Milan Kragujevic Milan Kragujevic
Član broj: 231903 Poruke: 2241
|
Bilo bi najbolje napisati opsege IP adresa koje ruteri dodeljuju.
TP-Link-ovi (barem većina jeftinijih) podržavaju WiFi repeater funkciju, ali rade DHCP na novoj mreži, i NAT-uju sve korisnike sa rutera na jednu IP adresu koja bude dodeljena samom ruteru od strane "nad-rutera" (na koji je bežično povezan).
Generalno, pošto su to stari G ruteri od pre 10 godina, verujem da nisu promenili koje IP adrese daju i da tu nastaje konflikt.
Dakle, H267N bi trebalo podesiti da koristi 192.168.1.0/24, i svaki sledeći ruter na jedan broj veći opseg, dakle 192.168.2.0/24, 192.168.3.0/24, itd.
Idealno bi bilo da svi ruteri rade samo repeater funkciju a da DHCP server bude jedan jedini i da sve IP adrese dodeljuje H267N, međutim, stari jeftini TP-Link-ovi to ne mogu da rade u funkciji Repeater.
Zapravo, ta njihova funkcija "repeater" je pravilnije WISP Client, pošto se ruter kači na mrežu i dobija 1 IP adresu za "sebe" a svojim klijentima dodeljuje drugi opseg IP adresa i onda radi NAT između LAN i WWAN strane.
Netis ruteri su za ovu funkciju odlični, svi imaju isti firmware, i imaju jasno definisan Repeater, Client (preuzima signal i "šalje" preko LAN portova kao bridge a ne emituje WiFi), WISP Client (preuzima signal, ne emituje WiFi, radi NAT) i WISP Router (preuzima signal, radi NAT, emituje WiFi).
Nažalost, mislim da se na te TP-Link-ove ne može staviti neki normalniji custom firmware koji bi rešio ove probleme, pa je jedini način da se to reši zapravo da se svima promeni IP opseg i da svi rade NAT, tako da će npr. klijent u kući 2 imati 3 ili 4 sloja NAT-a (H267N, dva 543G, i ako BHT dodeljuje CGNAT IP adrese onda i na njihovom DSLAM-u).
edit: Branimire, H267N nema WDS. To kod TP-Link-ova radi samo sa istim ruterima u okviru istog firmware-a. Ne može WDS TP-Link <> D-Link npr., probao sam.
|