Lopital se osim toga može primenjivati samo kada limes postoji, odnosno ne može se divergencija dokazivati njime. Ako po Lopitalovom pravilu izračunaš limes, onda on svakako postoji i to ne treba da dokazuješ, ali ako primenom Lopitalovog pravila dobiješ nešto divergentno, odatle ne možeš izvući nikakav zaključak, tj. onda je primena Lopitalovog pravila bila neuspešna.
Lopitalova teorema glasi da ako primenom Lopitalovog pravila (na oblik 0/0 ili beskonačno/beskonačno) dobiješ nešto konvergentno, onda ono od čega si pošao takođe konvergira i to ka istoj vrednosti. Precizije, ako su funkcije

u nekom graničnom procesu

počev od nekle definisane, diferencijabilne i u tom graničnom procesu obe teže nuli ili obe određeno divergiraju ka beskonačnosti, onda je

.
Prvi zadatak se lako rešava primenom Lopitalovog pravila, dok drugi nije nijednog od navedenih oblika, pa se Lopitalovo pravilo ne može primeniti. Drugi limes se računa neposredno.
Što se trigonometrijskih funkcija tiče, često se koristi činjenica da su sinus i kosinus ograničeni po apsolutnoj vrednosti jedinicom.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.