Analog-Analogno
Audio signal je kopija/replika ili analogan talasnom obliku zvuka kojeg predstavlja. Napon tj. voltaža signala varira nadole i nagore (negativno i pozitivno), na isti način na koji zvučni pritisak varira naspram mikrofona.
Sve dok je signal u ovom obliku, tj. napon koji varira direktno u odnosu na zvučni pritisak, to je analogni domen, i uređaji koji koriste i obrađuju ovakve signale zovu se analogni uređaji. Većina audio-uređaja je analogna u suštini, iako digitalnim uređajima u zadnje vreme raste popularnost.
Analogni audio uređaj ne mora nužno biti i električan; Edisonov mehanički fonograf (prvi uređaj za snimanje, iz 19.veka) je bio analogni uređaj, tj. dubina ureza na bubnju za snimanje je bila analogna zvučnom pritisku na ulaznu membranu.
Analogni sintizajzer
Elektronski instrument koji stvara zvuk u modulima izrađenim od analognih elektronskih komponenata. Tri osnovna modula u kojima se stvara zvuk su: VCO - naponski kontrolisani oscilator gde nastaje zvuk, VCF - naponski kontrolisani filter u kome se vrši frekventna obrada generisanog zvuka i VCA - naponski kontrolisani pojačavač koji signal izdiže na upotrebnu vrednost za dalje prosleđivanje. Prve komercijalne varijante ovih instrumenata pojavljuju se još krajem šezdesetih godina prošlog veka, a čovek koji je najviše doprineo razvoju analognih sintisajzera je Robert Moog.

AES/EBU
Digitalni standard prenosa zvuka koji je ustanovljen od strane udruženja “Audio Engineering Society” i “European Broadcast Union”. AES/EBU signal sadrži dva audio-kanala kao i statusne informacije. AES/EBU interfejs je balansiran i koristi tropolne XLR/Canon konektore. Između AES/EBU i S/PDIF sistema postoje razlike u formatu digitalnog signala.
AGC
Automatska kontrola jačine (Automatic Gain Control) ili AGC je kolo/uređaj koje kontroliše jačinu izlaznog signala u obrnutoj proporciji naspram jačine signala koji ulazi u kolo/uređaj. Najčešći primer ovakvog uređaja je prenosni kasetofon koji služi za snimanje glasa. Kada je govornik/spiker blizu mikrofona, jačina se smanjuje tako da signal ne distorzira ili prezasiti traku. Ako se nivo govora smanjuje/utišava, na primer, ako se govornik udalji, jačina/gain se pojačava da održi isti nivo snimka.
Ovaj tip mašine se često koristi za brze, ulične, radio-intervjue, i kao posledica se moze čuti kako pozadinska buka raste svaki put kada spiker pauzira na par sekundi, da bi iznenada njegov govor sve okolne šumove utišao.
Novija upotreba AGC-a je kombinacija prethodno opisanih uređaja i kola osetljivog na signal koje sprečava da se zvuk pojačava kada nema korisnog signala. Ovo sprečava pojavu pojačanja i utišavanja pozadinske buke/šuma kada se obični kompresor koristi kao AGC.
Analogno-Digitalni konverter (ADC)
U digitalnim audio-sistemima, audio signal (analogni) se prvo mora pretvoriti (konvertovati) u digitalni oblik pre nego što bude dalje procesiran. Pri tome se koristi sampling, odnosno uzorkovanje signala u vrlo kratkim sukcesivnim vremenskim intervalima, da bi se zatim konvertovala visina svakog uzorka/sempla u digitalnu reč, koja je, jednostavno, binarni broj koji ukazuje na amplitudu talasnog oblika u toj instanci/trenutku.
Izlaz iz A/D konvertera je niz digitalnih “reči”, izraženih u binarnom obliku. Pre nego što se signal prosledi u pojačalo da bi se čuo, mora prethodno da prođe digitalno-analognu konverziju. Ovaj proces vraća originalni audio-signal iz digitalnih reči.
Anti-Aliasing Filter
Pre nego što se signal podvrgne A/D konverziji, mora proći kroz niskopojasni ili LP (Low-Pass) filter koji će skinuti sve frekvencije koje su više od polovine frekvencije uzorkovanja tj. semplovanja. Ovo je neophodan proces, zato što je potrebno barem dva sempla po ciklusu da odrede poziciju i jačinu frekventne komponente, tako da treba barem ili tačno stotinu semplova da se enkodira ton od 50 Hz.
Da ne bi uticao na čujni signal, anti-aliasing filter je vrlo strm, i ima ekstremno brz pad krivulje iznad gornje frekventne granice.
Anti-Imaging Filter
Da bi se u digitalnom audio-sistemu, iz digitalnih reči “vratio” analogni signal, koristi se D/A konverter. Izlaz ovog uređaja je stepenasti talasni oblik koji sadrži veliki udeo visokih frekvencija zvanih “images”. Da bi se rekonstruisala fina replika originalnog signala, stepenice se propuštaju kroz oštar LP-filter koji se zove anti-imaging filter. On je sličan, ili čak identičan anti-aliasing filteru koji se nalazi u A/D konverteru, ali mu je namena potpuno drugačija.
Attack Time
“Attack Time” (ne prevodi se) je vreme koje je potrebno da kompresor ili limiter smanje/redukuju svoju jačinu, nakon što im se pošalje jak signal.
Tranzijentni signali ili tranzijenti (udari), koji su kraći od “attack” vremena koje je podešeno, neće biti podložni redukciji jačine, tako da je ponekad važno da “attack time” bude što kraće.
[Ovu poruku je menjao acaradio dana 01.03.2007. u 20:10 GMT+1]