Zdravo ljudi!
Hteo sam da kažem da sam oduševljan temom, i naročito Slavenkom koji piše tako kristalno, tako konkretno, tako... ma nemam reči! Svaka čast Slavenko. Trebao si biti profesor jer sam kroz svoje školovanje (bezobzira sad na struku) uvek težio za takvima a imao neke reprodukante kojio ni sami nisu razumeli ono što su prezentovali.
Imam par pitanja, pa ko hoće..

nek odgovori:
1. Citat:
Da bi smo je izveli koristimo se malo profesionalnijom formulom koja uzima u obzir i indukciju i frekvenciju pa i površinu jezgra ali ovaj put je površina jezgra izražena u m a ne u cm. Dakle formula koja slijedi takođe je izvedena sa nekim pretpostavkama ( opet nisu uzeti u obzir gubici transformatora i ovaj put neću pokazati kako se dolazi do nje jer nešto treba ostaviti i za kasnije ), dakle samo ću je napisati :
25. N = U / ( 4,44 x f x B x S ) : f – frekvencija , S – površina jezgra u m
Samo što sam završio sa čitanjem cele teme... ali mi se čini da nisam naišao na objašnjenje ove formule... pa ako neko ima volje opisati kako se do nje dolazi (ili bar šta je koeficijent 4.44)?
2. Drugo pitanje jeste... kada je reč o VF trafoima, da li je proračun isti (naravno mislim na detaljniji proračun, ne one "amaterske" formule konkretizovane za 50Hz i određeni tip/oblik jezgra)?
Da bih pitanje učinio jednostavnijim biću još konkretniji. Jedan dečko sa foruma gradi pretvarač za fluo cev kao školski zadatak a parametar mu je frekvencija od 50kHz.
Znači šta? On mora da ima oscilator, izlazni stepen i VF trafo.
Pošto nema konkretnu šemu jer, predpostavljam, niko do sada nije imao potrebu da fluo cev napaja naponom od 50kHz (zato jer će služiti kao osvetljenje jako brzim kamerama), mora da improvizuje, experimentiše i td...
Kako sam ga ja razumeo nije toliko bitno da sad on sagradi nešto što će biti zavidnih karakteristika, već da kolko tolko radi... što će verujem, uspeti...
Svojom temom naveo je i mene da oživim svoja uspavana interesovanja prema dotičnim temama... pa otuda evo mene ovde
Znači... imamo f od 50kHz
Primar od oko 12 V
Sekundar oko 1kV
I različite tipove feritnih jezgara: feritni štap iz AM radija, feritno jezgro iz TV VN trafoa, feritni lonac, ova feritna E jezgra (ne znam pravi naziv) i slično...
Koliko smo provalili najveću efikasnost bi dobili sa feritnim loncem...
Pa jel možete da date neku smernicu, kratko objašnjenje o zavisnosti broja namotaja od ovih različitih vrsta jezgara... i sl?
Osnovni cilj je, dakle, učenje.
Hvala puno i srdačan pozdrav!
[Ovu poruku je menjao Bou dana 12.09.2009. u 15:45 GMT+1]