To se može raditi na mnogo načina, mada verujem da najviše ljudi koristi prosto pretvaranje RGB u Greyscale.
Ovde ću vam predstaviti jednu metodu koju koristim kad god mi je nešto posebno važno da ispadne dobro kao CB.
Potpuno je jednostavno, koristi se Calculation opcija iz PS-a, u meniju Image.
Svakome ko voli CB fotografiju a nije dosad bio upoznat sa ovom opcijom preporučujem da je dobro istrži jer pruža jednostavne i gotovo beskrajne mogučnosti za dobijanje svih zamislivih i mnogih nepojmljivih kombinacija. Nema potrebe za posebnim objašnjenjem, postoje tri osnovna podešavanja koja bitno utiču na rezultat, to je izbor Blendinga (darknes, multiplay, overlay... cela PS paleta poznata iz lejera), zatim biranje ulaznog i izlaznog kanala (RGB i Grey s jedne i RGB i Grey s druge strane, sve kombinacije su u igri, dakle 16 njih), na kraju dosta utiče i prost Opacity koji može klizati od 1 do 100%. E, sad, to nije sve, ako sliku prebacite u CMYK dobijate sve ono gore puta 25 sa sasvim drugačijim rezultatima u svakoj kombinaciji. Vrlo zanimljive i neočekivane stvari se dobijaju prelaskom na Lab kolor.
Ovom metodom, jedna ista kolorna fotka može imati stotinjak različitih i upotrebljivih rezultata. Evo jednog prostog primera dole, napravljenog na brzinu: prva desno od kolora je verzija nastala prostim pretvaranjem u CB... ostale su ponešto nasumice odabrano.
Ima i dalje. Recimo, svrsishodno je uzeti dve varijante, preklopiti ih u lejerima i međuvarijantama dobiti nešto treće.
Takođe, moguće je rezltat preklopiti sa početnom kolornom verzijom u lejerima i recimo propustiti 10% kolora da samo dotakne CB... ili 20%, to ume da da čudesne rezultate.
Ima i dalje, ali zasad od mene dosta ovoliko. Ne trebe u ovo savremeno digitalno doba fotku jednostavno samo puknuti u CB. Šteta je ne poigrati se malo.
Klikom na ovu slikicu dobijate malo veću. Pogledajte je pažljivo, ne brzajte u proceni šta se sve desilo, pratite kako se osnovne boje menjaju svaka na svoj način i često potpuno neočekivano:
