 su potpuno ostavljali stare Sennheiser NC slusalice u prasini. Nemacki inzenjeri su definitivno naucili lekciju, i razvili "NoiseGuard II" algoritam koji se koristi u PXC-450 slusalicama:
- NoiseGuard II koristi samo jednu AAA bateriju (umesto 2 AA u prosloj verziji) i integrisan je u same slusalice sa sve lezistem za bateriju
- Sam kvalitet Noise Cancelling algoritma je drasticno povecan i HF sum potpuno eliminisan dok je LF eliminacija znacajno bolja nego NoiseGuard I pa cak i Bose QC2/QC3
Mogu slobodno da kazem da je kolicina suma eliminisanog od strane PXC 450 primetno veca od Bose QC2/QC3 modela + imaju primetno vecu eliminaciju suma u srednjem i visem frekventnom opsegu, sto je jako dobro za Air-Conditiioning uredjaje npr... Sve u svemu, i u ovoj kategoriji Sennheiser uspeva da bude bolji od Bose-a.
Mane
Osim vec pomenute visoke impedanse koja moze biti veliki problem ljudima koji zele da slusaju muziku sa portabl MP3 playera kao sto je iPod, jedina mana koja se moze naci ovim slusalicama je cena... Na zalost, Sennheiser je odlucio da ih svrsta u "premium" rang, pa su u USA ceste posalice da je "450" u nazivu zapravo cena u dolarima ;-)
Ali, slobodno mogu reci da je za ljude koji cesto putuju a, u isto vreme cene kvalitet zvuka ta cena sasvim OK investicija. Za one kojima kvalitet zvuka nije prioritet, ili zele da koriste ove slusalice sa MP3 playerom, mozda neki od drugih Noise Cancelling slusalica mogu biti bolji izbor.
Zakljucak
Sta reci, Sennheiser je naucio iz gresaka od svojih ranijih pokusaja pravljenja NC slusalica i napravio produkt koji je trenutno najbolji u svojoj klasi. Bose ce imati velike probleme da napravi nesto ovakvog kvaliteta zvuka...
[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 20.07.2008. u 16:17 GMT+1]
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey