pitanje, ne znam da li je previse offtopic, da li je netko nasao nesto sto producira oku ugodne grafove za cisco class based qos?
inace je to torrus (
http://torrus.org/ ) sa svojim cisco pluginom uredno odradjivao, ali taman prije godisnjeg su kante upgrade-ane na ios sa LI supportom nakon cega je to prestalo raditi. da budem iskren, nisam se previse bavio razlozima zbog cega je to tako jer sam jedva cekao da zbrisem na godisnji

, ali uglavnom nije proradilo ni nakon ponovnog dodavanja uredjaja na monitoring.
a torrus takodjer ima dodatne mane kao sto su opskurno web sucelje koje ljudima nenaviklima na linuks terminal i seciranje xml-ova prilicno smeta, kompajliranje xml-ova prilikom svakog dodavanja uredjaja koje jako jede resurse, lockanje berkleydb u koju se spremaju podaci vezani za samu aplikaciju na debian petici iz nepoznatih razloga i tak svasta nesto sto ga cini malo zamornim za svakodnevnu upotrebu, iako kao tool nudi dosta toga, pogotovo za cisco based mreze.
e sad, gledao sam malo okolo i jedno open source/free/linuks based rjesenje je cacti za koji je takodjer razvijen plugin koji to navodno radi, pa ne znam da li je to netko mozda probao i kakva su iskustva?
ili mozda netko zna za neku skriptu za recimo dobri stari mrtg koji bi to takodjer mogao odraditi?
da jos malo sudjelujem u temi, nije bas monitoring, nego vise inventory tool iako ima i ogranicene mogucnosti detekcije problema sa duplexom, ali za svaku preporuku za koristenje u okruzenju gdje imate prilican broj uredjaj u mrezi, je netdisco.(
http://netdisco.org/ http://sourceforge.net/projects/netdisco/ ).
tool radi autodiscovery i prikupljanje podataka o uredjajima mreze putem nekog od neighbour discovery protokola ( u originalu je pisan za cisco/cdp, naknadno je dodana podrska za druge discovery protokole ) i snmp-a i to sve trpa u postgres.
kad odradi svoje, dobijete zgodno web sucelje sa trazilicom gdje mozete traziti uredaje po hrpi razlicitih parametara, kad ga nadjete vidite dosta informacija o samom uredaju i ono sto je najbolje, vidite sa kojim uredajem je taj uredjaj spojen sto znaci da mozete doslovice odklikati po svim uredajima koji se nalaze na putu od CPE uredjaja do border routera i vidjeti na kojim portovima su spojeni. takodjer podrzava i netbios i sa dva klika mozete naci u koji switch na kojem portu je spojena windows kanta koju trazite tako da je vrlo iskoristiv kako u providerskim tako i u vecim enterprise mrezama.
takodjer je moguce i rucno dodavanje i povezivanje uredjaja koji iz nekog razloga nisu voljni biti autodiscoverani..

u svakom slucaju, debela preporuka, meni je ustedio jako puno vremena.