Ako pitate ljude oko sebe za marku mobilnih telefona HTC, sansa da ce vecina njih odgovoriti sa "prvi put cujem" je vrlo velika, iako je HTC jedan od najvecih svetskih proizvodjaca mobilnih telefona! Razlog za ovo je sto je HTC dugo vremena bio "white label" proizvodjac koji je proizvodio telefone za druge firme koje su lepile njihov brand na HTC-ov hardver. Telefoni proizvedeni u HTC fabrikama su bili poznati pod raznim imenima (QTek, T-Mobile MDA, I-Mate itd...)
Medjutim, HTC je pre nesto vise od godinu dana odlucio da napravi radikalan zaokret u proizvodnoj strategiji i da pocne da nudi telefone direktno kao njihov brand - HTC. Njihovi high-end telefoni su poznati kao vrlo dobri sa stanovista opcija i performansi ali, na zalost, kao i kod svih dalekoistocnih proizvodjaca im je nedostajalo iskustvo sa upotrebljivoscu i dizajnom koji je bio dugo vremena... khm "daleko istocni", da se tako izrazim. Medjutim, u poslednje vreme je HTC napravio krupne korake u smeru sazrevanja u ozbiljnu kompaniju ne samo sa stanovista produkcionih kapaciteta vec i sa stanovista dizajna i polako pocinje da lici na velike brandove tipa Nokia i sl.
Inace, Autor ovog tesksta je odavno prestao da biva ljubitelj Nokia telefona i Symbian OS-a uopste, i od kad je presao na Win Mobile i HTC platformu, cisto sumnja da ce se ikad vratiti nazad prvenstveno zbog superiorne integracije mobilnog telefona i laptopa (tj. Windows OS-a na istom), i zbog mogucnosti punjenja preko USB porta, sto i te kako olaksava putnu torbu i smanjuje nered:-)
Autorov verni HTC TyTN je sluzio godinu ipo dana, sve do danas kada je na moj sto na poslu dosla Amazon-ova kutija sa HTC Kaiser telefonom unutra, poznatim i kao TyTN II - taman na vreme, posto je TyTN vec posteno izgreban i izgleda vrlo "korisceno".
Za neupucene, HTC TyTN telefon je high-end PDA telefon sa flip-tastaturom namenjen biznis trzistu, sto znaci da se moze koristiti kako sa stylys-om (olovkom) tako i preko tastature, sto znacajno olaksava upotrebu i pisanje e-mailova, SMS-ova i taskova. Tastatura se izvlaci na vrlo jednostavan nacin, i ne povecava povrsinu telefona - celokupna povrsina prednje strane je rezervisana za ekran, kao kod PDA uredjaja.
HTC TyTN pokrece Windows Mobile operativni sistem (originalno v5.0 a kasnije i WinMobile 6) koji se savrseno integrise sa vasim laptopom tj. Windows-om na njemu, trenutno sinhronizuje podatke i mailove izmedju telefona i Outlook-a i, najvaznije, nije vam potreban dodatni punjac na putu vec je moguce telefon puniti preko USB kabla. Na zalost, TyTN je imao i neke mane, koje je, na svu srecu, HTC pazljivo analizirao i, kako cemo videti - ispravio!
Prve impresije
Prva stvar koju cete primetiti kod HTC Kaisera je da je HTC kao firma definitivno "odrastao" - docekace vas lepa kutija sa Kaiser telefonim udobno usadjenim u fino obradjenu ambalazu - definitivno veliki korak napred za HTC kao brand. Ispod ambalaze se nalazi jako lepa torbica, definitivno znacajno veceg kvaliteta koju definitivno mozete koristiti u svim prilikama. Osim HTC-ovog CD-a, u kutiji je i TomTom Navigator 6.0 - idealan pratilac GPS modula.
Ostatak kutije je standardan i nema potrebe dodatno ga komentarisati.

Sledece sto se moze primetiti je prvo unapredjenje u odnosu na TyTN - Kaiser je tanji i definitivno sa mnogo lepsom ("skupljom") obradom, i na prvi pogled se vidi da je HTC ulozio mnogo vise vremena u dizajn Kaisera i da su obratili paznju na sitne detalje. Evo par fotki kako Kaiser izgleda u ruci:


Evo kako izgledaju HTC Kaiser, moj stari HTC TyTN i moj drugi telefon, Samsung i600 (poznatiji i kao "evropski Blackjack") u line-upu:

I vertikalno:

