Citat:
M@ster: Mda, dakle vecinski ste svi nekako za C#, onda sam zadnjih par mjeseci na pravom putu. Znam da se treba fokusirati na jedno, ali mi ne zivimo u Americi ili drugdje vani gdje se covjek specijalizira strogo u jednom smijeru, sto poslodavci jako cijene i placaju, vec kod nas, po mom iskustvu, treba znati sto vise.
Greska broj jedan, nastala sigurno iz idealizacije stanja van granica ex-yu. Ovde poslodavci ne cene toliko to sto ti kazes. I ovde se ceni raznovrsnost znanja i siroko iskustvo. Problem sa usko strucno fokusiranim ljudima je sto obicno pridaju veliku vaznost tome (i traze vece pare) i nema toliko poslodavaca kojima treba hard-core covek za jednu stvar. Tako da na kraju sva ta usko-strucnost pada u vodu jer te zaposle za iste pare kao i manje strucnog i/ili odbiju kao over-qualified.
Citat:
ntadic: Uchenje C# koje vi ovdje pominjete je u stvari uchenje .NET frameworka. Cijeli C# je ustvari samo skup kljuchnih rijechi (while, for, if...) koje se skoro isto koriste kao i u svakom drugom C-like jeziku.
Znachi:
Ko zna pascal - treba mu 1 dan da nauchi C#
Ko zna java-u - vec zna C#
Ko zna PHP - vec zna C#
Ali sama chinjenica da se u C# ne moze ni "Hallo World" napisati van .NET frameworka znachi da treba uchiti FRAMEWORK NE JEZIK!!!
Sa ovim se uopste ne bih slozio. Bukvalno i formalno, svaki jezik jeste skup "kljucnih reci", ko sto elegrantno rece, ali treba znati gde koju "napisati"
I sta uopste znaci "uciti framework"? znati svih par hiljada klasa i metoda? Ja ih ne znam, i sumnjam da ima neko ko ih sve zna. Ne znam cak napamet ni sve metode Forms klase a koristim je svaki dan (MSDN je tu da spasava)
Znati C# ili C++, znaci prvo i osnovno znati OOP iliti Object Oriented Programing, znate, osnovne stvari kao sto su razlika izmedju klase i objekta, nasledjivanje, scope, vidljivost, enkapsulacija, polimorfizam, sta je sealed, sta must inherit, sta je apstraktna klasa i sta apsktraktni metod, sta je property (iliti svojstvo) i zasto su oni vazni, itd, itd.
Dalje treba znati mehanizme koje C#/VB.NET/J#/C++.NET omogucavaju kao sto su: PInvoke, delegati, multi-cast eventi, upotreba interfejsa, od v2.0 i generics i parcijalne klase; treba znati CLI tehnike (koje nemaju direktnu vezu sa samim .NET frameworkom) kao sto je versioning, refleksija, razlika izmedju value i reference tipova, sta je Garbage Collector (GC) i kako radi, sta je Disposable pattern i zasto je vazan, itd, itd. Treba znati osnove programiranja i znati rangove koda koji kucas i ne koristiti n^n algoritam tamo gde n*log(n) radi posao.
Takve stvari treba znati, za sve ostalo postoji help. Kao sto kad znas da vozis jedna kola znas i druga uz malo ucenja gde kvacilo "lomi"

, tako i kad znas OOP konstukcije i nacin na koji CLS radi, znaces da prepoznas te konstrukcije u bilo kom OOP jeziku za CLS, i uz malo vezbe znaces i detalje samog jezika.
E tek kad sve to znas, onda znas i sam da odlucis sta ti je bolje za trenutni projekat, C# ili C++NET. Svi mi koji znamo C++ od ranije gajimo izvesnu vezanost za taj, po meni, najbolji jezik svih vremena

, ali defakto nije za pocetnike. Managed C++ je manje vise siguran, ali unmanaged deo je podlozan svim onim dosadnim procesima kao sto su kontrola memorije, bufferi, pointeri, itd, itd. OOP je bolje uciti na nekom jeziku koji je prijateljskiji i sta vise koristi reci za sintaksu, kao sto je OOPascal npr, cak (ne mogu da verujem da ovo govorim) i VB.NET
Dakle, sve ove religijske rasprave o tome koji jezik je bolji od kojeg za .NET su veoma nevazne, posto je, izuzev nekih detalja, apsolutno svejedno dok god se drzis managed koda. Van toga, C++ je bolji za pisanje unmanaged sekcija, VB.NET je bolji za konzumiranje COM servera, a C# je dobar za sve ostale managed stvari u smislu brzine razvoja i odrzavanja. Nije uopste retkost mesanje ova tri jezika kroz razlicite projekte u solution-u radi dobijanja najboljih rezultata. Prosli projekat na kojem sam radio ima front end radjen u C#-u, integrise se sa Excelom preko VB.NET COM proxy assemblija i koristi managed/unmanaged C++ proxy za optimizaciju iterativnih matematickih operacija preko Intel Math Kernel Library (DLL).
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog
naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji
je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan,
sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv - Z.Đinđić