Ako se ne varam ZK860 su podnostojeće trosistemske kompresione kutije koje su gadjale gornji sloj hi-fi populacije bivše Jugoslavije. Od njih ne treba puno očekivati. Relativno mala dubina (25cm), loše ukrućenje, nikakvo dampiranje unutrašnjosti i prilično komercijalan finiš govore dovoljno o posvećenosti tima koji ih je radio i kao takve nudio. Drajveri: nestandardni bass od 10 inča (koji meri 9 i 3 četvrti inča = komplikovana zamena boljim) zapravo je možda i najbolja stvar na tim kutijama, ako je iz serije sa tankim gumenim vešanjem a ne sa sundjerastim koje se uvek pre vremena ućeba i raspadne. Centrator je podignutog tipa (raised spider) što mu daje prilično veliki hod, koliko to dozvoljava kompresija same kutije. Špulna je prečnika 38mm na aluminijumskom formeru, snage oko 50W. Magnet prosečan. Najčešći otkazi na ovom drajveru su:
1) pletenice koje se rastresu i prekinu tik uz samu membranu (redje na lemnom spoju)
2) Vešanje koje se mestimično odlepi od membrane tj. membrana se rasloji i time uzrokuje rascentriranost
3) ako se nijedno od ova dva gorepomenuta ne desi, pri max opterećenju dodje, naravno, do pregorevanja same zavojnice
Srednjetonac ima špulnu prečnika 38mm i meku membranu od polikarbonata, ne baš preterano akustičan i živahan = prosek
Visokotonac prečnika 20mm istog tipa kao i srednji, takodje ne baš wow.
Skretnica nije toliko loša. Upotrebljeni su blok kondenzatori za visoke i srednje (poredjenja radi EI-niš koristi bipolarce ili čak i obične elko) i vazdušno motane špulne (EI-niš koristi špulne sa feritnim jezgrima ili čak sa trafo limovima savijenim u C? jezgro), ali strmina reza za visokotonac je 6dB sa predotporom = slaba zaštita visokotonca pri preopterećenjima.
Mali problem pri eventualnoj zameni visokotonca drugim može biti plastični šablon na koji su montirani visoki i srednjak. To znači: da bi se očuvao originalni izgled kutija treba rastaviti nov visokotonac i montirati ga bez njegove originalne maske na plastiku sa RIZ-a, ili iseći RIZ-ovu plastiku i montirati nov visokotonac direktno na kutiju (što može narušiti kakvu-takvu estetiku). Eto zašto mislim da je premotavanje visokotonca solomonsko rešenje ;-))
Što se eventualnih prepravki tj. poboljšanja tiče moguća su dodatna unutrašnja ukrućenja i eventualno dampiranje samih stranica kutije (recimo bitumenskim papirom ili još bolje kondorom u par slojeva)kao i dodatno dampiranje zapremine kutije recimo vatelinom, vunom itd. Rezultati ne bi izostali ali je pitanje koliki entuzijasta treba čovek da bude da bi na kutiji u ovoj cenovnoj kategoriji preduzeo takve mere

)
Poboljšanja u skretnici bi se svela eventualno na poboljšanje strmine reza na visokotoncu radi bolje zaštite u budućnosti. Sama ploča skretnice je poveća pa ima manevarskog prostora za dodatne delove.
Kablovi koji izlaze iz samih kutija sa zadnje strane se komotno mogu zameniti terminalima koji bi dodatno olakšali vezivanje kutija ako se često pomeraju, mada to zahteva bušenje iverice = lom po kući ;-))
Na dva zadnja para ovih kutija koje su mi došle na servis ugradio sam SAL-ove Polipropilence 2530. To nije loš upgrade ali zahteva frezovanje rupe za bass koji je veći 7-8 milimetara.
Takodje ako ne mariš mnogo za Linearnost prenesenog frekventnog opsega u donjem području možeš sebi da upriličiš jedan bas refleks otvor sa prednje strane koji bi dobro nabudžio bas odziv za recimo tehno muziku (pod uslovom da ugradiš cev i dampiraš dobro kutiju iznutra) mada ja to ne preporučujem...
Pozdrav
Micha
Milan Jovanovic, Karadjordjeva 18/7, 11300 Smederevo, +381631049931