Sledece iznenadjenje je tastatura - flip je ovog puta na drugoj strani, i sa vidnim poboljsanjem u mehanizmom otvaranja i zatvaranja. Za razliku od TyTN-a, gde je bilo potrebno rucno "slajdovati" tastaturu unutra i napolje, Kaiser ima mehanizam sa oprugom koji "izbaci" i "ubaci" tastaturu polu-automatski, sto ima definitivno lepsi efekat (uvlacenje i izvlacenje takodje pozdravlja zvucni efekat u Windows-u, koji mozete iskljuciti)

Ispitujuci flip mehanizam, primeticete sledece unapredjenje - Slot za SIM karticu se nalazi na delu telefona gde je ekran, i moguce mu je prici prostim izbacivanjem tastature - definitivno veliki plus u odnosu na TyTN, gde je SIM kartica bila ispod baterije. Takodje, videcete i zasticeni slot za Micro SD karticu, zasticen gumenim zatvaracem, jos jedno unapredjenje u odnosu na TyTN gde je slot za Micro SD bio "go" i cesto bio podlozan uticaju prasine.
Zadnji deo telefona je isto tako lepse dizajniran, sa mat crnom plastikom. Odmah cete primetiti kameru, koja je ovog puta auto-fokusna (TyTN je imao "rucicu" za manuelni fokus) i koja ima 3 Megapiksela (TyTN - 2 megapiksela).
Takodje, ispitivanje zadnjeg dela Kaisera otkriva jos jednu bitnu novinu - GPS antena. HTC Kaiser sadrzi i GPS modul, koji je aktiviran i radi. Dobri poznavaoci TyTN-a sigurno znaju da je i TyTN posedovao GPS cip u sebi, ali je HTC odlucio da ga izbaci bez GPS funkcionalnosti, tako da je cip ostao na PCB-u TyTN-a ali bez antene, tako da ga je bilo nemoguce koristiti bez izuzetno komplikovane hardverske modifikacije.
Baterija je ista kao i kod TyTN-a - 1350 mAh. Stand-by time u 3G mrezi je oko 350 sati (iliti 2 nedelje) ili 364 sata za GSM mreze, a talk-vreme je 264 minuta za 3G i 420 minuta za GSM.
Toliko o hardveru, sada cemo preci na karakteristike telefona - koje su taksativno jedna po jedna unapredjenje u odnosu na TyTN:
Karakteristike
Naravno, Kaiser je QuadBand telefon, sto znaci da ste u stanju da ga koristite svuda gde postoji digitalna mobilna mreza, sto je izuzetno vazno ako putujete u ne-GSM zemlje.
OS: Win Mobile 6 (originalni TyTN je izasao sa Win Mobile 5.0)
Chipset: Qualcomm MSM 7200 (400 MHz ARM11 Application Processor, 400 MHz ARM9 Comms) - u odnosu na 400-megahercni ARM9 u starom TyTN-u (ARM4 instrukcijski set)
ROM: 256 MB (TyTN: 128 MB)
RAM: 128 MB (TyTN: 64 MB)
Radio: Quad Band + HSDPA + HSUPA + WiFi 802.11b/g
GPS: Sa Assisted GSP podrskom (A-GPS)
Kamera: 3 megapiksela (TyTN: 2 megapiksela)
Takodje, Bluetooth 2.0, USB i MicroSD se podrazumevaju. MicroSD podrzava i SDHC standard (testirano do 8 GB)
Kako se vidi, HTC je definitivno odlucio da pojaca svaku osobinu vec izuzetno kvalitetnog i mocnog TyTN-a i da otkloni glavni nedostatak - nedostatak GPS modula. Takodje, HTC je odlucio da ugradi i HSUPA podrsku u radio modul (koja je tek u povoju sto se implementacije u mobilnim mrezama tice) pored vec dovoljno brze HSDPA podrske koja je postojala u TyTN-u - to vam daje mogucnost da surfujete 7.2 Mbit/s brzinom i da saljete mailove sa 3.6 Mbit/s uplinkom. Naravno, aktuelne brzine zavise i od operatera (o tome kasnije) kao i od pokrivenosti. Ako HSDPA nije dostupan, Kaiser ce vrlo rado fall-backovati na UMTS ili na GPRS ako ni UMTS nije dostupan.
Isto tako, Qualcomm-ov ARM11 aplikativni procesor na 400 MHz je jako bitno poboljsanje u odnosu na Samsungov SC32442A cip, jer poseduje ARM5 instrukcijski set, koji omogucava i do 50% ubrzanja za signal-processing i multimedijalne aplikacije. Takodje, posedovanje drugog ARM9 procesora na 400 MHz zaduzenog za Radio i komunikacije je velika prednost jer ce glavni procesor biti rasterecen i slobodan za aplikacije.
Jedina mana koja jos nije ispravljena je QVGA displej - velika steta sto HTC nije uradio i taj poslednji korak, i obogatio ovaj telefon sa VGA displejom, mada treba razumeti i njih - moraju i oni od necega da zive kasnije, jer da su stavili i VGA u ovaj telefon, verovatno vise ne bi mogli prodati nista novo u ovom segmentu :-)
Windows Mobile se izuzetno brzo startuje i primeticete znacajno brzi odziv na komande u odnosu na TyTN (pogotovu screen flip kada izvucete tastaturu). Home Screen kao i Dial Pad su novi HTC line-up, koji ste vec videli u modelu Touch - vidi se da je iPhone UI imao veliki uticaj na HTC, jer je novi HTC interfejs dizajniran tako da moze da se koristi i sa prstom. Weather plug-in je takodje lep dodatak koji ce vam smanjiti potrebu za gledanjem vremenske prognoze (Weather plug-in koristi vasu DATA konekciju)
Windows Mobile 6.0 naravno sadrzi i Office 2007 Mobile, koji cita i nove Office 2007 XML dokumente. Takodje, u kutiji stize i TomTom Navigator 6.0 CD - doduse jos nisam nasao mape, moguce je da ne dolaze u paketu.
Kao test, odlucio sam da testiram HSDPA/HSUPA modul na Vodafone-ovoj mrezi - i evo rezultata:

