Šećerna bolest ili dijabetes je kronična bolest, a osnovni joj je uzrok djelomičan ili potpun nedostatak inzulina koji se stvara u gušterači. Zbog toga dolazi do male apsorpcije glukoze - kako u stanicama u kojima je potrebna zbog energije tako i u jetrima kamo se glukoza odlaže, pa se zato razina glukoze u krvi povećava.
Dva su osnovna tipa šećerne bolesti:
adultni dijabetes - šećerna bolest odraslih neovisna o inzulinu (uglavnom pogađa osobe koje su prošle 40. godinu)
juvenilni dijabetes - šećerna bolest djece ovisne o inzulinu.
Pretpostavlja se da je za nastanak bolesti presudan nasljedni faktor, prekomjerna tjelesna težina i česta stanja stresa.
Uredno liječenje šećerne bolesti obuhvaća provođenje dijetalnoga programa, bez kojega nastaju razne komplikacije: acidoza, dijabetička koma, bolesti srca, bubrega i krvnih žila, sljepoća.
Osobe oboljele od šećerne bolesti moraju se u prehrani pridržavati određenih pravila:
sva hrana se važe,
obroci imaju točan raspored, sa strogom zabranom upotrebe šećera, meda, džema, kolača, bombona, keksa, kandiranog voća, sokova sa šećerom i sličnog.
Ni jedan dijabetičar ne može se liječiti samo lijekovima ili samo fizičkom aktivnošću ako nije dobro upućen u dijabetičku dijetu.
Hrana koju treba izbjegavati:
bomboni, bomboni u rolici,
kolači,
gume za žvakanje sa šećerom,
keksi,
med, džem sa šećerom, marmelada sa šećerom,
žitarice s dodatkom grožđica i šećera,
puding sa šećerom,
šećer,
kondenzirano zašećereno mlijeko,
kandirano voće,
zašećereni jogurt,
voćni sokovi i gazirana pića s dodatkom šećera,
voćni sirupi i čokoladni preljevi sa šećerom i slično.
Bolesnici lakše drže dijetu otkako su Američko društvo za dijabetes i Američko dijetetično društvo sve namirnice podijelili u šest skupina.
Skupina 1. Kruh i zamjene
U ovoj su skupini sve vrste kruha, brašna, tjestenina, riža, proizvoda od žitarica, gotova jela i povrća koji sadrže veću količinu škroba (suhi grah, grašak, kesten, soja).
Skupina 2. Meso i zamjene
U ovoj su skupini sve vrste mesa, ribe, mesnih prerađevina i gotovih proizvoda koje uzimamo kao zamjenu za meso. Prema sadržaju masnoća, ta je skupina podijeljena u tri podskupine.
U podskupini MESO I. nalazi se mršavo meso (bez vidljivih masnoća); u podskupini MESO II. nalazi se meso s malo masnoće, jaja, mesne prerađevine i masni sirevi sa 25% mliječne masti. U skupinu MESO III. svrstana su jako masna mesa, mesne prerađevine i punomasni sirevi sa 45% mliječne masti. Ova podskupina nije pogodna za dijetnu prehranu.
Skupina 3. Povrće
U ovu skupinu svrstano je sve povrće, osim onoga koje sadrži veću količinu škroba i nalazi se u skupini 1. Tu se nalazi i povrće s malom energetskom vrijednosti, koje se uzima po želji.
Skupina 4. Voće
U ovu skupinu svrstano je svježe i suho voće, gusto ukuhano voće bez šećera te voćni sokovi bez dodatka šećera.
Skupina 5. Mlijeko i zamjene
U ovu je skupinu svrstano: konzumno mlijeko sa 1% mliječne masnoće, obrano trajno mlijeko sa 1,6% mliječne masnoće, mlijeko sa 2,8% mliječne masnoće (djelomično obrano mlijeko), mliječni proizvodi (jogurt, kiselo mlijeko i acidofil) i stepko sa 1% mliječne masnoće.
U ovu se skupinu ubraja mlijeko sa 3,2% mliječne masnoće (punomasno mlijeko) i mliječni proizvod od punomasnoga mlijeka (jogurt, kiselo mlijeko i acidofil) koji nisu primjereni u dijetnoj prehrani.
Skupina 6. Masnoće i zamjene
U ovu skupinu svrstane su masnoće. Masnoće dijelimo na masnoće životinjskoga i biljnoga podrijetla. Masnoće životinjskoga podrijetla sadrže, osim zasićenih masnih kiselina, i kolesterol.
Masnoće biljnoga podrijetla sadrže jednostruko i višestruko nezasićene masne kiseline. Nezasićene masne kiseline imaju značajnu ulogu u prehrani osoba oboljelih od šećerne bolesti.
Hrana koja se preporučuje
hrana bogata vlaknima i složenim ugljikohidratima (voće, povrće, mahunarke, cjelovite žitarice)
začini (cimet, klinčić, lovorov list)
krom (prokulice, grejp, školjke, sok od grožđa, pivski kvasac).
------------------------------------------------------------------------------
Iam i ja 2 frenda koja boluju od tog.Nije to shala, ali ako se pridrzavas nekih pravila sve je ok. Lijek je inzulin, AFAIK

, a kolko znam za narodne lijekove mislim da se listovi od borovnice koriste u tu svrhu i neki to nazivaju biljni inzulin (Listovi su djelotvorni samo ako se naberu prije nego što sazru bobice)
Matija
Disconnect