Na zalost, izgleda da u mom stanu nema HSUPA mreze, pa je uplink "zakucan" na 300 Kbit/s a downlink na 1.7 Mbit/s. Mada, uzevsi u obzir da je signal imao 2 od 5 crta i nije tako lose. Kao sto se vidi, Kaiser mozete koristiti i kao odlican modem, ako vec preferirate da pisete mailove i da surfujete sa laptopa. Windows Vista i njen Device Center lepo prepoznaju Kaiser i prikazuju njegovu sliku prilikom iniciranja ActiveSync konekcije.
Telefon imam prekratko da bih testirao kvalitet radio modula - nadam se da ce biti bar podjednako kvalitetan kao TyTN, koji je od 1.40 verzije Radio ROM-a uspesno polagao moj ekstremni test (rad u vozu od Stuttgarta do Minhena u Vodafone mrezi bez diskonektovanja vec maksimalno sa kratkim prekidima u prenosu) - doduse, moze da se desi da ce im opet trebati nekoliko revizija Radio ROM-a da postignu takve performanse, no to cemo videti za koji dan.
Skener Vizit Karti
HTC Kaiser dolazi i sa WorldCard Mobile softverom za skeniranje i prepoznavanje visit karti - kako Kaiser kamera ima auto-fokus nije problem napraviti fotografiju vizit karte koja je ostra. Iako sam bio skeptican prema ovakvom softveru, upravo sam probao isti na mojoj vizit karti, uz samo sobno osvetljenje uvece - i sa jedno 30 santimetara udaljenosti. Bottom line - sve podatke je prepoznao, i ime/prezime, i firmu i telefone kao i e-mail adresu i stavio ih u odgovarajuca kontakt polja - perfektno! - ovo ce biti nezamenljiva alatka u cuvanju podataka kontakata. Needless to say, moja biznis karta ima podatke ispisane sitnim slovima - i performanse su vise nego zadovoljavajuce.
Zakljucak
Sta reci - HTC je definitivno ucinio veliki korak napred sa Kaiser-om i uslisio zelje korisnika u vezi sitnih mana koje je TyTN imao i verujem da ce uciniti srecne mnoge vlasnike TyTN-a kojima je doslo vreme za zamenu. Definitivno preporucujem za kupovinu ako ste biznis korisnik koji preferira mobilnu kancelariju bez puno dodatnih kablova.
Trenutna retail cena HTC Kaisera u Nemackoj je oko 630 EUR, ali ce verovatno padati u sledecih par meseci znacajno. Jedino sto jos nedostaje je VGA ekran, ali ne mozemo ocekivati sve odjednom, ipak je ovo potrosacka industrija ;-)
Prednosti i mane
Prednosti:
- GPS Modul
- Velika kolicina memorije (256 MB / 128 MB)
- Mocni ARM11 na 400 MHz, i dual-core chipset (Qualcomm MSM 7200)
- Quad Band + HSDPA/HSUPA Radio
- Flip tastatura
- Pregledan i veliki ekran
- Skener vizit karti koji radi odlicno
Mane:
- QVGA rezolucija ekrana
[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 12.10.2007. u 20:47 GMT+1]
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey